542068-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Elektrobereich – Svenska kraftnäts upphandling av värdaktör för civilplikt inom elförsörjningen – geografiskt område: Gotland
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Svenska kraftnäts upphandling av värdaktör för civilplikt inom elförsörjningen – geografiskt område: Gotland
Beschreibung: Upphandlingen omfattar de funktioner och strukturer som krävs för att civilpliktiga inom elförsörjningen ska kunna tas emot, knytas till relevant verksamhet inom elförsörjningen samt upprätthålla sin förmåga över tid. Ansökan kräver att Leverantören bedriver elnätsverksamhet med stöd av egen nätkoncession utfärdad av Energimarknadsinspektionen inom det geografiska området som upphandlingen avser.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71314100 Dienstleistungen im Elektrobereich
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135560:Lot:1