547533-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Tischcomputer – Sisteme de calcul de inalta performanta pentru cercetare in domeniul Inteligentei artificiale proiect HRIA
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sisteme de calcul de inalta performanta pentru cercetare in domeniul Inteligentei artificiale proiect HRIA
Beschreibung: Universitatea din București intenționează să achiziționeze sisteme de calcul de înaltă performanță, necesare pentru cercetarea în domeniul Inteligenței Artificiale. Achiziția se va face în cadrul proiectului “HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA”. În cadrul proiectului “HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA”, Universitatea din București va desfășura activități de cercetare în domeniul Inteligenței Artificiale, acestea necesitând sisteme de calcul puternice pentru rularea experimentelor aferente. Motivele achiziționării sistemelor sunt următoarele: • Facilitarea cercetării științifice: Achiziționarea unor sisteme de calcul performante constituie un element esențial în susținerea și dezvoltarea cercetării în domeniul Inteligenței Artificiale. Aceste echipamente avansate oferă capacitatea de a procesa volume semnificative de date și de a antrena modele de învățare automată la scară largă, contribuind la rezultate științifice relevante și inovatoare. • Dezvoltarea abilităților studenților: Sistemele de calcul performante oferă studenților implicați în procesul de cercetare posibilitatea de a lucra cu tehnologii de ultimă generație. • Creșterea competitivității universității: Resursele de calcul stimulează competitivitatea la nivel internațional și permit cercetătorilor să răspundă în mod eficient provocărilor complexe din domeniul Inteligenței Artificiale.
Interne Kennung: hria 1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30213300 Tischcomputer
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: -Statii de lucruu cu 2XGPU
Beschreibung: Lot 1 - Stații de lucru cu 2×GPU pentru calcul performant buc 2
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Sistem pentru urmarirea directiei privirii
Beschreibung: În cadrul proiectului “HUB Român de Inteligență Artificială – HRIA”, Universitatea din București va desfășura activități de cercetare în domeniul Inteligenței Artificiale, acestea necesitând sisteme de calcul puternice pentru rularea experimentelor aferente. Motivele achiziționării sistemelor sunt următoarele: • Facilitarea cercetării științifice: Achiziționarea unor sisteme de calcul performante constituie un element esențial în susținerea și dezvoltarea cercetării în domeniul Inteligenței Artificiale. Aceste echipamente avansate oferă capacitatea de a procesa volume semnificative de date și de a antrena modele de învățare automată la scară largă, contribuind la rezultate științifice relevante și inovatoare. • Dezvoltarea abilităților studenților: Sistemele de calcul performante oferă studenților implicați în procesul de cercetare posibilitatea de a lucra cu tehnologii de ultimă generație. • Creșterea competitivității universității: Resursele de calcul stimulează competitivitatea la nivel internațional și permit cercetătorilor să răspundă în mod eficient provocărilor complexe din domeniul Inteligenței Artificiale.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 38636000 Optische Fachinstrumente
Los: LOT-0003
Titel: Interfata Om Calculator
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 33124100 Diagnostikausrüstung
Los: LOT-0004
Titel: -Laptop performant
Interne Kennung: 4
Haupteinstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer
Los: LOT-0005
Titel: Kit VR Pro
Interne Kennung: 5
Haupteinstufung (cpv): 38630000 Astronomische und optische Instrumente