547510-2026 - Ergebnis
Schweden – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Arkitekttjänster ramavtal
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Arkitekttjänster ramavtal
Beschreibung: Ramavtalet avser avrop av arkitekttjänster och omfattar främst uppdrag som berör nybyggnad och ombyggnad av fastigheter, såsom bostadsfastigheter, ny- och ombyggnad av kommunala fastigheter (samhällsservice), dvs skolor, förskolor, omsorg om äldre (äldreboenden) och omsorg om andra personer med vårdbehov (såsom LSS boenden), kontor, idrottsanläggningar och övriga kommunala lokaler. Upphandlingen genomförs som ett selektivt förfarande med tillämpning av Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Vorherige Bekanntmachung: 584283-2020
Interne Kennung: 20/40
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000