2. Verfahren
Verfahren
Titel: “Servicii de nave de cercetare, privind desfășurarea unei campanii de monitoring integrat în apele tranzitorii, costiere și marine naționale”
Beschreibung: „Servicii de navă de cercetare pentru desfășurarea unei campanii de monitoring integrat în apele tranzitorii, costiere și marine naționale”, în vederea obținerii de date, măsurători și probe necesare impl. programului de monitoring integrat al ecosistemului marin Marea Neagră, conf. cerințelor Directivei Cadru Strategia pentru mediul marin (2008/56/CE). Serv.includ punerea la dispoziție a navei de cercetare, echipajului, dotărilor tehnice și științifice, facilităților de lucru și cazare la bord, precum și asigurarea suportului operațional și logistic necesar organiz. și desf. campaniei, inclusiv în zona de larg și în Zona Ec. Exclusivă a României, conf. rețelei de stații stabilite de AC. Contractantul va asigura nava de cercetare sau nava tehnic echiv., echipajul, dot.tehnice și științifice necesare, suportul operațional pentru desfăș. activ. de teren, spațiile de lucru și cazare pentru echipa științifică, precum și toate condițiile de siguranță, navigație, operare și logistică necesare realizării campaniei în condiții coresp.. Pe perioada contr. se vor efectua: - 1 (una) campanie de monitoring integrat, programată să dureze 10 zile de lucru pe mare, în apele tranzitorii, costiere și marine naționale, inclusiv, după caz, în zona de larg/ZEE. Campania va avea punct de îmbarcare/debarcare în Portul C-ța, România, cu locația exactă stabilită de comun acord între AC și Contr. Perioada efectivă de desfășurare a campaniei va fi stabilită de AC, în funcție de calendarul proiectului, condițiile hidrometeorologice, disponibilitatea echipei științifice, siguranța navigației și cerințele de raportare aferente anului 2026. Pe perioada expediției se vor efectua următ. activități: mobilizarea navei, echipajului, echip. și materialelor necesare desfășurării campaniei; îmbarcarea echipei științifice și a echipamentelor/materialelor necesare campaniei; deplasarea navei către stațiile de monitoring stabilite de AC; poziționarea navei în stații și asigurarea cond. de lucru pentru efectuarea măsurătorilor și prelevărilor; efectuarea măsurătorilor in situ, inclusiv profilare CTD, acolo unde este prevăzut în planul de campanie; prelevarea probelor de apă, sedimente, plancton, bentos și biotă marină, conf. cerințelor tehnice și metodologice stabilite de AC; operarea echipamentelor oceanografice și de prelevare aflate în dotarea navei sau puse la dispoziție ptr. campanie; asigurarea spațiilor și facilităților de la bord pentru procesarea primară, etichetarea, conservarea și depoz. temporară a probelor; asigurarea cond. de cazare, masă, siguranță și lucru pentru echipa științifică aflată la bord; completarea doc.de campanie aferente activi.navei, inclusiv jurnal de bord, poziții stații, fișe de operațiuni și doc. suport privind activitățile efectuate; predarea către AC a datelor brute/primare generate de echipam. puse la dispoziție de Contractant, inclusiv fișiere CTD, coordonate, adâncimi, date de navigație relevante și alte inf. necesare validării campaniei; navei, echipajului, echip. și materialelor necesare desfășurării campaniei. • Termenul pentru operatorii economici, de solicitare de clarificări/informații suplimentare cu privire la conținutul documentației de atribuire: până în a 18-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor (nu se ia în calcul termenul limtă de depunere a ofertelor); • Termenul în care autoritatea contractantă va răspunde la clarificări cu privire la conținutul documentației de atribuire: în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor (nu se ia în calcul termenul limtă de depunere a ofertelor). In situatia in care una sau mai multe din datele stabilite sunt in zile nelucratoare, se va lua in considerare ziua lucratoare imediat urmatoare acelei/acelor date, cu conditia respectarii termenului minim inainte de data limita pentru depunerea ofertelor. Daca nu se poate respecta termenul minim precizat atunci raspunsul va fi publicat in ziua anterioara acelei/acelor date.
Interne Kennung: INCDM_8_1869096_2026_MONITORING_ PAAPD1634331
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63726800 Dienstleistungen mit Forschungsschiffen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Contract de Organizare expediție/campanie de monitoring în apele tranzitorii, costiere și marine naționale aferentă proiectului “Elaborarea Studiului privind programul de monitoring integrat al ecosistemului marin Marea Neagră conform cerințelor Directivei Cadru Strategia pentru mediul marin (2008/56/CE).”, conform specificații Caiet de sarcini si în conditiile stabilite în legislatia, normativele și reglementarile în domeniu, în vigoare, pentru organizarea unei expediții pe mare în zona de larg a platformei continentale românești în vederea obținerii de date și informații necesare atingerii rezultatelor preconizate pentru acțiunea 1 (10 zile în intervalul 2026-2027). Pe perioada contractuală se vor efectua: Organizarea expedițiiei, Colectarea, analiza și prelucrarea datelor provenite din expediție, din proiecte și alte surse care contribuie la realizarea raportului de monitorizare a mediului marin,
Interne Kennung: 1