See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC și aparatele de aer condiționat din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii «Louis Țurcanu» Timișoara
Beschreibung: Obiectul procedurii îl reprezintă încheierea, pentru o perioadă de 36 de luni, a unor acorduri-cadru având ca obiect prestarea serviciilor de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC și aparatele de aer condiționat din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara. Achiziția este împărțită în 4 loturi, în funcție de clădirile, amplasamentele și tipurile de echipamente deservite. Serviciile includ revizii preventive, verificări, măsurători, reglaje, curățare, igienizare și dezinfectare, diagnosticarea și remedierea defecțiunilor, intervenții corective și accidentale, întocmirea rapoartelor de service și celelalte operațiuni prevăzute în caietul de sarcini. Pentru loturile 1–3 sunt incluse furnizarea și montarea filtrelor aferente sistemelor HVAC, iar pentru Lotul 4 sunt incluse inventarierea, etichetarea și actualizarea evidenței aparatelor de aer condiționat tip split. Pentru fiecare lot se va încheia un acord-cadru cu un singur operator economic, iar contractele subsecvente, cu durata de maximum 12 luni, vor fi atribuite fără reluarea competiției, în funcție de necesitățile efective ale autorității contractante și de fondurile bugetare disponibile.
Interne Kennung: 4548538_2026_PAAPD1632182
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50730000 Reparatur und Wartung von Kühlgruppen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: -Servicii de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC aferente clădirii Onco-Hematologie
Beschreibung: Lotul 1 are ca obiect prestarea serviciilor de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC aferente clădirii Onco-Hematologie, situată în Piața Regina Maria nr. 2, corp C2, Timișoara. Lotul include sistemul de climatizare Daikin tip VRV aferent clădirii P+Et.1+Et.2+Mansardă, sistemele HVAC cu 3 centrale de tratare a aerului tip Ekovent, Rosenberg și VTS aferente Băncii de Celule, Laboratorului de Biologie Moleculară și Boxelor Sterile de la etajul 1, sistemul HVAC cu CTA tip B-C Technologie și sistemul HVAC cu CTA tip Weiss Ultra. Serviciile includ revizii preventive, intervenții corective și accidentale, verificări, măsurători, reglaje, curățări, igienizări, diagnosticarea și remedierea defecțiunilor, verificarea instalațiilor frigorifice, electrice și de automatizare, probe de funcționare, întocmirea rapoartelor de service, precum și furnizarea și montarea filtrelor prevăzute în documentația de atribuire. Frecvența estimată este de 4 revizii preventive pe an. Acordul-cadru se va încheia pentru 36 de luni, cu un singur operator economic, iar contractele subsecvente, cu durata de maximum 12 luni, se vor atribui fără reluarea competiției. Valoarea maximă estimată a Lotului 1 este de 616.140,00 lei fără TVA, din care 402.000,00 lei fără TVA pentru serviciile de mentenanță și 214.140,00 lei fără TVA pentru filtre. Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 205.380,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: -Servicii de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC aferente clădirii Pediatrie
Beschreibung: Lotul 2 are ca obiect prestarea serviciilor de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC aferente clădirii Pediatrie, situată în Piața Regina Maria nr. 2, corp C1, Timișoara. Lotul include sistemul HVAC tip Ruck aferent etajului 1, compus din unități interne de aer condiționat tip VCV, centrală de tratare a aerului și chiller, precum și sistemul HVAC cu centrală de tratare a aerului tip VTS aferent secției Terapie Intensivă Pediatrie, inclusiv recuperatorul cu fluid intermediar, pompa de căldură și sistemele de automatizare asociate. Serviciile includ revizii preventive, intervenții corective și accidentale, verificări, măsurători, reglaje, curățări, igienizări, diagnosticarea și remedierea defecțiunilor, verificarea circuitelor frigorifice, electrice și de automatizare, probe de funcționare, întocmirea rapoartelor de service, precum și furnizarea și montarea filtrelor prevăzute în documentația de atribuire. Frecvența estimată este de 4 revizii preventive pe an. Acordul-cadru se va încheia pentru 36 de luni, cu un singur operator economic, iar contractele subsecvente, cu durata de maximum 12 luni, se vor atribui fără reluarea competiției. Valoarea maximă estimată a Lotului 2 este de 344.265,00 lei fără TVA, din care 172.800,00 lei fără TVA pentru serviciile de mentenanță și 171.465,00 lei fără TVA pentru filtre. Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 114.755,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: -Servicii de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC aferente clădirii Chirurgie și Ortopedie
Beschreibung: Lotul 3 are ca obiect prestarea serviciilor de mentenanță preventivă și corectivă pentru sistemele HVAC aferente clădirii Chirurgie și Ortopedie, situată în str. Dr. Iosif Nemoianu nr. 2, Timișoara. Lotul include sistemul HVAC cu centrală de tratare a aerului tip Rosenberg Airbox aferent secției ATI Chirurgie, inclusiv umidificatorul, recuperatorul cu fluid intermediar, sistemul DX de răcire/încălzire și automatizările asociate, precum și sistemul HVAC cu centrală de tratare a aerului tip VTS aferent Blocului Operator, inclusiv recuperatorul cu fluid intermediar, pompa de căldură și sistemele de automatizare aferente. Serviciile includ revizii preventive, intervenții corective și accidentale, verificări, măsurători, reglaje, curățări, igienizări, diagnosticarea și remedierea defecțiunilor, verificarea circuitelor frigorifice, electrice și de automatizare, verificarea parametrilor de temperatură, presiune și umiditate, probe de funcționare, întocmirea rapoartelor de service, precum și furnizarea și montarea filtrelor prevăzute în documentația de atribuire. Frecvența estimată este de 4 revizii preventive pe an. Acordul-cadru se va încheia pentru 36 de luni, cu un singur operator economic, iar contractele subsecvente, cu durata de maximum 12 luni, se vor atribui fără reluarea competiției. Valoarea maximă estimată a Lotului 3 este de 308.553,27 lei fără TVA, din care 192.000,00 lei fără TVA pentru serviciile de mentenanță și 116.553,27 lei fără TVA pentru filtre. Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 102.851,09 lei fără TVA.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: -Servicii de mentenanță preventivă și corectivă pentru aparatele de aer condiționat tip split din cadrul spitalului
Beschreibung: Lotul 4 are ca obiect prestarea serviciilor de mentenanță preventivă și corectivă pentru aparatele de aer condiționat tip split din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara, cu capacități cuprinse, în principal, între 9.000 și 24.000 BTU, amplasate în sediile și clădirile administrate de autoritatea contractantă. Serviciile includ revizii preventive, verificarea stării generale și a parametrilor de funcționare, curățarea, igienizarea și dezinfectarea unităților interioare și exterioare, verificarea și curățarea filtrelor, verificarea circuitelor frigorifice și electrice, evacuarea condensului, diagnosticarea și remedierea defecțiunilor, intervenții corective și accidentale, probe de funcționare și întocmirea rapoartelor de service. Prestatorul va realiza și inventarierea aparatelor, etichetarea acestora și actualizarea registrului electronic privind amplasamentul, caracteristicile tehnice, starea și intervențiile efectuate. Frecvența estimată este de 2 revizii preventive pe an pentru fiecare aparat de aer condiționat. Acordul-cadru se va încheia pentru 36 de luni, cu un singur operator economic, iar contractele subsecvente, cu durata de maximum 12 luni, se vor atribui fără reluarea competiției. Valoarea maximă estimată a Lotului 4 este de 240.000,00 lei fără TVA. Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 80.000,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 4