541927-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Maschinen für besondere land- oder forstwirtschaftliche Zwecke – Achizitie de echipamente noi pentru efectuarea lucrarilor de ingrijire si pentru managementul riscului
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitie de echipamente noi pentru efectuarea lucrarilor de ingrijire si pentru managementul riscului
Beschreibung: Proiectul “Atenuarea schimbărilor climatic și adaptareea la acestea, prin îmbunătățirea managementului durabil al pădurii“este finanțat prin acordarea ajutorului de stat aferent intervenției dr 24 “INVESTIȚII ÎN TEHNOLOGII FORESTIERE CARE ÎMBUNĂTĂȚESC REZILIENȚA ȘI VALOAREA DE MEDIU A ECOSISTEMELOR FORESTIERE ÎN CONDIȚIILE PS 2023 - 20027” Obiectul contractului este achiziția de echipamente și utilaje utilaje specifice sectorului pentru efectuarea lucrărilor de îngrijire extragerea și valorificarea materialului lemnos mărunt din pădure în vederea îmbunătățirii valorii de mediu a ecosistemelor forestiere. Deasemenea având în vedere că în ultima perioadă schimbările climatice au determinat o încălzire a vremii a determinat a apriția tot mai frecventă a incendiilor de pădure. Prin urmare este necesar achiziționarea unor echipamente care vor fi utilizate pentru prevenirea , detectarea și stingerea incendiilor de pădure. Proiectul va contribui la îndeplinirea obligațiilor legale de protecție civilă și a regiei, precum și la îndeplinirea obiectivelor prin dotarea cu echipamente, materiale și mijloace de apărare de protecție civilă la standarde de calitate europeană. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor va fi de: 8 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 4-a zi înainte de data limită de depunere oferte.
Interne Kennung: 17432100_2026_PAAPD1634378
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 16600000 Maschinen für besondere land- oder forstwirtschaftliche Zwecke
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tractor cu remorca, tocator si utilaje de intretinere
Beschreibung: - 1 bucată Tractor cu echipare forestieră și dotări opționale 333.825,00 lei fără TVA - 1 bucată Remorcă foretieră cu braț de încărcare 131.818,70 lei fără T.V.A. - 1 bucată tocător de lemn și deșeuri lemnoase 247.720,00 lei fără TVA - 1 bucată retroexcavator 66.904,30 lei fără TVA 1. Tractor cu echipare forestiera si dotari optionale Acesta este necesar pentru tractarea remorcii forestiere în vederea transportului lemnului subțire provenit din lucrările de îngrijire a pădurii (rărituri) cât și pentru acționarea tocătorului de lemn din depozit sau platforma primară. Tractorul trebuie să aibă și echipare forestieră pentru protecția utilajului și mai ales a conducătorului acestuia În cazul transportului lemnului este necesar chitul de echipare forestieră și contragreutățile în față. Pentru a putea fi utilizat tocătorul și retroexcavatorul este necesară opțiunea de cuple hidraulice spate. Pentru a putea utiliza remorca forestieră este necesar sistemul de frânare pentru remorcă cu dublu circuit. Pentru a putea monta în viitor și o lamă pentru dezăpezire sunt necesari tiranții frontali cu cuple hidraulice și coarne. Considerăm că toata aceste opțiuni vor asigura utilizarea la eficiență maximă a acestui utilaj. Tractorul trebuie să aibă o putere a motorului capabilă să tracteze remorca forestieră, să poată pune în mișcare și funcțiune tocătorul de lemn și deșeuri lemnoase și deasemenea să poată fi montat la acesta și să poată pune în lucru retroexcavatorul. 2. Remorca forestiera cu braț de încărcare Va fi utilizată pentru transportul materialului lemnos subțire provenit din lucrările de ingrijire (rărituri), va fi cuplată la tractorul care se dorește a fi achiziționat. De asemenea, brațul de încărcare este esențial în cadrul exploatării forestiere. - sistem de frânare pneumatic pe 2 roți - platformă de operare cu pupitru de operare - Macara cu braț telescopic cu lungime maximă de 6,3 m, - capacitate de ridicare a macaralei de min 400 kg la lungimea maximă - unghi de rotație 360o 3. Tocător de lemn și deșeuri lemnoase Va fi utilizat pentru tocarea lemnului subțire din depozitul de material lemnos și valorificarea acestuia. Acționarea acestui tocător trebuie să fie posibilă de la priza de putere a tractorului și să poată fi pus în mișcare de un tractor cu putere de minim 70 CP. Acesta trebuie să poată toca piese de lemn cu un diametru de până la 22 cm. Desesemnea trebuie să fie dotat cu un braț de încărcare cu graifer și jgheab de evacuare a tocăturii cu posibilitate de rotație de 360 grade. Tocătorul trebuie să fie compatibil cu tractorul pentru a putea fi cuplat la priza de putere a acestuia. 4. Retroexcavator Este un echipament care se montează la tractor și se utilizează pentru efectuarea de săpături nivelarea terenurilor, îndepărtarea cioatelor. Acesta este prevăzut cu un braț telescopic și o cupă. Utilizarea în cadrul autorității contractante va fi îndreptarea platformei primare după terminarea exploatării, refacerea șanturilor în zona platformei primare, îndepărtarea cioatelor acolo unde va fi cazul. De asemenea va fi utilizat pentru încărcarea rumegușului și a resturilor rezultate în cadrul depozitului de material lemnos în containere, cat și pentru nivelarea acestuia. Acesta trebuie să fie compatibil cu tractorul, să poată fi montat pe acesta și să funcționeze in parametri optimi.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Echipamente cu motor pe benzina
Beschreibung: - 6 bucăți motoferăstrău 22.674,40 lei fără T.V.A. - 6 bucăți motocoasă 27.756,55 lei fără T.V.A: - 10 bucăți suflantă pe benzină 16.304,00 lei fără T.V.A. - 2 bucăți atomizor pe benzină 4.759,85 lei fără T.V.A 1. Motoferăstrău Echipamentul trebuie să fie cu motor pe benzină, nu sunt acceptate motoferăstraie electrice. Trebuie să fie un echipament profesional deoarece va fi folosit în condiții specifice fondului forestier. Sunt necesare pentru executarea lucrărilor de îngrijire a pădurilor (curățări, rărituri). Va fi folosit pentru extragerea arborilor (tăierea) rău conformați și din speciile nedorite cu respectarea normelor silvice în vigoare. Ocolul Silvic este organizat în 3 districte silvice. Au fost prevăzute câte 2 motofierăstraie pentru fiecare district. 2. Motocoasă Echipamentul trebuie să fie cu motor pe benzină, nu sunt acceptate motocoase electrice. Trebuie să fie un echipament profesional deoarece va fi folosit în condiții specifice fondului forestier Sunt necesare pentru efectuare lucrărilor de îngrijire (degajări, curățări): cu ajutorul lor, vor fi descopleșite speciile forestiere de speciile ierboase și spini pentru obținerea unor păduri viguroase. Ocolul Silvic este organizat în 3 districte silvice. Au fost prevăzute câte 2 motocoase pentru fiecare district. 3. Atomizor pe benzină Atomizorul este format ditr-un rezervor pentru lichide și un motor pe benzină care suflă și pulverizează lichidul din rezervor. Trebuie să fie de tipul unui rucsac purtat în spate de un operator. Este necesar pentru tratarea arborilor și puieților afectați de boli și dăunători pentru menținerea unei stări fitosanitare bune a pădurii. 4. Suflantă pe benzină Este un echipament ușor transportabil care prin acțiunea unui motor pe benzină produce un curent puternic de aer capabil să sufle frunzele căzute din arbori pe sol. Trebuie să fie un echipament care se poate purta ușor întro singură mână sau care să poată fi purtat în spate ca și un rucsac. Sunt foarte utile în creearea unei benzi izolatoare intre zona afectată de incendiul de litieră și restul pădurii prin suflarea frunzelor uscate și crearea unui culoar izolator fără frunze uscate.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 16160000 Verschiedenes Gärtnergerät
Los: LOT-0003
Titel: Sisteme stingere incendiu
Beschreibung: - 2 bucăți sistem stingere incendii 94.511,60 lei fără T.V.A Sistem de stingere a incendiilor Este compus din: motopompa, bazin cu apa, furtun cu racorduri și robineți, instalate pe o remorcă. Acest sistem trebuie să fie compact și să funcționeze ca un tot unitar. Trebuie să fie dotat cu un furtun cu sorb pentru alimentare și cu un furtun pe tambur pentru evacuarea pei în vederea stingerii incendiilor. Trebuie să aibă capacitate de a lucra independent, de a se alimenta din rezervorul propiu, din puțuri, iazuri sau de la rețea. Acest sistem este necesar pentru stingerea în faza incipientă a incendiilor (incendiile de litieră) și pentru transportul de apă in teren accidentat pentru alimentarea rucsacurilor pentru apă (vermorele).
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 35111000 Brandbekämpfungsausrüstung
Los: LOT-0004
Titel: Echipamente pentru stingere incendii
Beschreibung: - 25 bucăți rucsac tip vermorel cu apă pentru stingerea incendiilor 26.038,75 lei fără T.V.A. - 3 bucăți container tip rezervor 600 l, 5.033,84 lei fără T.V.A: - 3 bucăți motopompă transportabilă 81.547,43 lei fără T.V.A. - 20 bucăți furtun C38 cu racorduri 9.653,95 lei fără T.V.A 1. Motopompă transportabilă Pentru alimentarea bazinelor cu apă. Motopompa trebuie să poaă fi purtată de două persoane Va fi cu motor pe benzină sau disel. Se montează în serie, între bazinele de apă pentru transport rapid al apei de la un curs de apă la locul incendiului 2. Rucsac cu apă pentru stingerea incendiilor tip vermorel Acest echipament are forma unui rucsac purtat în spate care se umple cu apă. Gura de alimentare să fie suficient de mare pentru a putea fi alimentat cu pistolul atașat la sistemul de stingere a incendiilor. Pentru evacuarea apei acesta trebuie să fie prevăzut cu un dispozitiv de stropit cu o pompă manuală cu dublă acțiune (să stropeasca la ambele curse ale pistonului). Necesar pentru stingerea incendiilor de litieră incipiente în zone unde nu au acces autospecialele de pompieri. 3. Container tip bazin rezervor rezervor 600l Acesta este un container fabricat dintr-un material ușor de formă paralalipipedică, care trebuie să fie montat într-un cadru de metal și așezt pe un suport. Trebuie să aibă un orificiu de alimentare cu apă de minim 200 mm în partea superioară și un orificiu de evacuare (supapă de evacuare) a apei în parte inferioară cu un diametru de minim 400 mm acesta este necesar pentru creare de depozite de apă in zonele greu accesibile pentru intervenție în timpul incendiilor de litieră și pentru supravegherea zonei după izolare și stingerea incendiului. După stingerea unui incendiu de pădure zona trebuie supraveghetă în continuare timp de 24 - 36 de ore și intrevenit cu apa în punctele unde se reaprinde. Aceste bazine sunt foarte utile în asemenea cazuri. Bazinele trebuie să poată fi transportate pot fi transportate de către autoutilitarele instituției tip pik-up. Dimensiunile bazinelor trebuie să corespundă cu dimensiunile maxime ale mașinilor de transport pentru a putea fi transportate cu aceste autoutilitare. 4. Furtun C38 cu racorduri Se monteaza între motopompa și bazinele de apă. Sunt necesare 20 bucăți pentru a face o coloana de apă de 400 m. Furtunul trebuie să fie de tipul celor folosite de pompieri, să fie rezistent la abraziune, rezistent la presiune și rezistent la tracțiune.
Interne Kennung: 4
Haupteinstufung (cpv): 42122130 Wasserpumpen