See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: LV-huolto sekä LVV-korjaus / VAV
Beschreibung: Hankintayksikön tavoitteena on hankkia kaksi vastuullista yhteistyökumppania Vantaalla sijaitsevien VAV:n omistamien asuin- sekä palvelukiinteistöjen lämmitys- ja käyttövesijärjestelmien huoltopalveluihin (LV-huolto) sekä lämmitys-, käyttövesi- ja viemärijärjestelmien korjauspalveluihin (LVV-korjaus). Hankinta on jaettu kahteen maantieteelliseen alueeseen (Länsi-Vantaa ja Itä-Vantaa), joista pyydetään erilliset tarjoukset. Molemmille palvelualueille valitaan omat Toimittajat. Hankinta on kuvattu tarkemmin hankintailmoituksen liitteenä olevassa dokumentissa "Palvelukuvaus". Tarjoajat sitoutuvat toimittamaan palvelun tarjouslomakkeella ilmoittamillaan hinnoilla. Hankintayksikkö edellyttää Tarjoajia tutustumaan huolellisesti kaikkiin hankintailmoituksen liitteisiin sekä sopimusehtoihin. LV-huollon ja LVV-korjauspalveluihin kuuluu mm. • käyttövesiverkoston huolto • lämmitysverkostojen huolto • LTO-verkoston huolto • vesi- ja viemärikalusteiden huolto sekä korjaus Tavoitteiden osallistumisen edellytykset on kerrottu tarkemmin tarjouspyynnön ESPD-lomakkeella, hankinnan kohteen kriteerit -osiossa sekä hankintailmoituksen liitteissä. Hankintapäätöksen tekoperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus pisteytyksen mukaisesti, jossa maksimipisteet ovat 1000 pistettä. Tarjoajan on annettava tarjous kaikista tarjouslomakkeen töistä. Mikäli Tarjoaja ei ole tarjonnut kaikkia tarjouslomakkeeseen eriteltyjä töitä, tulkitaan tarjous puutteelliseksi. Puutteellinen tarjous hylätään. Tarjoajan kannalta huomioitavaa on myös se, että tarjottujen töiden ja hintojen tulee sisältää kaikki tässä tarjouspyynnössä, hankintasopimusluonnoksessa ja palvelukuvauksessa määritellyt kriteerit. Palvelu toteutetaan tarjouspyynnön, palvelukuvauksen ja laatuvaatimusten mukaisesti. Tarjoajan antama tarjous on sitova. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella, selonottoneuvottelujen jälkeen. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 vuorokauden kuluttua siitä, kun Tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen perusteluineen tiedoksi. Tarjoaja ei saa esittää esimerkiksi omissa tarjousasiakirjoissaan ehtoja, jotka vaikuttaisivat hankintasopimuksen sisältöön. Tarjoajilla on mahdollisuus tarjota yhtä tai kahta palvelualuetta, mutta sama Tarjoaja voi voittaa vain yhden alueen. Mikäli sama Tarjoaja on hinnaltaan halvin molemmilla alueilla, määräytyy alue ensisijaiseksi toiveeksi asetetun valinnan perusteella. Jäljelle jääneen alueen saa tällöin vertailussa kyseisellä alueella toiseksi sijoittunut Tarjoaja. Valitut Toimittajat toimivat koko sopimuskauden toistensa varatoimittajina kyseiselle alueelle tarjoamillaan hinnoilla. Mikäli toinen Toimittaja ei ole tarjouksessaan tarjonnut toisen alueen palveluita, voi hankintayksikkö neuvotella hinnoista varasijalla olevan kanssa. Mikäli palvelualueen Toimittaja ei kykene aikataulullisista tai muista syistä tuottamaan tilauksen mukaista palvelua tai sen osaa, voidaan yksittäisesti nämä tilaukset kohdistaa toisen palvelualueen Toimittajalle. Sopimuskauden tavoitealkamisajankohta on 1.2.2026 ja sopimus on voimassa toistaiseksi, kuuden (6) kuukauden irtisanomisajalla. Hankintayksikön ensimmäinen mahdollinen irtisanomisajan alkamisen ajankohta on 1.7.2027, ja Toimittajan ensimmäinen mahdollinen irtisanomisajan alkamisen ajankohta on 1.6.2028.
Interne Kennung: 519444
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista (348/2007) sekä lakia täydentävää asetusta (614/2007) sekä hankintadirektiiviä. Mikäli yksikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä Hankintayksikön edellyttämällä tavalla, taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei Hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta Tarjoajille korvausta. Hankintayksikkö pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 vuorokauden kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen (pvm 28.11.2025) perusteluineen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LV-huolto ja LVV-korjaus, alue 1 Länsi-Vantaa
Beschreibung: LV-huollon ja LVV-korjausten toteuttaminen palvelualueella 1. Osa-alueen sisäiset osatarjoukset eivät ole sallittuja. Osa-aluetta ei ole pakko tarjota.
Interne Kennung: Palvelualue 1-0
Los: LOT-0002
Titel: LV-huolto ja LVV-korjaus, alue 2 Itä-Vantaa
Beschreibung: LV-huollon ja LVV-korjausten toteuttaminen palvelualueella 2. Osa-alueen sisäiset osatarjoukset eivät ole sallittuja. Osa-aluetta ei ole pakko tarjota.
Interne Kennung: Palvelualue 2-1