546231-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Erstellen von Adressenlisten, Postversand – Rammeaftale om levering af Drift, Support, Vedligehold og Konsulentbistand af Fysiskpost inden- og udenlandsk, Efterbehandling, Digital-post og Postbefordring
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale om levering af Drift, Support, Vedligehold og Konsulentbistand af Fysiskpost inden- og udenlandsk, Efterbehandling, Digital-post og Postbefordring
BeschreibungRammeaftalen regulerer levering af Drift, Support, Vedligehold og Konsulentbistand af Fysiskpost inden- og udenlandsk, Efterbehandling, Digitalpost og Postbefordring. Løsningen til ”Fjernprintsydelser” er med til at sikre at fysiske breve ca. 5 % af borgere i Danmark over 15 år er fritaget for Digital Post og modtager fysisk post i stedet for Digital post. Ligeledes er få virksomheder og organisationer undtaget Fysiskpost. Fysiskpost skal efterbehandles i form af kuvertering, porto mv. og herefter postbefordres både til indland og udland. Løsningen håndterer også udsendelse af Digitalpost. Udover fysisk post til fritagne, er der dokumenter så som registreringsattester til biler, som skal printes. Flere af Skatteministeriets fagsystemer sender print, hvor data overføres via system til system integration.
Interne KennungFjernprint
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensEfter modtagelse af tilbud, vil ordregiver evaluere de indkomne tilbud i overensstemmelse med proceduren angivet i Bilag A. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79570000 Erstellen von Adressenlisten, Postversand
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64000000 Post- und Fernmeldedienste, 64100000 Post- und Kurierdienste, 64110000 Postdienste, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 79571000 Postversand
5. Los
LosLOT-0000
TitelRammeaftale om levering af Fjernprintsydelser