545592-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke – Autospecială pentru controlul documentelor şi efectuarea verificărilor în baza de date
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Autospecială pentru controlul documentelor şi efectuarea verificărilor în baza de date
Beschreibung: Autoritatea contractantă achiziționează autospeciale pentru controlul documentelor și efectuarea verificărilor în baze de date conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini. Autoritatea contractantă va încheia un acord-cadru cu un singur operator economic, în baza căruia vor fi atribuite contracte subsecvente, în funcție de necesitățile identificate și de fondurile bugetare aprobate cu această destinație. Durata acordului-cadru este de 24 de luni de la data semnării acestuia de către ultima parte, în conformitate cu prevederile caietului de sarcini. Termenul de livrare a produselor este de 6 luni de la data semnării contractului subsecvent de către ultima parte. Cantitatea estimată care va face obiectul acordului-cadru: - minim 2 cpl. și maxim 14 cpl. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de 1.885.000 lei fără TVA. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare, o singură dată, în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECTIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, astfel: – Număr zile până la care se pot solicita clarificări inainte de data limită de depunere a ofertelor: 19; – Termen de răspuns al autorității la solicitările de clarificare / informații suplimentare – a 11 a zi; Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta!
Interne Kennung: 4193222_2026_PAAPD1632064
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144000 Kraftfahrzeuge für besondere Zwecke
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea contractantă intenționează să încheie un acord-cadru de achiziție publică de produse având ca obiect furnizarea de „Autospeciale pentru controlul documentelor și efectuarea verificărilor în baze de date”, în conformitate cu specificațiile tehnice prevăzute în caietul de sarcini, destinate dotării structurilor Poliției de Frontieră Române. Durata acordului-cadru este de 24 de luni de la data semnării acestuia de către ultima parte, în conformitate cu prevederile caietului de sarcini. Termenul de livrare a produselor este de 6 luni de la data semnării contractului subsecvent de către ultima parte. Cantitatea estimată care va face obiectul acordului-cadru: - minim 2 cpl. și maxim 14 cpl. Valoarea celui mai mare contract subsecvent va fi de 1.885.000,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: În temeiul art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziție clauze de revizuire a contractului, după cum urmează: Clauza de revizuire privind înlocuirea produselor ofertate cu produse de ultimă generație; Cu privire la echipamentele si sistemele ofertate ce vor dota autospecialele autoritatea contractantă precizează faptul că în momentul depunerii propunerii tehnice, operatorul economic va oferta produse care nu sunt declarate end of life și end of support. În acest sens, se vor prezenta documente suport din partea producătorilor. În situaţia în care producătorul echipamentelor declară, în perioada de implementare a contractului, drept end of life produsele ofertate iniţial, înlocuirea se va efectua începând cu data declarației oficiale emisă de către producător. La aplicarea clauzei de revizuire prețurile unitare ofertate nu se vor modifica, iar propunerile de înlocuire vor fi analizate de autoritatea contractantă pentru ca specificaţiile tehnice ale produselor nou propuse să fie echivalente sau superioare cu specificaţiile tehnice ale produselor ofertate iniţial.