543760-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Wasserbauarbeiten – Renovering af Østre Mole i Hanstholm Havn
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRenovering af Østre Mole i Hanstholm Havn
BeschreibungProjektet ligger i Hanstholm Havn, og omhandler renovering af den eksisterende Østre Mole, som på grund af øget vanddybde foran molen, udsættes for større bølger, end molen oprindeligt er designet for. Dette har lokalt medført skader i molens dækstenslag, og der er risiko for, hvis molen ikke forstærkes, at der kan opstå lokale kollaps af molen ifm. fremtidige storm-hændelser. Der er således behov for at en renovering af selve molen, som tilsvarer de omgivelser, som molen er placeret i.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet er organiseret som et begrænset udbud med forudgående prækvalifikation Udbuddet gennemføres i 2 faser: En prækvalifikationsfase samt en tilbudsfase. Kun de prækvalificerede ansøgere, som ordregiver udvælger i prækvalifikationsfasen, vil blive inviteret til at deltage i tilbudsfasen.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45240000 Wasserbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45243200 Bau von Wellenbrechern
5. Los
LosLOT-0000