See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Laitilan oppilas-, asiointi- ja retkikuljetukset lukuvuosille 2026–2027, 2027–2028 ja 2028–2029 sekä optiona lukuvuosille 2029–2030 ja 2030–2031
Beschreibung: TÄMÄ ON JÄLKI-ILMOITUS. Hankinnan kohteena ovat Laitilan kaupungin joukkoliikenne- tai taksiluvan nojalla suoritettavat perus- ja esiopetuksen oppilaskuljetukset, koululaisten retkikuljetukset sekä kutsutaksiliikenne avoimena joukkoliikenteenä. Esiopetuksen ja perusopetuksen 1 – 9 luokkien oppilaiden koulumatkakuljetukset koskevat noin 290 oppilasta/ vuosi. Kutsutaksitoiminta on tässä muodossa Tilaajalle uutta. Hankinta on jaettu osa-alueisiin. Kuljetuspalveluja voi tarjota yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) palveluntuottaja tai tarjousyhteenliittymä tai palveluntuottaja alihankkijoineen. Tilaajan tavoitteena on saada jokaiselle osa-alueelle yksi (1) yhteyshenkilö, jonka kanssa reittien suunnittelut ja muut kuljetuksiin liittyvät asiat hoidetaan. Tarjous annetaan osa-alueittain, reittejä saatetaan myöhemmin yhdistää. Reitit tarkistetaan ennen lukuvuoden alkua ja Tilaajan on hyväksyttävä ajoreitit ennen ajojen alkamista. Alustavat aikataulut ja reitit ovat tämän tarjouspyynnön liitteenä. Tarjouspyynnön liitteenä annetut reitit ja oppilasmäärät ovat ohjeellisia eivätkä sido Tilaajaa. Tilaaja varaa itselleen oikeuden hankkia kuljetuspalveluita myös erikseen tilapäisessä tarpeessa.
Interne Kennung: LAIDno-2026-122
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1. Koulukeskus - Katinhäntä - Suovieri - Kaivola - Koulukeskus
Beschreibung: Oppilasmääriin ja kuljetuskohteisiin saattaa tulla muutoksia lukuvuoden aikana ja Tilaajalla on oikeus tarkistaa reittejä ja aikatauluja tarvittaessa. Tilaaja ennakoi oppilasmäärän muuttuvan sopimuskauden aikana ja reitit päivitetään €/km - perusteella jokaiselle sopimusvuodelle. Lisätiedot tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2. Koulukeskus - Padontie (Laitilan ja Rauman raja) - Pato - Sipontie - Vaimaro - Soukainen - Koulukeskus
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3 Koulukeskus – Salontie - Alhetintie th - Salontie - Palttilantie - VT 8 - Joukahaisentie (Laitilan Leipä) - Untamalan koulu - Kouma - Seppälä - Potkio - Untamalan koulu - Koulukeskus – päiväkodit (keskusta)
Interne Kennung: 3.-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4 Untamalan koulun paluukuljetukset
Interne Kennung: 4.-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5 Koulukeskus Liesjärvi - Leinmäki - Kivijärvi - Suontaan koulu - Leinmäki - Haaro - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 5.-4
Los: LOT-0006
Titel: Osa-alue 6. Suontaan koulun paluukuljetukset 1
Interne Kennung: 6.-5
Los: LOT-0007
Titel: Osa-alue 7 Koulukeskus - Silo - Suontaan koulu - Pato - Suontaan koulu - Malko - Koulukeskus - Apilaniityn pk
Interne Kennung: 7.-6
Los: LOT-0008
Titel: Osa-alue 8 Suontaan koulun paluukuljetukset 2
Interne Kennung: 8.-7
Los: LOT-0009
Titel: Osa-alue 9. Koulukeskus - Krouvintie - Kolisevantie/Koviontie th - Mudainen - Haukka - Kovero - VT8 - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 9.-8
Los: LOT-0010
Titel: Osa-alue 10. Ropa - Lemminkäisentie - Untamalan koulu - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 10.-9
Los: LOT-0011
Titel: Osa-alue 11 Koulukeskus - Malko - Haaro - Suontaan koulu - Sillantaka - Kotoharju – Apilaniityn pk - keskusta - Koulukeskus
Interne Kennung: 11.-10
Los: LOT-0012
Titel: Osa-alue 12 Koulukeskus - Kaukola - Soukaisten koulu - Vaimaro - Kaukola - Välimetsä – päiväkodit (keskusta) - Koulukeskus - keskusta
Interne Kennung: 12.-11
Los: LOT-0013
Titel: Osa-alue 13 Koulukeskus - Hallapesä - Vahantaka -Soukaisten koulu - Kaukola – päiväkodit - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 13.-12
Los: LOT-0014
Titel: Osa-alue 14. Koulukeskus - Torre - Ukitie - Riihenkalliontie - Kodjalan koulu - Rannantie – Kairituntie - Ukitie - Sinisalontie - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 14.-13
Los: LOT-0015
Titel: Osa-alue 15 Koulukeskus - Kaivola - Ytö - Kappelimäen koulu - keskusta - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 15.-14
Los: LOT-0016
Titel: Osa-alue 16 Koulukeskus - Nästi - Kiili - Kusni - Kovero - Kodjalan koulu - Koukkela - Vierumäki - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 16.-15
Los: LOT-0017
Titel: Osa-alue 17. Koulukeskus - Turuntie - Vuohenmaa - Koulukeskus – keskusta
Interne Kennung: 17.-16
Los: LOT-0018
Titel: Osa-alue 18. Päiväkotien, Kappelimäen (ja Varppeen) koulun paluukuljetukset
Interne Kennung: 18.-17
Los: LOT-0019
Titel: Osa-alue 19. Täydentävät kuljetukset ja kutsutaksi
Beschreibung: Kutsutaksi on kaikille avointa asiointiliikennettä. Asiointiliikenteen yhteydessä hoidetaan muita tilapäisiä kuljetustarpeita sekä mahdollisesti koulumatkan vaarallisuuden tai rasittavuuden perusteella tehtäviä kuljetuksia siltä osin, mitä koulukuljetusreiteille ei mahdu. Palveluntuottajalta edellytetään joustavuutta sekä halua kehittää palvelua yhdessä Tilaajan kanssa. Asiointiliikenne toimii myös koulujen loma-aikoina. Loma-aikana palvelu toteutetaan pääsääntöisesti samoilla aikatauluilla kuin kouluvuoden aikana. Mahdolliset muutokset palvelun laajuuteen, aikatauluihin tai vuoromääriin sovitaan vuosittain erikseen Tilaajan kanssa. Lisätiedot tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Interne Kennung: 19.-18
Los: LOT-0020
Titel: Osa-alue 20. Opintomatkat ja retket
Beschreibung: Retkikuljetukset kaupungin sisällä ovat koulupäivän aikana tapahtuvia matkoja, esim. uimahallikäynnit. Tarjoushinta pyydetään € / km. Liikennöitsijälle korvataan reitin muodostamat meno-paluukilometrit esim. koululta uimahallille ja takaisin koululle. Kuljetettavien lasten määrä kerralla voi olla 300–350 oppilasta. Kuitenkin tavallisimmin yksi tai kaksi vuosiluokkaa kerrallaan. Opintomatkat ja -retket kaupungin ulkopuolelle, esim. Turkuun, Uuteen-kaupunkiin, Tampereelle ja Helsinkiin. Kuljetukset pyritään järjestämään koulupäivien aikana, mutta kuljetusten aikataulu voi venyä myöhään iltaan tai alkaa aikaisin aamulla. Tarjoushinta pyydetään € / tunti. Tuntilaskutus alkaa, kun oppilaat ovat kyydissä noutopisteeltä ja laskutus loppuu, kun oppilaat ovat takaisin noutopisteellä. Odotusaikojen laskutuksesta sovitaan erikseen kuljetustilauksen yhteydessä, kun retkikohde on tiedossa. Kuljetettavien lasten määrä kerralla voi olla 300–350 oppilasta. Kuitenkin tavallisimmin yksi tai kaksi vuosiluokkaa kerrallaan. Lisätiedot tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Interne Kennung: 20.-19
Haupteinstufung (cpv): 60172000 Vermietung von Bussen und Reisebussen mit Fahrer