See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia - Țăndărei” – SRCF Constanța - Faza Studiu de Fezabilitate
Beschreibung: Serviciul care se va achiziţiona constă în Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru obiectivul „Electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia - Țăndărei” – SRCF Constanța şi a depunerii documentaţiei în vederea obţinerii certificatului de urbanism, precum şi obţinerea tuturor avizărilor/ aprobărilor în vederea promovării Hotărârii de Guvern pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici şi pentru exproprierea imobilelor, aferente obiectivului de investiţii „Electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia - Țăndărei” – SRCF Constanța - Faza Studiu de Fezabilitate, în conformitate cu cerințele din HG 907/2016 si ale Caietului de sarcini nr. 8.2/1182/02.06.2025. Elaborarea Studiului de Fezabilitate se va realiza în conformitate cu cadrul legislativ şi de reglementare în vigoare, pentru a prezenta cea mai bună alternativă privind opțiunea investițională optimă atât din punct de vedere tehnic, economic cât și operațional pentru sporirea eficienței energetice și a sustenabilității din punct de vedere a mediului ambient prin electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia – Țăndărei. ***AVÂND ÎN VEDERE LIMITELE DE CARACTERE DE LA CÂMPURILE TEXT IMPUSE DE SEAP, TEXTUL INTEGRAL SE REGĂSEŞTE ÎN FIȘIERUL „OA – FD - INSTRUCTIUNI OFERTANTI”, ATAȘAT ÎN CADRUL DOCUMENTELOR CE COMPUN DOCUMENTAȚIA DE ATRIBUIRE.*** CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfăsoară sub incidenţa prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului sectorial este condiţionată de asigurarea sursei de finanţare, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respectă dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Înainte de încheierea contractului cu operatorul economic care va fi declarat câştigător în urma finalizării procedurii de achiziţie sectorială a serviciilor pentru „Electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia - Țăndărei” – SRCF Constanța - Faza Studiu de Fezabilitate, se va solicita şi obţine aprobarea semnării acestuia în Consiliul de Administraţie al CNCF „CFR” SA. Numar zile până la care operatorii economici pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 22 zile Entitatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari în a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 10/497/13.06.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79314000 Durchführbarkeitsstudie
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Serviciul care se va achiziţiona constă în Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru obiectivul „Electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia - Țăndărei” – SRCF Constanța şi a depunerii documentaţiei în vederea obţinerii certificatului de urbanism, precum şi obţinerea tuturor avizărilor/ aprobărilor în vederea promovării Hotărârii de Guvern pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici şi pentru exproprierea imobilelor, aferente obiectivului de investiţii „Electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia - Țăndărei” – SRCF Constanța - Faza Studiu de Fezabilitate, în conformitate cu cerințele din HG 907/2016 si ale Caietului de sarcini nr. 8.2/1182/02.06.2025. Elaborarea Studiului de Fezabilitate se va realiza în conformitate cu cadrul legislativ şi de reglementare în vigoare, pentru a prezenta cea mai bună alternativă privind opțiunea investițională optimă atât din punct de vedere tehnic, economic cât și operațional pentru sporirea eficienței energetice și a sustenabilității din punct de vedere a mediului ambient prin electrificarea secției de circulație Ciulnița – Slobozia – Țăndărei. Obiectivul general face parte din „Strategia de dezvoltare a infrastructurii feroviare pentru anul 2021-2030” aprobată prin HG nr.985/2020, obiectivul specific A5: „Creșterea eficienței energetice și reducerea nivelului de poluare” vizează sporirea eficienţei energetice şi a sustenabilității din punct de vedere a mediului ambiant prin electrificarea unor secţii de circulaţie din sistemul feroviar din România și creşterea nivelului de electrificare a reţelei feroviare din România. Se va facilita integrarea unui transport durabil între regiunile României, contribuind la dezvoltarea socio-economică a zonelor traversate, îmbunătățirea competitivității economice a României și crearea condițiilor pentru creșterea volumului de mărfuri și numărului de pasageri pe rețeaua feroviară. Obiectivele specifice al proiectului „Electrificarea secției de circulație Ciulnița-Slobozia-Țăndărei” sunt următoarele: a) creșterea vitezei medii de circulație a trenurilor; b) creșterea atractivității transportului feroviar pe tronsonul Ciulnița – Slobozia – Țăndărei; c) minimizarea efectelor negative asupra mediului; d) creșterea volumului de transport pe calea ferată; e) menținerea și eventual, atragerea de noi transporturi feroviare pe teritoriul României; f) creşterea productivităţii şi reducerea costurilor de exploatare în domeniul conducerii traficului prin creșterea gradului de centralizare a instalațiilor de semnalizare (disc SCB); g) eficientizarea operațiunilor din nodurile feroviare pentru asigurarea unor conexiuni mai rapide cu alte rute feroviare din zonă prin integrarea instalațiilor de semnalizare în centre de management al traficului (SCB); h) creșterea nivelului de siguranță a traficului feroviar prin modernizarea instalațiilor mecanice (SCB); i) creșterea veniturilor SRCF Constanța din taxa de utilizare a infrastructurii. Durata contractului este de 30 luni de la emiterea Ordinului de începere, din care: a) Durata de prestare a serviciilor este de 17 luni (510 zile), din care: - 12 luni (360 de zile) durata efectivă de elaborare a livrabilelor; - 5 luni (150 de zile) necesare activităților de verificare și aprobare și documentelor/ livrabilelor de către Entitatea Contractantă. b) Durata pentru finalizarea procedurii de expropriere este de 13 luni (390 zile), din care: - 12 luni (360 de zile) necesare pentru finalizarea procedurii de expropriere; - 1 lună (30 de zile) pentru verificare și aprobare la beneficiar a Raportului privind finalizarea procedurii de expropriere.
Interne Kennung: 1