542005-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht – Ruovikon niittomurskaukset 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ruovikon niittomurskaukset 2026
Beschreibung: Metsähallitus kilpailutti ruovikoiden niittomurskaus- ja jyrsintätyöt vuodelle 2026. Työt tulee toteuttaa 15.7.2026 - 30.9.2026 välisenä aikana, ellei työkohteen kuvauksessa tai työohjeessa muuta ajankohtaa mainita. Osa-aluekohtaisesti valittavat tarjoajat vastaavat ranta-alueiden hoidon toteuttamiseen liittyvistä töistä ja raportoi toiminnan etenemisestä annettujen suunnittelutietojen pohjalta. Jokaiselle osa-alueelle valitaan yksi (1) tarjous. Urakointityöt teetetään osa-alueilla 1-12 (OA1 - OA 12) hehtaarihintaisina (€/ha alv 0 %) sisältäen kaikki kustannukset. Osa-alueella 13 (OA 13) urakointityöt teetetään hehtaarihinnalla (€/ha alv 0 %), kelluvan koneen käyttö tuntihinnalla (€/h alv 0 %) sekä henkilön tuntihintana toteuman mukaisesti. Työkohteelle tulee tarjota hinta €/ha niittomurskaukselle ja mikäli työohjeessa on mainittu jyrsintä niin, €/ha jyrsinnälle. Hankinta koostuu 13 osa-alueesta: 1. Osa-alue: Riitsaranlahti, Pori 2. Osa-alue: Vattaja, Kokkola 3. Osa-alue: Preiviikinlahden lietteet, Pori 4. Osa-alue: Kapellviken, Helsinki 5. Osa-alue: Kuustonlahti, Mynämäki 6. Osa-alue: Viurilanlahti, Salo 7. Osa-alue: Preiviikinlahden Esko - Kaarluoto, Pori 8. Osa-alue: Temmesjokisuu, Liminka 9. Osa-alue: Aitsaari, Masku 10. Osa-alue: Kolkanaukko, Taivassalo 11. Osa-alue: Dragsvikgård, Raasepori 12. Osa-alue: Kaidanpää, Masku 13. Osa-alue: Kirkkosalmi, Hailuoto Tarjouksen voi jättää yhdestä tai useammasta osasta. Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteinä olevissa osa-aluekohtaisissa (OA1-OA13) liitteissä. Tilaaja varaa oikeuden muuttaa toteuttamispinta-alaa perustellusta syystä, esimerkiksi olosuhteista johtuvat (korkea merivesi tms.) tai tilaajan määrärahatilanteesta johtuvat muutokset.
Interne Kennung: MH 3638/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Määräajassa saapuneet tarjoukset tarkistetaan ja arvioidaan kolmessa vaiheessa: 1. Tarjoajan soveltuvuuden arviointi 2. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 3. Tarjousten vertailu Ensimmäisessä vaiheessa selvitetään tarjoajien soveltuvuusvaatimusten täyttäminen, eli lakisääteiset, taloudelliset, tekniset ja toiminnalliset edellytykset ja kyky suoriutua hankinnan toimittamisesta tarjouspyynnössä esitettyjen vaatimusten mukaisesti. Toisessa vaiheessa arvioidaan tarjouspyynnön vaatimusten täyttyminen niiden tarjousten osalta, jotka täyttivät ensimmäisen vaiheen vaatimukset. Kolmannessa vaiheessa tarjoukset, jotka täyttävät tarjoajalle ja tarjoukselle asetetut vaatimukset vertaillaan tarjouspyynnössä ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti. Hankinnassa käytetään avointa menettelyä sekä noudatetaan lakia julkisista hankinnoista sekä lakia täydentävää asetusta. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä tilaajan edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei tilaaja voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Hankintapäätös ei ole sopimus, vaan valitun toimittajan kanssa laaditaan ja allekirjoitetaan erillinen urakkasopimus.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: OA1. Riitsaranlahti, Pori
Beschreibung: Tarkemmat tiedot tarjouspyynnön liitteenä olevassa urakkakuvauksessa ja työohjeissa.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: OA 2. Vattaja, Kokkola
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: OA 3. Preiviikinlahden lietteet, Pori
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: OA 4. Kapellviken, Helsinki
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: OA 5. Kuustonlahti, Mynämäki
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: OA 6. Viurilanlahti, Salo
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: OA 7. Preiviikinlahden Esko - Kaarluoto, Pori
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: OA 8. Temmesjokisuu, Liminka
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: OA 9. Aitsaari, Masku
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: OA 10. Kolkanaukko, Taivassalo
Interne Kennung: 10-9
Los: LOT-0011
Titel: OA 11. Dragsvikgård, Raasepori
Interne Kennung: 11-10
Los: LOT-0012
Titel: OA 12. Kaidanpää, Masku
Interne Kennung: 12-11
Los: LOT-0013
Titel: OA 13. Kirkkosalmi, Hailuoto
Interne Kennung: 13-12