See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
Beschreibung: Nærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalentreprise vedrørende renovering af Boligselskabet af 1944, Kløvervænget. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61 – 66. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Ordregiver har til hensigt at udvælge 4 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers minimumskrav til egnethed, udvælger ordregiver de ansøgere, der efterfølgende skal deltage i udbuddet på baggrund af en vurdering af ansøgerens kompetencer til at gennemføre den udbudte opgave. I forbindelse med denne vurdering lægges der vægt på relevansen af ansøgernes sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte kontrakt, herunder navnlig følgende: • At totalentreprenøren dokumenterer erfaring som totalentreprenør ift. Renoveringssager af sammenlignelig størrelse og form • Nedrivningssager vedrørende boliger • Risikohåndtering af sammenlignelige renoverings- og nedrivningssager Det vil trække ned i vurderingen af referencen, såfremt man ikke tydeligt kan vurdere referencens relevans ud fra de oplysninger, som ansøger har anført i referencen. Tildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, 1). • Pris: 40% • Projektstyring og bæredygtighed: 30% • Organisation og CV'er: 30% Forhandlingsforløbet: Medmindre ordregiver vælger at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, som ordregiver forbeholder sig retten til, gennemføres et forhandlingsforløb, som beskrevet i dette afsnit. Ordregiver har mulighed for at indkalde tilbudsgiverne til forhandling på baggrund af det indledende tilbud. Såfremt tilbudsgiverne indkaldes til forhandling, forventes der afholdt én forhandlingsrunde. Det er et grundlæggende vilkår for udbud med forhandling, at der ikke må videregives oplysninger om en tilbudsgivers løsningsforslag til anden tilbudsgiver. Forhandlingsforløbet vil endvidere gennemføres under iagttagelse af de udbudsretlige principper om ligebehandling og gennemsigtighed. Tilbudsgiverne vil derfor blive inviteret til individuelle forhandlingsmøder, der afholdes parallelt. På forhandlingsmøderne vil ordregiver og tilbudsgiver mundtligt drøfte tilbudsgiverens tilbud samt ordre-givers udbudsmateriale. Ordregiver er indstillet på at forhandle om alle dele af udbudsmaterialet. Af samme årsag er ordregiver også indstillet på at ændre på alle dele af udbudsgrundlaget, dog med forbehold for at mindstekrav ikke ændres. På baggrund af forhandlingerne udformer ordregiver et fællesreferat (eller et rettelsesblad) samt individuelle referater. Fællesreferatet (rettelsesblad) angår udbudsmaterialet/udbudsprocessen og gøres tilgængeligt for alle tilbudsgiverne. De individuelle referater angår hver af tilbudsgivernes tilbud og sendes alene til den enkelte tilbudsgiver. Såfremt et spørgsmål eller forbehold fra en tilbudsgiver giver ordregiver anledning til at overveje en ændring i udbudsmaterialet, forbeholder ordregiver sig retten til at forelægge det pågældende ændringsforslag for samtlige tilbudsgivere. Formålet med forhandlingsrunden er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres, samt for ordregiver at modtage input til, hvor udbudsmaterialet kan justeres med henblik på at opnå en bedre løsning. Eventuelt ændret udbudsmateriale vil blive gjort tilgængeligt på den digitale udbudsportal jf. pkt. 2.3. Ordregiver forbeholder sig til at udvide antallet af forhandlingsrunder til maksimalt tre forhandlingsrunder. Som nævnt overfor, forbeholder Ordregiveren sig desuden retten til at udvælge tilbudsgivere til forhandling på baggrund af det indledende tilbud jf. Udbudslovens § 66, stk. 1.
Vorherige Bekanntmachung: 752670-2024
Interne Kennung: Totalentrepriseudbud - Boligselskabet af 1944, Afd. 4 Kløvervænget
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61 – 66.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Nærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af totalentreprise vedrørende renovering af Boligselskabet af 1944, Kløvervænget. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i overensstemmelse med udbudslovens §§ 61 – 66. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Der henvises til Projektdokumenterne i udbudsmaterialet for det samlede indhold i opgaven. Ordregiver har til hensigt at udvælge 4 ansøgere som indbydes til at afgive tilbud. Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers minimumskrav til egnethed, udvælger ordregiver de ansøgere, der efterfølgende skal deltage i udbuddet på baggrund af en vurdering af ansøgerens kompetencer til at gennemføre den udbudte opgave. I forbindelse med denne vurdering lægges der vægt på relevansen af ansøgernes sammenlignelige referencer i forhold til den udbudte kontrakt, herunder navnlig følgende: • At totalentreprenøren dokumenterer erfaring som totalentreprenør ift. Renoveringssager af sammenlignelig størrelse og form • Nedrivningssager vedrørende boliger • Risikohåndtering af sammenlignelige renoverings- og nedrivningssager Det vil trække ned i vurderingen af referencen, såfremt man ikke tydeligt kan vurdere referencens relevans ud fra de oplysninger, som ansøger har anført i referencen. Tildelingskriteriet er ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, 1). • Pris: 40% • Projektstyring og bæredygtighed: 30% • Organisation og CV'er: 30%