542035-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Sitze, Stühle sowie Zubehörprodukte und -teile – Achizitionarea unui unui numar de 9000 kituri scaune profesionale tapițate cu piele ecologică pentru dotarea Sălii Polivalente din Cluj-Napoca
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitionarea unui unui numar de 9000 kituri scaune profesionale tapițate cu piele ecologică pentru dotarea Sălii Polivalente din Cluj-Napoca
Beschreibung: În conformitate cu prevederile Legii nr. 98/2016 privind achizițiile publice, subscrisa societate organizează procedura de licitatie deschisa conform art. 68 alin. (1) din Legea 98/2016 privind achizițiile publice și conform prevederilor HG 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziție publică/acordului-cadru din Legea 98/2016 privind achizițiile publice. În momentul de față există un sistem de scaune montate în Sala polivalentă SA, acestea au fost montate după ce s-a construit sala polivalentă si s-a dotat cu scaune. Este necesară achiziția unor scaune noi, cu tapițerie din piele ecologică, destinate îmbunătățirii condițiilor de utilizare, având în vedere că scaunele actuale sunt din material plastic și nu mai corespund cerințelor de confort și utilizare intensă. Produsele ofertate trebuie să fie: • fabricate conform standardelor europene aplicabile pentru scaune de uz necasnic (EN 16139 sau standard echivalent); • să respecte Regulamentul (UE) 2023/988 privind siguranța generală a produselor; • să respecte legislația REACH privind substanțele chimice. • destinate uzului public; • conforme cu legislația UE privind siguranța mobilierului. Scaunele trebuie să fie din piele ecologică și să fie proiectate pentru trafic intens și utilizare publică frecventă. • Acestea trebuie să aibă următoarele caracteristici: • Să aibă rezistență ridicată la abraziune; • Să aibă rezistență bună la trafic intens; • Rezistență la zgărieturi și uzură; • Să aibă impermeabilitate la lichide; • Curățare și igienizare facilă; • Să aibă rezistență la transpirație și umiditate; • Stabilitate dimensională ridicată; • Rezistență la întindere și rupere; • Durată mare de exploatare; • Să aibă un aspect estetic care se menține în timp; • Să aibă un cost redus de întreținere; • să respecte normele UE privind emisiile de substanțe volatile; • să nu conțină substanțe toxice interzise; Structura scaunului trebuie să aibă următoarele caracteristici: • să fie anticorozivă; • tratată electrostatic sau echivalent; • fără elemente tăioase; • rezistentă la șocuri mecanice. Avand in vedere ca pentru schimbarea scaunelor din sala polivalenta trebuie tinut cont atat de distanta dintre scaune cat si de specificul de prindere din diferite sectoare ale salii , se vor tine cont specificatiile din caietul de sarcini
Interne Kennung: 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39110000 Sitze, Stühle sowie Zubehörprodukte und -teile
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: . Specificatii tehnice generale • fabricate conform standardelor europene aplicabile pentru scaune de uz necasnic (EN 16139 sau standard echivalent); • să respecte Regulamentul (UE) 2023/988 privind siguranța generală a produselor; • să respecte legislația REACH privind substanțele chimice. • destinate uzului public; • conforme cu legislația UE privind siguranța mobilierului. Scaunele trebuie să fie din piele ecologică și să fie proiectate pentru trafic intens și utilizare publică frecventă. • Acestea trebuie să aibă următoarele caracteristici: • Să aibă rezistență ridicată la abraziune; • Să aibă rezistență bună la trafic intens; • Rezistență la zgărieturi și uzură; • Să aibă impermeabilitate la lichide; • Curățare și igienizare facilă; • Să aibă rezistență la transpirație și umiditate; • Stabilitate dimensională ridicată; • Rezistență la întindere și rupere; • Durată mare de exploatare; • Să aibă un aspect estetic care se menține în timp; • Să aibă un cost redus de întreținere; • să respecte normele UE privind emisiile de substanțe volatile; • să nu conțină substanțe toxice interzise; Structura scaunului trebuie să aibă următoarele caracteristici: • să fie anticorozivă; • tratată electrostatic sau echivalent; • fără elemente tăioase; • rezistentă la șocuri mecanice. Descrierea succinta a produselor solicitate SPECIFICAȚII TEHNICE MINIME Caracteristică Cerință minimă Tip produs Scaun tapițat profesional din piele ecologică Destinație Sală polivalentă Structură Structura internă a scaunului este realizată din cadru metalic de înaltă rezistență (EN 12727-4) Caracteristici Tapițerie Piele ecologică compozitie: 76% PVC, 22% Poliester, 2% Vinil Acrilic greutate: Greutate: 600 ±10 g/m² Caracteristici spuma Densitate burete: 55 ±5 kg/m³ Mecanism șezut Rabatabil, arc din oțel + componente din plastic armat cu fibră de sticlă Capacitate portantă module de 1, 3 sau 5 locuri. Rezistență utilizare trafic intens Protecții pardoseală obligatorii Stabilitate conform EN 1022 Ergonomie utilizare minim 4–6 ore/eveniment Garanție minimum 24 luni DIMENSIUNI Element Dimensiune Înălțime totală 88 ± 1cm Lățime șezut 48.5 cm Adâncime șezut Înălțime șezut 45 ± 1 cm Specificatii tehnice specifice Avand in vedere ca pentru schimbarea scaunelor din sala polivalenta trebuie tinut cont atat de distanta dintre scaune cat si de specificul de prindere din diferite sectoare ale salii , se vor tine cont de urmatoarele specificatii: A. Spătarul și șezutul vor trebui sa fie din spumă poliuretanică turnată în matrițe din aluminiu ➔ Structura internă a scaunului va fi realizată din cadru metalic de înaltă rezistență (EN 12727-4). ➔ Spuma spătarului și a șezutului va fi turnată direct pe cadrul metalic (EN 12727-4). ➔ Pielea ecologică va respecta standardele europene și va fi certificata pentru ignifugare, clasa B1. B. Caracteristici constructive ➔ Mecanismul rabatabil al șezutului va trebui sa aiba un sistem special cu arc din oțel și componente din plastic armat cu fibră de sticlă pentru a conferi un plus de rezistenta. ➔ Componentele metalice vor avea o grosime minimă de 5 mm și sunt sudate prin procedeul MIG-MAG. ➔ După fosfatare, toate piesele metalice vor fi vopsite electrostatic. ➔ Spătarul și șezutul sunt alcătuite din componente ușor de înlocuit. ➔ Cotiere disponibile în variante din plastic sau îmbrăcate în piele ecologică. ➔ Numerotarea locurilor va fi brodată pe spătar sau montată sub șezut. ➔ Fixarea se realizează cu șuruburi M10×90 pentru un surplus de fixare rezistenta. C: Caracteristicile pielii ecologice ➔ Compoziție: 76% PVC, 22% Poliester, 2% Vinil Acrilic. ➔ Greutate: 600 ±10 g/m² (ISO 3801). ➔ Material ignifugat: Clasa B1. ➔ Laminare ignifugă: 3 mm. D. Caracteristicile spumei ➔ Rezistență la compresiune: 108 Kpa (ISO 1798-76). ➔ Rezistență la rupere: 1,47 N/cm (ASTM D3574). ➔ Duritate: ILD 50% (ISO 2489-80) 20 kgf ➔ Deformare permanentă: 50% (ASTM D3574) <8% ➔ Densitate: 55 ±5 kg/m³. E. Tipuri de montaj Tip 1 – Montaj pe contratreaptă Scaunul se fixează pe peretele contratreptei. Această soluție facilitează curățarea treptelor și este recomandată pentru tribunele din beton. Tip 2 – Montaj pe pardoseală Scaunul se fixează direct pe pardoseală. Este recomandat pentru suprafețe plane sau atunci când înălțimea treptelor este insuficientă. Sistemul cu grindă portantă Sistemul de grinzi pentru montajul scaunelor poate fi configurat în module de 1, 3 sau 5 locuri. a) montaj rapid care trebuie sa tina cont de urmatoarele aspecte b) număr redus de găuri de fixare; c) costuri reduse de instalare; d) curățare facilă a tribunelor. Punctele de fixare ale grinzilor sunt proiectate în funcție de înălțimea treptelor și sunt amplasate în zonele cu cea mai mare rezistență structurală. Profilele grinzilor au dimensiunea minimă de 60×40 mm și grosimea minimă de 3 mm. Tinand cont de aspectele de mai jos operatorul economic va intocmi un proiect tehnic care sa cuprinda toate tipurile de montaj : Etajul 1:* * Înălțimea treptelor din beton: *36–37 cm*. * Este necesar un plan special de montaj pentru scaunele tribunei telescopice. * Se va analiza posibilitatea utilizării grinzilor existente în anumite zone. * Pentru anumite sectoare vor fi elaborate planuri de montaj atât pe trepte, cât și pe pardoseală. * Pentru tribunele demontabile se va utiliza un model de scaun cu lățime redusă. * Pentru ultimele rânduri ale tribunelor telescopice se va adopta o soluție cu scaune ușor demontabile. * Pentru cele două rânduri de scaune montate pe platforma din spate se va realiza un plan special de montaj. *Etajul 2:* * Înălțimea treptelor din beton: *55 cm*. * Din cauza înclinării suprafeței de la baza treptelor, este necesară fabricarea unor grinzi prevăzute cu puncte speciale de fixare. * Se va analiza posibilitatea utilizării grinzilor existente în anumite zone, iar pentru acestea vor fi elaborate planurile de montaj pe trepte și pe pardoseală. *Etajul * Treptele s