546667-2026 - Ergebnis
Finnland – Kundendienst – Toijalan Monitoimihallin valvonta ja asiakaspalvelut 16.6.2026-15.6.2028 + optio 16.6.2028-15.6.2029
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Toijalan Monitoimihallin valvonta ja asiakaspalvelut 16.6.2026-15.6.2028 + optio 16.6.2028-15.6.2029
Beschreibung: Tarjouspyynnöllä hankitaan Akaan kaupungin liikuntahallin valvonta ja asiakaspalvelut palvelukuvauksen mukaisesti ajalle 16.6.2026-15.6.2028 lisättynä yhden vuoden optiomahdollisuudella. Monitoimihalli on vuonna 1990 valmistunut liikuntakeskus, jonka pohja pinta-ala on noin 3130 m2. Rakennuksessa on 874 m2 kokoinen liikuntasali 600 henkilön katsomoineen, kuntosalitilat, juoksusuora, nyrkkeilytilat sekä muita pienempiä tiloja ja tarvittavat liikuntapaikkojen oheistilat sekä aulakahvio. Osoite: Köyvärintie 8, 37800 Akaa. Halli on aktiivisessa käytössä ympäri vuoden ja se palvelee eri käyttäjäryhmiä monipuolisesti. Arkipäivisin halli on pääasiallisesti koulun ja liikuntapalveluiden sekä kuntosalin vapaaharjoittelijoiden käytössä. Iltaisin ja viikonloppuisin halli on seurojen, yhdistysten, yritysten ja yksityisten henkilöiden käytettävissä monipuolisesti palvellen eri lajien tarpeita. Hallilla on mahdollista harrastaa laajasti mm. pallopelejä: lentopallo, käsipallo, salibandy, sulkapallo, koripallo, futsal, pöytätennis. Monitoimihallilla järjestetään myös runsaasti erilaisia tapahtumia, kuten pelejä, turnauksia, messuja ja konsertteja. Monitoimihallille on keskitetty liikuntapalveluiden korttimyynti (kuntosalikortit, kuntopassit jne.) sekä sisäliikuntatilojen avainhallinta. Hallin kävijämäärä on vuodessa noin 85 000. Lähtökohtana on, että Monitoimihalli palvelee käyttäjiään korkeatasoisesti ja laaja-alaisesti eri käyttäjäryhmät huomioon ottaen. Hallilla arjen sujuvuuteen ja toimintojen kehittämiseen panostetaan. Yleisen viihtyvyyden ja järjestyksen, kävijäturvallisuuden ja hyvän sekä sujuvan palvelun toteutuminen on ensiarvoisen tärkeää. Kilpailutuksella haetaan monitoimihallin palveluita hoitamaan luotettavaa ja kokenutta sopimuskumppania, joka pyörittää monitoimihallin arkea itsenäisesti ja on vastuussa hallin toimintojen sujuvuudesta ja jonka kanssa yhteistyössä kaupungin liikuntapalvelut voivat kehittää hallin toimintaa. Tarjoajan tulee tuottaa tilaajan esittämät palvelukuvausten mukaiset valvonta- ja asiakaspalvelutehtävät sekä mahdolliset erikseen tilattavat lisätyöt niin, että tarjouspyynnössä kuvattu laatutaso toteutuu. Tarjoajan tulee täyttää palvelun sisällön vähimmäisvaatimukset. Tarjouspyynnön liitteessä 1 on kuvattu palvelukuvaus, jossa on aukikirjoitettu mm. palvelun sisällön vähimmäisvaatimukset sekä vastuujakotaulukko tilaajan ja palveluntuottajan vastuiden selventämiseksi. Palveluntuottaja vastaa Monitoimihallin arjesta ja toimintojen sujuvuudesta (mm. kuntosalikorttien myynti, avaimet, väliverhot, katsomo, av-laitteet, varastot, tiedottaminen, varaukset, kuntosalilaitteiden pienet huoltotoimet) itsenäisesti. Palveluntuottaja vastaa monitoimihallin ylläpidosta, valvonnasta ja asiakaspalvelusta sekä yleisestä järjestyksestä ja turvallisuudesta. Palveluntuottaja mm. hallinnoi monitoimihallin tilavarauksia, huolehtii monitoimihallin käyttäjäseurannasta ja tilastoinnista, opastaa ja valvoo liikuntahallin, laitteiden ja välineiden turvallista käyttöä ja hoitaa kaupungin sisäliikuntatilojen avainhallintaa. Palveluntuottaja on keskeinen yhteyshenkilö liikuntahallia käyttäviin asiakkaisiin, urheiluseuroihin, yhteistyökumppaneihin sekä kaupungin toimijoihin. Palveluntuottaja on keskeinen taho turnausten, pelien ja tapahtumien järjestelyjen onnistumisessa ja on perehdytysvastuussa hallin toiminnoista tapahtumien järjestäjiä. Palveluntuottajalla on mahdollisuus järjestää myös pienimuotoista kahvilatoimintaa sille osoitetussa kahvilatilassa Monitoimihallilla. Palvelukuvauksen mukaisesti hallin vähimmäisaukioloajat: 16.8.-31.5.: ma-pe klo 16–21 ja lisäksi vähintään kahtena arkipäivänä (vakiopäivät, sovitaan koko kaudeksi) klo 8–13, la-su klo 10–18. Kesäaikaan (1.6.-15.8.) ma-pe klo 16–20 ja lisäksi vähintään yhtenä arkipäivänä (vakiopäivä, sovitaan koko kaudeksi) klo 8–13, la klo 10-17 ja sunnuntait suljettu. Palveluntuottajan tulee resursoida monitoimihallin henkilökunta siten, että kaikkina hallin aukioloaikoina paikalla on sekä palvelu- että valvontatehtäviin tarpeeksi resurssia. Hallin aukioloaikoina on paikalla oltava vähintään 1 henkilö, joka tietää ja tuntee hallin toiminnat, laitteet ja järjestelmät sekä omaa hyvät asiakaspalvelutaidot. Kaikilla palvelun tuottamiseen osallistuvilla henkilöillä tulee olla voimassa oleva ensiapukoulutus (vähintään EA1) ja järjestyksenvalvojan pätevyys (voimassa oleva järjestyksenvalvojakortti). Kaikkien kohteessa työskentelevien suomen kielen taito tulee olla hyvä.
Interne Kennung: D/33/02.08.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa EU-menettelyä palveluhankinnoissa. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79342300 Kundendienst
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Erikseen tilattavia tuntiveloitusperusteisia aukioloaikojen ulkopuolisesta lisätunneista tarjouksessa annetuin hinnoin.