542724-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af analyse inden for transport af farligt gods med jernbanen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af analyse inden for transport af farligt gods med jernbanen
BeschreibungTrafikstyrelsen er jernbanesikkerhedsmyndighed i Danmark og har ansvaret for at godkende jernbaneinfrastruktur og køretøjer samt føre tilsyn med sik kerheden på jernbanen. Dette inkluderer bl.a. transport af farligt gods på jern banen i henhold BJ 5 070.001-2017 ("Bestemmelser om transport af eksplo siver i jernbanetunnelerne på Storebælt og Øresund"), hvor der er fastsat mængdebegrænsninger for transport af eksplosiver på henholdsvis 5 tons pr. vogn i Storebæltstunnelen og 1 ton pr. vogn i Øresundstunnelen. Trafikstyrelsen har behov for at få udarbejdet en rapport, som skal indeholde en risikovurdering af, om de gældende mængdebegrænsninger på henholdsvis 1 ton og 5 tons pr. vogn som følge af den udvikling, der er sket på området, er sikkerhedsmæssige forsvarlige i dag, eller om de skal justeres. Det omfatter situationer, hvor et godstog med eksplosiver kører i tunnelen uden samtidige passagertog. Da den kommende Femernforbindelse efter planen skal åbne i 2029, vil rap porten også skulle omfatte en eventuel mængdebegrænsning for transport af eksplosiver i jernbanetunnellerne i Femernforbindelsen. Herudover skal rapporten indeholde en analyse af, hvilken sikkerhedsmæssig risiko der er ved at tillade at et passagertog og et godstog, der transporterer andet farligt gods end eksplosiver, kører i det samme jernbanetunnelrør sam tidig. Analysen skal endvidere beskrive evt. afstandskrav, der skal være mellem jernbanevogne for at mindske risikoen for detonationsoverførsel mellem de enkelte togvogne (fx om der skal indsættes en tom togvogn mellem vogne med over xx kg eksplosiver). Tilbudsgiveren skal levere en rapport, der omfatter følgende: • Risikoanalyse og scenarievurdering • Vurdering af sikkerhedstiltag • Økonomisk og operationel analyse
Interne Kennung205839
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
LosLOT-0000