542620-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen – Jäähallien kattolumien pudotukset
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jäähallien kattolumien pudotukset
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kattolumien ja jäiden poisto ja pudottaminen hankintayksikön jäähallien katoilta tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä tarkemmin kuvatulla tavalla. Hankintamenettely korvaa Hankintayksikön aiemmassa kilpailutuksessa "Jäähallien ulkoalueiden kunnossapito ja kattolumien pudotukset" keskeytetyn osa-alueen 3 kattolumien pudotukset. Hankintasopimuksen tavoitteena on laadukkaiden, ammattimaisten ja luotettavien kunnossapitopalveluiden hankkiminen tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä tarkemmin kuvatulla tavalla. Jäähallit sijaitsevat seuraavissa osoitteissa: - Helsingin jäähalli: Nordenskiöldinkatu 11-13, 00250 Helsinki - Paloheinän jäähalli: Pakilantie 122, 00670 Helsinki - Kaarelan jäähalli: Kaarelan raitti 2, 00430 Helsinki - Kivikon jäähalli: Savikiekontie 4, 00940 Helsinki - Vuosaaren jäähalli: Pallokuja 6, 00980 Helsinki - Herttoniemen jäähalli: Abraham Wetterin tie 1, 00810 Helsinki. HANKITTAVA PALVELU: Hankittavaan palveluun kuuluu hallien kattolumien ja -jään tiputtaminen ja poisto erikseen tilattaessa. Hallien varaukset ja tapahtumien aikataulut ovat nähtävillä osoitteessa https://helsinginjaahalli.fi/jaavuorot. Lumien pudotus ja poisto veloitetaan tuntihintojen perusteella tarjouspyynnön mukaisesti. PALVELUNTUOTTAJAN VASTUUT: Palveluntuottaja vastaa palvelun tuottamiseen tarvittavista koneista, kalustosta ja laitteista. Palveluntuottajan tulee sitoutua ylläpitämään sellaista toiminnallista valmiutta, että Helsingin jäähallin kattolumien poistot voidaan suorittaa vuorokauden ympäri viivytyksettä olosuhteiden ja hallin aikataulujen sitä edellyttäessä. Palveluntuottajan on suoritettava lumenpoisto viivytyksettä tilauksesta. Palveluntuottaja vastaa siitä, että lumien tiputus ja poisto toteutetaan oikea-aikaisesti ja tarpeen mukaan. Tavoitteena on varmistaa ulkoalueiden mahdollisimman esteetön ja turvallinen käyttö sekä turvallinen kulku kiinteistön kulkuväylillä ja piha-alueilla. Tilaukset tehdään puhelimitse tai sähköpostitse. Palveluntuottajalla tulee olla nimetylle yhteyshenkilölle varahenkilö. MUUT EHDOT: Hankintamenettelyssä valitaan yksi (1) palveluntuottaja. Hankintayksikkö tekee valitun palveluntuottajan kanssa hankintasopimuksen. Vaihtoehtoiset, rinnakkaiset tai osatarjoukset eivät ole sallittuja. Hankintayksikkö varaa oikeuden muuttaa työkohteita. Mikäli työkohteita tulee sopimuskauden aikana lisää, voidaan uudet työkohteet sisällyttää sopimukseen. Hankintayksikkö hankkii palveluja tarpeensa mukaan, eikä sitoudu tiettyihin työmääriin. Osa kunnossapidosta voidaan toteuttaa Hankintayksikön omana työnä. Tarjoaja on tutustunut tarjouspyynnön liitteenä olevaan sopimusluonnokseen ja sitoutuu tuottamaan palveluja sen ehtojen mukaan.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinnassa on kyse hankintalain 26 §:n mukaisesta EU-kynnysarvon ylittävästä palveluhankinnasta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely, jonka perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Hankinta-asiakirjat on asetettu ilmaiseksi, rajoituksetta, suoraan ja kokonaan kaikkien saataville sähköisessä muodossa. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous tulee laatia suomen kielellä. Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä. Hankintayksiköllä on oikeus hylätä tarjouspyyntöä vastaamattomat tai puutteelliset tarjoukset. Tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 80 §:n mukainen pakollinen poissulkemisperuste, suljetaan tarjouskilpailusta. Tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 81 §:n mukainen harkinnanvarainen poissulkemisperuste, voidaan sulkea ulos tarjouskilpailusta. Tarjoajilla on mahdollisuus esittää tarjouspyyntöä koskevia lisätietokysymyksiä. Suomenkieliset kysymykset tulee esittää kirjallisesti sähköisessä kilpailutusjärjestelmässä, josta löytyvät myös kysymyksiin annetut vastaukset. Tarjoajien tasapuolisen kohtelun varmistamiseksi muulla tavoin esitettyihin kysymyksiin ei voida vastata. Kysymykset käsitellään nimettöminä. Kysyjän nimeä tai muita tarjoajaa koskevia tietoja ei ilmoiteta kysymysten ja vastausten yhteydessä. Esitetyt lisätietokysymykset ja niiden vastaukset ovat osa tarjouspyyntöä. Annetut vastaukset tulee huomioida tarjousta tehtäessä. Tarjousten jättämisen jälkeen tarjoaja tai ehdokas ei voi vedota siihen, että tämä ei ole ollut tietoinen lisätietokysymyksistä ja niiden vastauksista. Hankintasopimus ei synny vielä hankintapäätöksestä tiedottamalla, vaan vasta, kun Hankintayksikkö ja hankintapäätöksellä valittu tarjoaja ovat allekirjoittaneet sopimuksen. Sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun ehdokas tai tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen ja valitusosoituksen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung, 90620000 Schneeräumung, 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-051511-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Mikäli Malmin jäähallilla (Talttakuja 6, 00700 Helsinki) alkaa toiminta sopimuskauden aikana, Hankintayksikkö voi liittää Malmin jäähallin hankinnan piiriin tarjouspyyntöaineistosta tarkemmin ilmenevin ehdoin.