2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Opoczki
Beschreibung: 1. Przedmiotem niniejszego zamówienia jest dostawa jednego febrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4, wyprodukowanego w roku 2025 lub 2026 wraz z wyposażeniem. 2. Szczegółowy zakres zamówienia oraz warunki realizacji określone zostały w opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 10 do specyfikacji warunków zamówienia. Pozostałe warunki realizacji zamówienia zostały określone we wzorze umowy, stanowiącym załącznik nr 2 do swz. 3. Zamawiający dopuszcza możliwość zaoferowania sprzętu i urządzeń o równoważnych lub lepszych parametrach technicznych od wymienionych w SWZ. W takim przypadku zgodnie z art. 101 ust. 4 ustawy Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne do opisywanych przez Zamawiającego, jest zobowiązany wykazać, że oferowany przez niego sprzęt i urządzenia spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. Podstawową formą wykazania, że urządzenie są równoważne lub charakteryzują się lepszymi parametrami jest przedstawienie szczegółowej specyfikacji technicznej. 4. Odbiór samochodu nastąpi w siedzibie Zamawiającego lub w innej lokalizacji (na terenie Gminy Aleksandrów Kujawski), uzgodnionej pomiędzy Stronami na etapie realizacji Umowy. Wykonawca zobowiązany jest zabezpieczyć samochód do momentu odbioru. 5. Nie dopuszcza się dostawy samochodu używanego. 6. Wraz z przekazaniem pojazdu, Wykonawca przekaże, wszystkie komplety kluczyków / kart elektronicznych dostarczane przez producenta, instrukcję obsługi, dokument gwarancji wystawionego przez producenta samochodu oraz świadectwo homologacji. 7. Pojazd winien być wyposażony we wszystkie elementy wymagane przez Zamawiającego w procesie montażu fabrycznego lub w serwisie autoryzowanym przed sprzedażą pojazdu. 8. Pojazd i jego wyposażenie powinno być zgodne z przepisami ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2024 r., poz. 1251) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy, jak też z innymi przepisami obwiązującego prawa krajowego RP oraz prawa unijnego. Pojazd dostosowany do ruchu prawostronnego. 9. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych, ze względu na brak możliwości podziału zamówienia. Pojazd, który można zakupić w całości tylko od jednego wykonawcy. Brak podziału na części nie wpłynie na ograniczenie konkurencji. Sztuczny podział zamówienia na części groziłby nadmiernymi trudnościami technicznymi i kosztami wykonania zamówienia, a także potrzebą skoordynowania działań różnych wykonawców realizujących poszczególne części zamówienia. Ponadto istniałoby ryzyko niewykonania części zamówienia. 10. Wspólny Słownik Zamówień (CPV). Główny kod CPV: 34144210-3 Wozy strażackie 35110000-8 Sprzęt gaśniczy, ratowniczy i bezpieczeństwa 11. Zadanie współfinansowane z dotacji z budżetu państwa, udzielonej przez Skarb Państwa reprezentowany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, oraz z dotacji celowej z budżetu Gminy Aleksandrów Kujawski.”
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Skrócenie terminu składania ofert w przedmiotowym postępowaniu jest uzasadnione pilną potrzebą zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego, niezbędnego do możliwie szybkiego przywrócenia pełnej gotowości operacyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Opoczkach oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Aleksandrów Kujawski. Zgodnie z pismem Ochotniczej Straży Pożarnej w Opoczkach, które wpłynęło do Urzędu Gminy Aleksandrów Kujawski w dniu 23 marca 2026 r., jednostka poinformowała, że w dniu 16 marca 2026 r. została zmuszona do wycofania z podziału bojowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Star 1142, będącego jej podstawowym pojazdem pierwszowyjazdowym. Bezpośrednią przyczyną wycofania samochodu była poważna awaria układu hamulcowego, uniemożliwiająca jego dalsze bezpieczne wykorzystywanie podczas wyjazdów ratowniczych. Z informacji przekazanych przez jednostkę wynika również, że pojazd jest znacznie wyeksploatowany, a jego wiek i pogarszający się stan techniczny powodują konieczność wykonywania kolejnych napraw oraz narastające trudności w utrzymaniu go w wymaganej sprawności technicznej. Wycofanie podstawowego pojazdu pierwszowyjazdowego spowodowało istotne ograniczenie zdolności OSP Opoczki do niezwłocznego podejmowania działań ratowniczych, w szczególności podczas pożarów, wypadków komunikacyjnych oraz innych miejscowych zagrożeń. Stan ten trwa od dnia 16 marca 2026 r. i wpływa na poziom zabezpieczenia operacyjnego obszaru chronionego oraz możliwość sprawnego reagowania jednostki na występujące zagrożenia. Istotne znaczenie ma również fakt, że Ochotnicza Straż Pożarna w Opoczkach jest jednostką włączoną do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Siły i środki jednostki są przeznaczone do prowadzenia działań ratowniczych nie tylko na terenie miejscowości Opoczki i Gminy Aleksandrów Kujawski, lecz również poza jej obszarem, zgodnie z dyspozycjami właściwego stanowiska kierowania. Wycofanie podstawowego samochodu ratowniczo-gaśniczego z podziału bojowego ogranicza zatem zdolność operacyjną jednostki należącej do KSRG oraz dostępność sił i środków przeznaczonych do reagowania na pożary, wypadki i inne miejscowe zagrożenia. Dalsze utrzymywanie tego stanu może powodować konieczność dysponowania do zdarzeń jednostek z bardziej oddalonych miejscowości, a w konsekwencji wpływać na czas podjęcia i skuteczność działań ratowniczych. Skrócenie terminu składania ofert nie wynika wyłącznie z dążenia do szybszego przeprowadzenia postępowania. Jest następstwem występujących łącznie obiektywnych okoliczności, tj.: – wycofania w dniu 16 marca 2026 r. podstawowego samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP Opoczki z podziału bojowego z powodu poważnej awarii układu hamulcowego; – braku możliwości bezpiecznego wykorzystywania wycofanego pojazdu podczas działań ratowniczych; – istotnego ograniczenia gotowości operacyjnej jednostki włączonej do KSRG; – potrzeby możliwie szybkiego przywrócenia jednostce pełnej zdolności do prowadzenia działań ratowniczych; – uzyskania dofinansowania, którego środki muszą zostać wykorzystane do końca 2026 r.; – konieczności pozostawienia wykonawcy odpowiedniego czasu na wykonanie specjalistycznej zabudowy, montaż wyposażenia, przeprowadzenie badań i odbiorów oraz dostarczenie pojazdu; – ryzyka utraty przyznanego dofinansowania oraz dalszego ograniczenia bezpieczeństwa mieszkańców w przypadku niezrealizowania zamówienia w wymaganym terminie. Mając na uwadze konieczność pilnego przywrócenia pełnej gotowości operacyjnej OSP Opoczki, znaczenie jednostki dla funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz obowiązek wykorzystania przyznanych środków do końca 2026 r., Zamawiający uznaje, że zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a wyznaczenie 15-dniowego terminu składania ofert jest należycie uzasadnione w rozumieniu art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144210 Feuerwehrfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35110000 Ausrüstung für Brandbekämpfung, Rettung und Sicherheit
5. Los
Los: LOT-0001