546985-2026 - Ergebnis
Rumänien – Dienstleistungen im Bereich Druck und Lieferung – Servicii de personalizare, producţie şi distribuţie card european de asigurări sociale de sănătate
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de personalizare, producţie şi distribuţie card european de asigurări sociale de sănătate
Beschreibung: Autoritatea contractantă are ca obiectiv atribuirea unui acord-cadru (24 de luni) pentru „servicii de personalizare, producţie şi distribuţie card european de asigurări sociale de sănătate”. Acordul-cadru va include atât serviciile de producere cât şi de distribuţie /livrare a cardurilor către asiguraţi la domiciliul acestora. Caracteristicile tehnice și modalitatea de eliberare și utilizare ale cardului european de asigurări sociale de sănătate sunt reglementate prin Ordinul nr. 559/2006 cu modificările și completările ulterioare. De asemenea, in conformitate cu prevederile Ordinului CNAS nr.1151/2019, cu modificarile si completarile ulterioare, „Asiguratul care solicită înlocuirea cardului european de asigurări sociale de sănătate, (...) va putea beneficia, contra cost, de un card european duplicat a cărui perioadă de valabilitate nu va putea depăși perioada de valabilitate a cardului inițial„ (...).„ (4) Cheltuielile aferente producerii şi distribuţiei cardului duplicat se suportă de către asigurat. Suma care urmează să fie suportată de către asigurat pentru producerea şi distribuţia cardului duplicat este aceeaşi cu cea plătită de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate furnizorului conform contractului de furnizare a serviciilor de personalizare, producţie şi distribuţie a cardului european de asigurări sociale de sănătate şi este comunicată caselor de asigurări de sănătate, care sunt obligate să posteze această informaţie pe site-ul propriu împreună cu numărul contului în care se poate efectua plata.„ ” (5) Pentru situaţiile prevăzute la alin. (2), Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) încheie o convenție cu furnizorul desemnat câștigător ca urmare a procedurii derulate de CNAS pentru furnizarea serviciilor de personalizare, producţie şi distribuţie a cardului european de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea dispozițiilor alin. (4).” Personalizarea cardurilor se va face exclusiv utilizând cele două echipamente DataCard MPR5800, instalate la Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Sibiu, conectate în rețeaua WAN/VPN a CNAS, echipamentele fiind achiziționate în anul 2007. Având în vedere obiectul Acordului-cadru, respectiv achiziționarea serviciilor de producere şi distribuţie a cardurilor europene în sistemul de asigurări sociale de sănătate, pentru o perioadă de 24 luni, care au caracteristici bine definite conform caietului de sarcini, fiind astfel posibilă identificarea și compararea acestora pe piața de profil, achiziția va fi una de complexitate medie. Termenul de solicitare de clarificari cu privire la Documentatia de atribuire: a 18 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor; Termenul de raspuns la solicitarile de clarificari: a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 11697800_2026_PAAPD1609996
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79823000 Dienstleistungen im Bereich Druck und Lieferung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achizitia este necesara pentru asigurarea producerii si distribuirii cardului european in mod neîntrerupt, existând perioade pe parcursul unui an calendaristic in care se inregistraza un număr crescut de solicitări pentru carduri europene venite din partea beneficiarilor sistemului de asigurări sociale de sănătate. Prin acordul-cadru autoritatea contractantă își manifestă intenția de a achiziționa servicii de personalizare, producţie şi distribuţie card european în sistemul de asigurări sociale de sănătate între niște limite maxime și minime, care urmează să fie precizate prin contractele subsecvente ce vor fi atribuite ulterior. Cantitati: Cantitate maximă acord cadru: 891.120 buc. Cantitate minimă acord cadru: 445.560 buc. Cantitate maximă contract subsecvent: 445.560 buc. Cantitate minimă contract subsecvent: 37.130 buc. Valoarea maximă estimată a acordului-cadru aferenta cantitatii maxime: 10.435.015,20 lei fara TVA; Valoarea minima estimata a acordului-cadru aferenta cantitatii minime: 5.217.507,60 lei fara TVA; Valoarea celui mai mare contract subsecvent: 5.217.507,60 lei fara TVA, (12 luni). Valoarea celui mai mic contract subsecvent: 434.792,30 lei fara TVA, (1 luna).
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30237131 Elektronische Karten