545261-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Verbrennung von Siedlungsabfällen – Offentligt udbud vedrørende modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald for Vejen Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud vedrørende modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald for Vejen Kommune
BeschreibungVejen Kommune – i det følgende Ordregiver – Udbyder sit behov for modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald. Nærværende udbud vedrører modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald fra husstande og virksomheder beliggende i Vejen Kommune til miljøgodkendt modtageanlæg. Det forbrændingsegnede affald er fordelt på restaffald fra borgere i Vejen Kommune, småt og neddelt brændbart affald fra kommunens genbrugspladser samt evt. fra virksomheder beliggende i Vejen Kommune. Den anslåede mængde for affaldet er estimeret til ca. 7.000 tons forbrændingsegnet affald pr. år. I 2025 var mængderne fordelt således: • Restaffald fra husstande 4393 tons • Småt brændbart fra genbrugspladser 1675 tons • Stort neddelt brændbart fra genbrugspladser 932 tons Der kan være sæsonudsving i mængden af affald. De angivne mængder og den procentvise fordeling er derfor vejledende og baserer sig på historiske tal, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Transport af forbrændingsegnet affald samt neddeling af stort brændbart er ikke omfattet i nærværende udbud, da disse ydelser udbydes for sig. Den maksimale mængde af rammeaftalen er +20 % for forbrændingsegnet affald. Udbuddet er ikke opdelt i delkontrakter. Rammeaftalen udbydes som én samlet aftale for hele den beskrevne ydelse. Begrundelsen herfor er, at opgaven udgør en samlet og ensartet service, som bedst varetages i en samlet aftale. En opdeling af rammeaftalen vurderes at ville medføre tab af stordriftsfordele, øget kontraktadministration samt højere omkostninger for Ordregiver. Samtidig skønnes det, at markedet kan levere den fulde ydelse under ét, og at en opdeling ikke vil øge konkurrence eller kvalitet. Denne manglende opdeling er i overensstemmelse med udbudslovens § 49, stk. 2, idet Ordregiver hermed har begrundet hvorfor rammeaftalen ikke opdeles.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle
5. Los
LosLOT-0000
Menge28 000 Tonnen