543100-2025 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – 17.13 Managementkonsulentydelser (DIS)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel17.13 Managementkonsulentydelser (DIS)
BeschreibungSKI udbyder hermed et dynamisk indkøbssystem (herefter Systemet) vedrørende anskaffelse af managementkonsulentydelser. Systemet omfatter anskaffelse af managementkonsulentydelser indenfor nedenstående 6 ydelsesområder. Ydelsesområdernes indhold er nærmere defineret i bilag C Systemets genstand: Ydelsesområde 1: Strategi- og organisationsudvikling Under ydelsesområdet kan der købes de ydelser, som falder inden for et eller flere af følgende fem delområder: 1. Delområde 1: Strategianalyse 2. Delområde 2: Strategiudvikling 3. Delområde 3: Strategiimplementering 4. Delområde 4: Organisationsanalyse og -design samt 5. Delområde 5: Strukturimplementering. Ydelsesområde 2: Forretningsprocesser og effektivisering Under ydelsesområdet kan der købes de ydelser, som falder inden for et eller flere af følgende tre delområder: 1. Delområde 1: Procesanalyse og procesoptimering 2. Delområde 2: Udlicitering 3. Delområde 3: Offentlig-privat samarbejde (OPS). Ydelsesområde 3: Analyser og evalueringer Under ydelsesområdet kan der købes de ydelser, som falder inden for følgende delområde: 1. Delområde 1: Analyser og evalueringer Ydelsesområde 4: Systemer og styring Under ydelsesområdet kan der købes de ydelser, som falder inden for et eller flere af følgende tre delområder: 1. Delområde 1: Finans- og økonomistyring 2. Delområde 2: Kvalitets- og risikostyring 3. Delområde 3: Kontrol og optimering af administrative processer Ydelsesområde 5: Human ressources Under ydelsesområdet kan der købes de ydelser, som falder inden for et eller flere af følgende tre delområder: 1. Delområde 1: Leder- og medarbejderudvikling 2. Delområde 2: Kultur- og adfærdsudvikling 3. Delområde 3: Personalepolitik Ydelsesområde 6: Grønne ydelser Under ydelsesområdet kan der købes de ydelser, som falder inden for følgende delområde: 1 Delområde 1: Grønne ydelser Systemet er opdelt i 2 kategorier: • Kategori 1 Kompetencekøb • Kategori 2 Opgavekøb Begge kategorier vedrører anskaffelse af tjenesteydelser, hvor de i kategori 1 anskaffes som timer, mens de i kategori 2 anskaffes som et færdigt resultat (rapport, analyse mv.). Anskaffelsen af ydelser i begge kategorier forudsætter, at disse er almindeligt anvendte og generelt tilgængelige på markedet på tidspunktet for anskaffelsen. Systemet kan således ikke anvendes til at anskaffe ydelser, der ikke er generelt tilgængelige på markedet. Det er frivilligt for alle SKI’s kunder, som fremgår af bilag B, Kundeliste, at gøre brug af systemet, når de skal anskaffe managementkonsulentydelser.
Interne Kennung17.13
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensSKI udbyder et dynamisk indkøbssystem 17.13 Managementkonsulentydelser (DIS). Ansøgninger om optagelse i systemet modtaget inden ansøgningsfristen, vil blive behandlet inden for senest 15 arbejdsdage efter ansøgningsfristen. Ansøgninger om optagelse i systemet som modtages efter ansøgningsfristen, vil blive behandlet i løbet af 10 arbejdsdage, medmindre særlige forhold gør sig gældende jf. udbudslovens § 104, stk. 5 og 6 i relation til mulighed for at forlænge perioden for vurdering af ansøgninger.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72221000 Beratung im Bereich Unternehmensanalyse, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 79410000 Unternehmens- und Managementberatung, 79411000 Allgemeine Managementberatung, 79411100 Beratungsdienste im Bereich Wirtschaftsförderung, 79412000 Beratung im Bereich Finanzverwaltung
5. Los
LosLOT-0001
TitelKategori 1 - Kompetencekøb
BeschreibungAnskaffelse af Kompetencekøb. I kategori 1 kan kunder anskaffe managementkonsulentydelser indenfor de 6 ydelsesområder beskrevet i bilag C, til opfyldelse af kundens kompetencebehov. Konsulentydelserne kan anskaffes følgende måde: Køb af konsulenttimer (antal timer x timepris).
Interne KennungKategori 1
LosLOT-0002
TitelKategori 2 - Opgavekøb
BeschreibungAnskaffelse af managementkonsulentydelser til opgaveløsning. I kategori 2 kan kunderne anskaffe managementkonsulentydelser indenfor de 6 ydelsesområder beskrevet i bilag C, til opfyldelse af en specifik opgave. Konsulentydelserne kan anskaffes på følgende måde: Køb af opgaveløsning til fast pris.
Interne KennungKategori 2