2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare produs software standard de tip COTS, în model SaaS, și servicii conexe de implementare, configurare, parametrizare, integrare, instruire și adaptări funcționale limitate
Beschreibung: Achiziția este realizată în cadrul proiectului „Digitalizarea proceselor la nivelul regiunii Sud-Vest Oltenia Orașul Bechet”, cod SMIS 328268, finanțat în cadrul Programului Regional Sud-Vest Oltenia 2021–2027, Prioritatea 2 – Digitalizare în beneficiul cetățenilor și al firmelor, Obiectivul specific RSO1.2 – Valorificarea avantajelor digitalizării în beneficiul cetățenilor, al companiilor, al organizațiilor de cercetare și al autorităților publice, apelul PRSVO/224/PRSVO_P2/OP1/RSO1.2/PRSVO_A9. Obiectul principal al contractului îl reprezintă furnizarea dreptului de utilizare și acces, pentru o perioadă de 60 de luni de la data recepției finale și punerii în funcțiune, la un produs software standard de tip COTS – Commercial Off-The-Shelf, disponibil comercial la data-limită de depunere a ofertelor și furnizat în model SaaS – Software as a Service. Contractul include serviciile conexe necesare utilizării efective a produsului software, respectiv analiza inițială, activarea și instalarea, configurarea, parametrizarea, integrarea, importul sau migrarea datelor, testarea, instruirea, punerea în funcțiune, găzduirea, administrarea, mentenanța, actualizările funcționale, legislative și de securitate, suportul tehnic, backupul, restaurarea, continuitatea operațională și exportul datelor la încetarea contractului. În etapa de implementare pot fi realizate adaptări funcționale limitate, prin utilizarea mecanismelor standard ale produsului ofertat, fără modificarea nucleului aplicației, a arhitecturii de bază sau a codului-sursă principal și fără transformarea produsului standard într-o aplicație dezvoltată la comandă. Produsul va asigura configurarea celor 31 de servicii publice electronice prevăzute în Caietul de sarcini, minimum 18 conturi nominale pentru utilizatorii interni desemnați, acces pentru utilizatorii externi fără limitarea la un număr prestabilit de conturi și aplicarea sigiliului electronic pentru maximum 15.000 de documente pe an, respectiv maximum 75.000 de documente în perioada de 60 de luni. Durata maximă a etapei de implementare este de 7 luni de la data ordinului de începere. Perioada de 60 de luni aferentă dreptului de utilizare și serviciilor SaaS începe la data recepției finale a implementării și punerii în funcțiune. Toate costurile necesare furnizării produsului și executării serviciilor conexe sunt incluse în propunerea financiară și în prețul contractului. Costurile operaționale aferente găzduirii, administrării SaaS, mentenanței, suportului, actualizărilor, backupului, restaurării și continuității operaționale vor fi evidențiate distinct în propunerea financiară. Operatorii economici interesați pot solicita clarificări cu cel târziu 18 zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Autoritatea Contractantă va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări adresate în termen în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4941390_2026_PAAPD1621627
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea Contractantă urmărește achiziționarea unui produs software standard, matur și disponibil comercial, de tip COTS, furnizat în model SaaS, destinat digitalizării proceselor administrative interne și a relației Orașului Bechet cu cetățenii, mediul de afaceri și alte entități. Achiziția include: 1. un produs software standard integrat de tip COTS/SaaS; 2. dreptul de utilizare și acces la produs pentru o perioadă de 60 de luni de la data recepției finale și punerii în funcțiune; 3. minimum 18 conturi nominale pentru utilizatorii interni desemnați; 4. acces pentru cetățeni și reprezentanții persoanelor juridice, fără limitarea la un număr prestabilit de conturi; 5. configurarea și operaționalizarea celor 31 de servicii publice electronice enumerate în Caietul de sarcini; 6. servicii de analiză, activare, instalare, configurare, parametrizare, integrare, import sau migrare a datelor, testare și punere în funcțiune; 7. adaptări funcționale limitate realizate prin mecanismele standard ale produsului ofertat, fără modificarea nucleului, arhitecturii de bază sau codului-sursă principal; 8. servicii de instruire pentru minimum 18 persoane, inclusiv instruire privind securitatea cibernetică și protecția datelor; 9. găzduire, administrare SaaS, mentenanță, suport tehnic, actualizări funcționale, legislative și de securitate, backup, restaurare, monitorizare și continuitate operațională pentru perioada de 60 de luni; 10. aplicarea sigiliului electronic pentru maximum 15.000 de documente pe an și maximum 75.000 de documente pe întreaga perioadă contractuală; 11. documentație tehnică, de utilizare și administrare; 12. exportul și predarea datelor, documentelor, metadatelor și configurațiilor exportabile la încetarea contractului. Produsul trebuie să asigure, în mod integrat, cel puțin următoarele categorii funcționale: a) managementul identităților electronice, autentificarea și autorizarea; b) registratură electronică, managementul documentelor, lucrărilor, registrelor și fluxurilor administrative; c) furnizarea serviciilor publice prin intermediul componentei de front-office; d) interconectarea, interoperabilitatea și comunicarea intra- și interinstituțională; e) arhivarea și îndosarierea electronică; f) semnarea și sigilarea electronică; g) securitatea, jurnalizarea, trasabilitatea și auditarea operațiunilor. Nu se solicită dezvoltarea de la zero a unei aplicații software noi. Produsul ofertat trebuie să existe și să fie disponibil comercial la data-limită de depunere a ofertelor și să fie identificat prin denumire comercială, producător sau titular al drepturilor, versiune ori ediție și model de licențiere sau furnizare. Durata maximă a implementării este de 7 luni de la data ordinului de începere. Perioada de 60 de luni aferentă dreptului de utilizare și serviciilor SaaS începe la data recepției finale și punerii în funcțiune. Toate modulele, componentele, licențele, subscripțiile, serviciile cloud, conectorii, interfețele și resursele necesare îndeplinirii cerințelor vor fi incluse în oferta tehnică și financiară.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 80530000 Berufsausbildung