547047-2026 - Ergebnis
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUtworzenie bazy zobrazowań naziemnych - wykonanie zdjęć naziemnych, skaningu wraz z dostarczeniem oprogramowania w ramach projektu Zarządzanie Miastem w oparciu o bazy danych przestrzennych wraz z rozwojem e-usług” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia zakresu opcjonalnego jest Inwentaryzacja oznakowania SIM i Dodatkowe prace rozwojowe. Szczegółowy opis i zakres przedmiotu zamówienia (dalej: „OPZ”) opisany został w Załączniku nr 1 do SWZ. Wykonawca zobowiązany jest zrealizować zamówienie na zasadach i warunkach przedstawionych we wzorze Umowy stanowiącym Załącznik nr 4 do SWZ./numeracja zgodna z SWZ/Warunki udziału: Spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: 15.1.2.1 zdolności do występowania w obrocie gospodarczym: Zamawiający nie stawia warunków w tym zakresie; 15.1.2.2uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów: Zamawiający nie stawia warunków w tym zakresie; 15.1.2.3 sytuacji ekonomicznej lub finansowej: Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia w wysokości nie niższej niż 500000,00zł. (słownie: pięćset tysięcy złotych) oraz posiadanie środków finansowych lub zdolność kredytową na kwotę co najmniej 500000,00zł. (słownie pięćset tysięcy złotych). Wartości podane w walucie innej niż PLN w dokumentach potwierdzających spełnienie warunku, o których mowa powyżej, będą przeliczane na PLN według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego ogłoszonego w dniu opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych. Zamawiający nie stawia warunków w tym zakresie. 15.1.2.4 zdolności technicznej lub zawodowej: A1)Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeśli Wykonawca wykaże, że w okresie 3 lat licząc od dnia, w którym upływa termin składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał następujące zamówienia: 1) dwa zamówienia*, każde polegające na wykonaniu usługi obejmującej: inwentaryzację ulic z wykorzystaniem mobilnego systemu mapowania, o zakresie minimum 500 km dróg na terenie gmin miejskich, w wyniku których opracowano fotorejestrację sferyczną o rozdzielczości minimalnej sfery wynoszącej 80 megapikseli zintegrowaną z chmurą punktów LIDAR 3D w barwach naturalnych wraz z wygenerowaniem na ich podstawie ortofotomapy jezdni oraz wdrożono system zapewniający przeglądanie ww. zbiorów danych zapewniającego w szczególności swobodne poruszanie się, pomiar 3D (długość, szerokość, wysokość), przeglądanie danych historycznych oraz nakładanie danych wektorowych działającego w przeglądarce internetowej (bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerach użytkowników, w tym pluginów) oraz opracowanie warstw wektorowych GIS obiektów znajdujących się w pasie drogi (w tym w szczególności oznakowanie pionowe, oznakowanie poziome, urządzenia infrastruktury drogowej, zagospodarowanie pasa drogowego) na podstawie danych mobilnego systemu mapowania (w tym fotorejestracja sferyczna, mobilny skaning laserowy) dla dróg publicznych o długości minimum 500 km każde na terenie gmin miejskich. Każde zamówienie musi być zrealizowane na obszarze miasta na prawach powiatu lub aglomeracji o liczbie ludności powyżej 300 tys. oraz musi obejmować swoim zasięgiem drogi różnej kategorii, o wartości nie mniejszej niż 300 000,00 zł brutto każda; 2) dwa zamówienia*, każde polegające na wykonaniu usługi obejmującej: wykonanie cyfrowej ewidencji reklam 3D zlokalizowanych w przestrzeni miejskiej (w pasie i poza pasem drogowym) w formie danych przestrzennych GIS 3D – poligonów 3D - na podstawie chmury punktów 3D oraz fotorejestracji sferycznej pochodzących z mobilnego systemu mapowania dla dróg o długości minimum 100 km każda, w tym każda obejmująca w szczególności określenie następujących cech reklam: lokalizacja reklamy, typ nośnika reklamowego, rodzaj mocowania, umiejscowienie, określenie czy reklama jest szyldem, szerokość reklamy, długość reklamy, liczba powierzchni reklamowych, całkowita powierzchnia reklamowa, wysokość dolnej krawędzi reklamy od ziemi, współrzędne reklamy, ocena zgodności reklam z uchwałą krajobrazową, które zostały wykonane dla gmin miejskich na potrzeby wdrażania uchwały krajobrazowej, o której mowa w art. 37a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o wartości nie mniejszej niż 100 000,00 zł brutto każda; 3) dwa zamówienia*, z których każde polegało na wykonaniu usługi dla gmin miejskich obejmujących integrację systemu zapewniającego przeglądanie wysokorozdzielczej fotorejestracji sferycznej o rozdzielczości minimum 80 megapikseli, zintegrowanej z chmurą punktów 3D, umożliwiającego swobodne poruszanie się, wykonywanie pomiarów obiektów widocznych na sferze (w szczególności długości, szerokości i wysokości) oraz wyświetlanie danych wektorowych: a) w środowisku Esri ArcGIS działającym w architekturze webowej, w tym w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalowania na komputerach użytkowników dodatkowego oprogramowania lub pluginów, b) oraz w aplikacjach Esri, w tym ArcGIS Pro, przy czym w przypadku ArcGIS Pro dopuszcza się realizację integracji z wykorzystaniem dedykowanego pluginu / dodatku udostępnianego dla tego środowiska, o wartości nie mniejszej niż 50 000,00 zł brutto każda; 4) dwa zamówienia*, każde polegające na wdrożeniu systemu zarządzania infrastrukturą drogową (pozwalającego w szczególności na automatyczne generowanie książek drogi na podstawie istniejącej ewidencji dróg, przeglądanie fotorejestracji oraz mobilnego skaningu laserowego, zarządzanie zajęciem pasa drogowego) działającego w przeglądarce internetowej (bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerach użytkowników, w tym pluginów) dla gmin miejskich. Przynajmniej w ramach jednego z ww. zamówień system został zintegrowany przez API z systemem obiegu dokumentów Zamawiającego, o wartości nie mniejszej niż 300 000,00 zł brutto każda;.A2) Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeśli Wykonawca wykaże, że dysponuje lub będzie dysponować osobami o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, doświadczeniu i wykszta... (szczegółowy opis Rozdz.XV)
Interne KennungOAZP.2610/30/2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des Verfahrens1.Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych. 2.Zamawiający nie przewiduje zatrudnienia osób, o których mowa w art. 96 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp. 3.Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy Pzp. 4.Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia Wykonawcy zamówienia podstawowego w okresie 3 lat od dnia udzielenia tego zamówienia, zamówienia polegającego na powtórzeniu usług podobnych do zamówienia podstawowego, zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp. Wykonawca, któremu zostanie udzielone zamówienie podstawowe, zobowiązany będzie do zastosowania w zamówieniach polegających na powtórzeniu usług podobnych do zamówienia podstawowego stawek nie wyższych niż zastosowane w zamówieniu podstawowym uwzględniającym zmiany z tyt. waloryzacji wynagrodzenia. Maksymalny termin realizacji zamówienia polegającego na powtórzeniu usług podobnych do zamówienia podstawowego wynosi 3 m-ce. Zamówienia polegające na powtórzeniu usług podobnych do zamówienia podstawowego będą dotyczyć wszystkich usług opisanych w Opisie Przedmiotu Zamówienia (Załącznik nr 1 do SWZ) i realizowane będą w okresie po upływie terminu realizacji zamówienia podstawowego. 5. Zamawiający nie przewiduje zaliczek. 6.Zamawiający przewiduje prawo opcji. 7.Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów postępowania z wyjątkiem art. 261 ustawy Pzp. 8. Zamawiający nie zastrzega obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych zadań zamówienia zgodnie z art. 121 ustawy Pzp. 9. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej. 10. Zamawiający nie przewiduje zastosowania aukcji elektronicznej. 11. Zamawiający nie przeprowadzał wstępnych konsultacji rynkowych przed wszczęciem postępowania. 12. Zamawiający nie przewiduje możliwości złożenia oferty w postaci katalogów elektronicznych. 13. Zamawiający nie przewiduje zebrania Wykonawców. 14. Zamawiający nie wymaga złożenia przedmiotowych środków dowodowych. 15. PROCEDURA ODWRÓCONA: Zamawiający, zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, przewiduje odwróconą kolejność oceny ofert, tj.: najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie podstaw do wykluczenia oraz spełnienia warunków udziału w postępowaniu. 16. Zamawiający nie przewiduje prowadzenia z Wykonawcami rozliczeń w walutach obcych. 17. Na podstawie art. 257 ustawy Pzp. Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie została przewidziana w: ogłoszeniu o zamówieniu – w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.18. Zamawiający w ramach przewidywanego prawa opcji stosownie do art. 441 ust. 1 ustawy PZP zastrzega możliwość zwiększenia ilości i zakresu wyszczególnionych usług/dostaw w ramach niniejszego postępowania ponad zakres podstawowy zamówienia – w maksymalnym zakresie do 20% wartości brutto Umowy (zakres opcjonalny zamówienia) w trakcie trwania Umowy. Prawem opcji objęty zostanie przedmiot umowy o łącznej szacowanej wartości do 20% podstawowego zakresu zamówienia w ramach usług: Inwentaryzacja oznakowania SIM i Dodatkowe prace rozwojowe. 19.Stosownie do dyspozycji art. 95 ust. 1 ustawy Pzp Zamawiający żąda, aby w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia wykonawca lub podwykonawca zatrudniał na podstawie stosunku pracy osoby wykonujące czynności wskazane w Opisie Przedmiotu Zamówienia (Załącznik nr 1 do SWZ) polegające na wykonywaniu prac w sposób określony w art. 22§ 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy przez minimum 50%. przez wymaganej w SWZ obsady (4 osoby).20. Na ofertę składa się: 1) Formularz ofertowy zgodny w treści z Załącznikiem nr 2 do SWZ, Uwaga: Zamawiający nie udostępnił dla Wykonawców interaktywnego formularza ofertowego generowanego z Platformy e-Zamówienia, lecz udostępnił własny formularz oferty. 2) Odpis lub informację z Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub innego właściwego rejestru - w celu potwierdzenia, że osoba działająca w imieniu Wykonawcy jest umocowana do jego reprezentowania, b1) Jeżeli w imieniu Wykonawcy działa osoba, której umocowanie do jego reprezentowania nie wynika z dokumentów, o których mowa powyżej (ofertę składa pełnomocnik) -pełnomocnictwo potwierdzające umocowanie do reprezentowania Wykonawcy. b2)Pełnomocnictwo dla pełnomocnika do reprezentowania w postępowaniu Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia - dotyczy ofert składanych przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (spółki cywilne / konsorcja). 3) Oświadczenie, o którym mowa w art. 125 ust.1 ustawy Pzp, które wstępnie potwierdzi, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu - JEDZ. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do SWZ. 4) Oświadczenie własne wykonawcy w zakresie braku podstaw wykluczenia, o których mowa w: 1) w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U.2022.835); 2) w art. 5k ust. 1 rozporządzenia rady (UE) 2022/576 z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/20147 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniem Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. U. UE L 229 z 31.07.2014 z p. zm.). Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 13 do SWZ.(...) 5)Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie(załącznik 11) 6) Zobowiązanie (wzór zobowiązania stanowi załącznik nr 10 do SWZ) oraz oświadczenie w formie JEDZ podmiotu udostępniającego swoje zasoby – jeżeli dotyczy. 7) W przypadku, gdy oferta zawiera informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu(...)
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72400000 Internetdienste, 72300000 Datendienste
5. Los
LosLOT-0001
TitelUtworzenie bazy zobrazowań naziemnych - wykonanie zdjęć naziemnych, skaningu wraz z dostarczeniem oprogramowania w ramach projektu Zarządzanie Miastem w oparciu o bazy danych przestrzennych wraz z rozwojem e-usług” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
Beschreibung4.1./numeracja zgodna z SWZ/ Przedmiotem zamówienia zakresu podstawowego jest utworzenie bazy zobrazowań naziemnych - wykonanie zdjęć naziemnych, skaningu wraz z dostarczeniem oprogramowania w tym wykonanie następujących usług/dostaw: I. W ramach zamówienia podstawowego: 1. Mobilne mapowanie 3D z poziomu ulicy, w tym wykonanie: • Fotorejestracji sferycznej i mobilny skaning laserowy • Inwentaryzacji terenowej • Fotorejestracji sferycznej wysokiej rozdzielczości • Chmury punktów 3D • Ortofotomapy jezdni 2. Analiza pozyskanych danych, w tym: • Wykonanie systemu referencyjnego • Inwentaryzacja oznakowania pionowego i poziomego • Inwentaryzacja obiektów w pasie drogowym i ewidencja pasa drogowego • Inwentaryzacja drzew • Inwentaryzacja 3D reklam znajdujących się w przestrzeni publicznej (wskazane ulice) 3. Dostawa narzędzi informatycznych zapewniających efektywny dostęp i analizę danych mobilnego mapowania 3d, w tym: • Aplikacja przeglądarkowa zapewniająca dostęp do danych poziomu ulicy • API oraz integracje z systemami zewnętrznymi • Aplikacja desktop GIS 3D dla użytkowników zaawansowanych umożliwiająca wizualizację, edycję i analizy danych 4. System wspomagający zarządzanie i utrzymanie infrastruktury drogowej oraz przestrzeni, w tym moduły: • Mapowy • Zintegrowanej przeglądarki danych przestrzennych (fotorejestracja i chmury punktów) • Zarządzanie infrastrukturą drogową • Zarządzanie infrastrukturą obiektów inżynierskich • Zarządzanie projektami organizacji ruchu • Zarządzanie reklamami • Zarządzanie inwestycjami i remontami • Powiadomienia systemowe • Utrzymanie dróg i praca w terenie (w tym Aplikacja Mobilna do użytku wewnętrznego) • Obsługa procedur administracyjnych • Oprogramowanie do realizacji E-usług 5. Szkolenia z obsługi i administracji dostarczonego rozwiązania. Etapy prac: Etap I • Fotorejestracja sferyczna i mobilny skaning laserowy • Inwentaryzacja terenowa • Fotorejestracja sferyczna wysokiej rozdzielczości • Chmura punktów 3D • Ortofotomapa jezdni • Aplikacja przeglądarkowa zapewniająca dostęp do danych poziomu ulicy • API oraz integracje z systemami zewnętrznymi • Aplikacja desktop GIS 3D dla użytkowników zaawansowanych umożliwiająca wizualizację, edycję i analizy danych Etap II • Inwentaryzacja drzew • Inwentaryzacja 3D reklam znajdujących się w przestrzeni publicznej (wskazane ulice) Etap III • Wykonanie systemu referencyjnego • Inwentaryzacja oznakowania pionowego i poziomego • Inwentaryzacja obiektów w pasie drogowym i ewidencja pasa drogowego Etap IV • System wspomagający zarządzanie i utrzymanie infrastruktury drogowej oraz przestrzeni, w tym moduły: o Mapowy o Zintegrowanej przeglądarki danych przestrzennych (fotorejestracja i chmury punktów) o Zarządzanie infrastrukturą drogową o Zarządzanie infrastrukturą obiektów inżynierskich o Zarządzanie projektami organizacji ruchu o Zarządzanie reklamami o Zarządzanie inwestycjami i remontami o Powiadomienia systemowe o Utrzymanie dróg i praca w terenie (w tym Aplikacja Mobilna do użytku wewnętrznego) o Obsługa procedur administracyjnych o Oprogramowanie do realizacji E-usług o Szkolenia z obsługi i administracji dostarczonego rozwiązania. dla przedsięwzięcia pn.: Zarządzanie Miastem w oparciu o bazy danych przestrzennych wraz z rozwojem e-usług” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027” 4.2.Przedmiotem zamówienia zakresu opcjonalnego jest Inwentaryzacja oznakowania SIM i Dodatkowe prace rozwojowe. II. W ramach zamówienia opcjonalnego: 1. Rozszerzenie inwentaryzowanych obiektów w pasach drogowych o tablice Systemu Informacji Miejskiej (z wyłączeniem tablic adresowych). 2. Zamówieniu dodatkowych funkcjonalności Systemu Informatycznego w ramach zlecanych godzin rozwojowych (maksymalnie 500 godzin). 4.3.Szczegółowy opis i zakres przedmiotu zamówienia (dalej: „OPZ”) opisany został w Załączniku nr 1 do SWZ. 4.4.Wykonawca zobowiązany jest zrealizować zamówienie na zasadach i warunkach przedstawionych we wzorze Umowy stanowiącym Załącznik nr 4 do SWZ. 4.5.Wykonawca przez cały okres trwania usługi zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i w dniu zawarcia umowy do przedłożenia Zamawiającemu dowodu jego zawarcia, warunków odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz dowodu opłacenia składki. 4.6.Wyłoniony Wykonawca zobowiązany będzie do sporządzenia „Harmonogramu rzeczowo-finansowego prac” w porozumieniu z Zamawiającym, opisany w czasie i podzielony na etapy zakres usług/dostaw wykonywanych przez Wykonawcę. 4.7.Zamówienie będzie realizowane zgodnie z „Harmonogramem rzeczowo-finansowym prac”, który zostanie ostatecznie uzgodniony przez Strony umowy w terminie nie przekraczającym 14 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy 4.8.Realizacja zamówienia musi odbywać się z należytą starannością i zgodnie ze wszystkimi wymogami zawartymi w SWZ z załącznikami i ewentualnymi Informacjami dla Wykonawców. Wykonawca na etapie realizacji zamówienia, wykonuje przedmiot zamówienia zgodnie z wymogami Zamawiającego. 4.9.Oferty muszą być jednoznaczne i kompleksowe tj. obejmować cały przedmiot zamówienia. Wykonawca zobowiązany jest do złożenia Oferty, której treść pozwoli Zamawiającemu na zweryfikowanie oferty pod względem jej zgodności z treścią SWZ. Treść Oferty Wykonawcy musi odpowiadać treści specyfikacji warunków zamówienia – opisów przedmiotu zamówienia. 4.10.Opis wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): 72000000 Usługi informatyczne: konsultacyjne, opracowywania oprogramowania, internetowe i wsparcia. Dodatkowe kody CPV: 72400000-4 Usługi internetowe, 72300000-8 Usługi w zakresie danych, 72200000-7 Usługi doradcze w zakresie programowania oprogramowania, 71631480-8 Usługi kontroli dróg. 4.11.Zamawiający zastrzega obowiązek osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowej części zamówienia w zakresie wszystkich etapów w 60%. 4.12.Oferta musi obejmować całość zamówienia.
Optionen
Beschreibung der OptionenI.Przedmiotem zamówienia zakresu opcjonalnego jest Inwentaryzacja oznakowania SIM i Dodatkowe prace rozwojowe. II. W ramach zamówienia opcjonalnego: 1. Rozszerzenie inwentaryzowanych obiektów w pasach drogowych o tablice Systemu Informacji Miejskiej (z wyłączeniem tablic adresowych). 2. Zamówieniu dodatkowych funkcjonalności Systemu Informatycznego w ramach zlecanych godzin rozwojowych (maksymalnie 500 godzin). 4.18. Zamawiający w ramach przewidywanego prawa opcji stosownie do art. 441 ust. 1 ustawy PZP zastrzega możliwość zwiększenia ilości i zakresu wyszczególnionych usług/dostaw w ramach niniejszego postępowania ponad zakres podstawowy zamówienia – w maksymalnym zakresie do 20% wartości brutto Umowy (zakres opcjonalny zamówienia) w trakcie trwania Umowy. Prawem opcji objęty zostanie przedmiot umowy o łącznej szacowanej wartości do 20% podstawowego zakresu zamówienia w ramach usług: Inwentaryzacja oznakowania SIM i Dodatkowe prace rozwojowe. 4.19. Prawo opcji realizowane będzie na takich samych warunkach jak zamówienie podstawowe określone w OPZ i Formularzu cenowym w terminie do końca trwania Umowy (zgodnie z § 3 Umowy); 4.20. Zamawiający podejmie decyzję co do możliwości i woli skorzystania z zastrzeżonego prawa opcji zgodnie i określonymi w PKT 6 (Załącznika nr 1 OPZ do SWZ) i posiadanymi możliwościami finansowymi. 6.1. Inwentaryzacja oznakowania SIM 1. W ramach realizacji zamówienia Wykonawca zobowiązany jest do przeprowadzenia inwentaryzacji tablic SIM (System Informacji Miejskiej). 2. Oznakowanie SIM: wizualizacja zgodna z uchwałą nr LVI/1069/05 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 26 października 2005 r. w sprawie Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi (załącznik nr 1 – SIM.pdf). 3. Z inwentaryzacji wyłączone są tablice SIM – tablice adresowe. 4. Zamawiający w przypadku realizacji, na etapie przygotowania usługi przekaże Wykonawcy stosowne dokumenty. 6.2. Dodatkowe prace rozwojowe 1. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z zakresu opcjonalnego, obejmującego pulę godzin prac, które mogą zostać wykorzystane na: 1.1. wykonanie prac nieprzewidzianych na etapie realizacji umowy podstawowej, 1.2. wykonanie prac dodatkowych po zakończeniu realizacji umowy podstawowej, 2. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z zakresu opcjonalnego na prace specjalistyczne. przeznaczone na realizację zadań związanych z: 2.1. pracami programistycznymi, rozwojowymi i integracyjnymi, 2.2. konfiguracją, parametryzacją i dostosowaniem systemów IT, 2.3. integracją systemów, wykonaniem/modyfikacją API, middleware, 2.4. konfiguracją i parametryzacją systemów IT, 2.5. analizami technicznymi, architektonicznymi, 2.6. Aktualizacjami dla zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa, 2.7. wsparciem wdrożeniowym i powdrożeniowym, 2.8. optymalizacją wydajności i stabilności systemów, 2.9. pracami utrzymaniowymi i serwisowymi, 2.10. przygotowaniem dokumentacji technicznej, architektonicznej lub analitycznej, 2.11. konsultacjami technologicznymi, architektonicznymi lub prawnymi związanymi z realizacją zamówienia, 2.12. realizacją prac dodatkowych, które okażą się niezbędne po zakończeniu umowy podstawowej. 4.21. Zastrzega się, iż zakres opcjonalny zamówienia objęty prawem opcji nie stanowi zobowiązania umownego (w tym finansowego) Zamawiającego zaciąganego w momencie zawarcia Umowy w sprawie zamówienia, a przewidywany zakres opcjonalny zamówienia nie jest gwarantowany do realizacji. Realizacja (uruchomienie) prawa opcji dokonywana jest poprzez złożenie Wykonawcy przez Zamawiającego w okresie obowiązywania Umowy pisemnego oświadczenia określającego zakres konkretnej usługi/dostawy. Realizacja (uruchomienie) prawa opcji (zakresu opcjonalnego zamówienia) nie stanowi zmiany warunków niniejszej Umowy. Przedmiotowe prawo opcji może być realizowane przez Zamawiającego w trakcie trwania Umowy zamówienia podstawowego, przy czym oświadczenie o skorzystaniu przez Zamawiającego z prawa opcji może zostać złożone najpóźniej do 90 dni przed końcem realizacji Umowy zakresu podstawowego. 4.22. Wykonawca jest zobowiązany do rozpoczęcia realizacji usług objętych prawem opcji nie później niż w terminie 7 dni od złożenia przez Zamawiającego pisemnego oświadczenia lub w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego. Termin realizacji zamówienia opcjonalnego pokrywa się z realizacją zamówienia podstawowego. 4.23. Zamawiający może skorzystać z prawa opcji w całości lub części, w przypadku skorzystania z prawa opcji w części, Zamawiający może realizować prawo opcji wielokrotnie (roboczogodziny), do wyczerpania ilości opisanej w PKT 6 (Załącznika nr 1 OPZ do SWZ. 4.24. Zamówienie objęte prawem opcji będzie realizowane po cenach jednostkowych określonych w Formularzu cenowym przez wyłonionego Wykonawcę. 4.25. Po upływie tego terminu zastrzeżone prawo opcji (w zakresie, w jakim nie zostało uruchomione) wygasa, w związku z czym Zamawiający po upływie tego terminu nie może już z niego skorzystać. 4.26. Wykonawca jest zobowiązany do realizacji dostaw/usług w ramach prawa opcji w przypadku i w zakresie, w jakim korzysta z niego Zamawiający, zgodnie z treścią oświadczenia Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji i warunkami określonymi w niniejszej Umowie. 4.27. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji uruchomiony w tym trybie zakres opcjonalny ma być realizowany w sposób analogiczny, jak zakres podstawowy. Przedmiotu Umowy objętego zakresem opcjonalnym zamówienia (w razie jego uruchomienia i realizacji) dotyczą te same warunki i zobowiązania umowne Wykonawcy (w tym zobowiązania z tytułu gwarancji i rękojmi, kar), co przedmiotu Umowy objętego zakresem podstawowym zamówienia. 4.28. Zakres opcjonalny zamówienia stanowi przedmiot niniejszego postępowania, przy czym konieczność jego realizacji aktualizuje się w przypadku skorzystania przez Zamawiającego z zastrzeżonego prawa opcji zgodnie z zapisami Umowy (w zakresie, w jakim opcja jest uruchamiana). W momencie złożenia oświadczenia o korzystaniu (szczegóły Rozdz. IV SWZ)