545432-2026 - Ergebnis
Rumänien – Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen – Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară -Lot 4 – Sectoare CF: Lotul 4 – Sucursalele Regionale CF Iași și Galați- Proiectare și execuție
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară -Lot 4 – Sectoare CF: Lotul 4 – Sucursalele Regionale CF Iași și Galați- Proiectare și execuție
Beschreibung: În cadrul contractului se vor efectua servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului si executie a lucr, pentru realizarea și implementarea obiectivului de investiții referitor la „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” Lot 4 – Sectoare CF: Lotul 4 – Sucursalele Regionale Iași și Galați”.Investitia are ca scop modernizarea instalaţiilor de semnalizare feroviară din staţiile de cale ferată ale sectoarelor: Vaslui-Iaşi (staţiile Bălteni, Rebricea, Scânteia, Grajduri, Bîrnova, Ciurea) ;Bîrlad – Vaslui (staţiile Zorleni, Banca, Crasna, Munteni, Vaslui) ;Tecuci – Bîrlad (staţiile Tecuci, Frunzeasca, Berheci, Nichişeni, Tutova, Bîrlad) ;Vereşti – Botoşani (staţiile Bucecea, Leorda, Botoşani) ;Bacău -Piatra Neamţ (staţiile Gîrleni, Buhuşi, Podoleni, Roznov, Piatra Neamţ) .Durata contr este de 90 (nouazeci) de luni, de la data precizată în Ordinul de Începere și până la data recepției finale, din care: 30 (treizeci) de luni Durata de executie a contractului și 60 (șaizeci) de luni perioada de garanție acordată lucrărilor.Durata de executie a contractului este de 30 (treizeci) de luni și va cuprinde: durata necesară intocmirii proiectului (de 7 luni); perioada necesară aprobărilor beneficiarului și obtinerii avizelor și autorizației de construire și predării amplasamentului liber de orice sarcină (de 2 luni);durata efectivă de execuție a lucrărilor (de 21 luni). Op ec li se recomandă să viziteze şi să examineze amplasamentul lucr, inclusiv împrejurimile, şi să obţină toate informaţiile care pot fi necesare în vederea elab ofertei. Op ec va întreprinde toate demersurile si va lua toate măsurile în vederea evitării producerii unor eventuale accidente care s-ar putea solda cu moartea sau rănirea fizică a unei persoane și/sau cu pierderea sau deteriorarea proprietății, răspunderea revenindu-i integral în cazul producerii unor astfel de evenimente. Operatorul economic va suporta orice eventuale cheltuieli, pierderi sau daune ca rezultat al vizitării amplasamentului lucrării.Se va considera că of care va adjudeca şi va semna Contractul a inspectat şi a examinat amplasamentul lucr, împrejurimile acestuia, datele şi alte informaţii disponibile şi că a fost satisfăcut, înainte de depunerea Ofertei, de toate aspectele relevante, inclusiv următoarele (fără a se limita la acestea):(a) forma şi natura Şantierului, inclusiv condiţiile subterane; (b) condiţiile hidrologice şi climaterice; (c) volumul şi natura activităţii precum şi bunurilor necesare pentru proiectarea, execuţia, terminarea lucrărilor şi remedierea oricăror defecţiuni; (d) cerinţele referitoare la căi de acces, cazare, facilităţi, personal, energie, transport, apă şi alte servicii.In perioada in care se pot solicita clarificari, respectiv cu 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, Operatorii care doresc să viziteze amplasamentul îşi vor anunţa intenţia şi vor transmite Organizatorului procedurii cu minim 48 ore înainte, numele reprezentanţilor delegaţi. Organizatorul procedurii de achiziţie va confirma cu 24 de ore înainte tuturor operatorilor economici care şi-au declarat intenţia de a participa cu oferte la procedură, eventualele detalii referitoare la aceasta. Nota: Numar zile pana la care se pot solicita clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor: 21 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 14-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor (entitatea contractanta raspunde clarificarilor intr-o singura zi). Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit.
Interne Kennung: Cod unic de identificare obiect contract : 15670513 _2024_PAAPD1501871
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45234115 Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: In conformitate cu documentatia de atribuire si Caietul de sarcini este necesară proiectarea si execuția următoarelor categorii de lucrări principale, așa cum sunt descrise în DALI nr. 46/2023 Varianta 2: 1.Elaborare proiect tehnic și detalii de execuție: parte scrisă şi parte desenată; 2. Obținere Avize, autorizații; 3. Achiziție echipamente și materiale; 4. Lucrări de montaj instalații exterioare; 5. Lucrări de montaj instalații interioare; 6. Teste și verificări; 7. Recepţia lucrărilor. Varianta investiţională selecţionată cuprinde instalaţii de centralizare electronică de linie cu numărătoare de osii CEL-NO. In cadrul lucrarilor de modernizare a sectiilor/statiilor CF se vor înlocui instalaţiile de semnalizare existente cu instalaţii de centralizare electronică/centralizare electronică de linie conform soluţiei cuprinse în DALI Valoarea estimata a achizitiei este de 654.356.699,40 lei fără TVA, din care: a)Proiectare și asistență tehnică 21.500.272,10 lei fără TVA, din care: - Proiectare 16.112.803,60 lei,fara TVA - Taxe pentru acorduri, avize conforme si autorizatia de construire/desfiintare 3.751.602,70 lei, fara TVA - Asistență tehnică din partea proiectantului 1.635.865,80 lei,fara TVA b) Execuție și organizare de șantier 632.405.927,30 lei, fără TVA, din care: -Cheltuieli pentru investiția de bază 594.860.273,60 lei, fără TVA, din care: Constructii si instalatii - Instalatii CEL Sector Vaslui-Iasi 53.902.500,00 lei, fără TVA Barlad-Vaslui 37.609.000,00 lei, fără TVA Tecuci-Barlad 45.076.500,00 lei, fără TVA Tecuci 15.906.500,00 lei, fără TVA Veresti-Botosani 21.291.500,00 lei, fără TVA Bacau-PiatraNeamt 37.919.000,00 lei, fără TVA Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale- Instalatii CEL Sector Vaslui-Iasi 5.034.648,00 lei, fără TVA Barlad-Vaslui 3.512.133,60 lei, fără TVA Tecuci-Barlad 4.317.204,60 lei, fără TVA Tecuci 1.820.636,10 lei, fără TVA Veresti-Botosani 2.246.805,60 lei, fără TVA Bacau-PiatraNeamt 4.034.505,60 lei, fără TVA Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesitã montaj - Instalatii CEL Sector Vaslui-Iasi 83.910.800,00 lei, fără TVA Barlad-Vaslui 58.535.560,00 lei, fără TVA Tecuci-Barlad 71.953.410,00 lei, fără TVA Tecuci 30.343.935,00 lei, fără TVA Veresti-Botosani 37.446.760,00 lei, fără TVA Bacau-PiatraNeamt 67.241.760,00 lei, fără TVA Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesitã montaj si echipamente de transport - Instalatii CEL Sector Vaslui-Iasi 2.517.324,00 lei, fără TVA Barlad-Vaslui 1.756.066,80 lei, fără TVA Tecuci-Barlad 2.158.602,30 lei, fără TVA Tecuci 910.318,10 lei, fără TVA Veresti-Botosani 1.123.402,80 lei, fără TVA Bacau-PiatraNeamt 2.017.252,80 lei, fără TVA Dotări - Instalatii CEL 1.750.000,00 lei, fără TVA Active necorporale - Instalatii CEL 524.148,30 lei, fără TVA - Organizare de santier: 21.828.868,40 lei, fara TVA - Cheltuieli pentru probe tehnologice si teste 15.716.785,30 lei, fara TVA c) Cheltuieli de informare si publicitate aferenta lucrărilor, suma provizionată 450.000,00 lei, fără TVA Atat serviciul de proiectare, cat şi executarea lucrărilor vor fi realizate de catre personal calificat din cadrul societatilor specializate, autorizate si agrementate de catre AFER, conform Ordinului nr.290/2000.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen