See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af grave - og smedarbejder for TREFOR Varme A/S
Beschreibung: Udbuddet omfatter udførelse af jord - og betonarbejder, dræn- og afløbsarbejder, belægningsarbejder samt svejse- og muffearbejder i relation til TREFORs varmedistributionssystem. Udbuddet omfatter en rammeaftale, som er opdelt i to (2) delaftaler, der begge udbydes som hovedentrepriser. Delaftale 1 omfatter mindre driftsopgaver, herunder opgravning og håndtering af brud på alle dimensioner og tidspunkter på døgnet, etablering af flyvestik, nye stik, omlægninger af stik samt brøndrenoveringer. Delaftale 2 omfatter større projekter som udførelse af erhvervsstik, byggemodninger, gaskonverteringer samt renovering af ledningsnet. Delaftale 1 løber over 3 år med mulighed for 2 + 2 + 1 års forlængelse på uændret vilkår. Delaftale 2 løber over 2 år med mulighed for 2 + 2 + 2 års forlængelse på uændret vilkår Hver delaftale vil blive evalueret for sig og en delaftale vil blive indgået med den/de vindende tilbudsgivere på hver af de udbudte delaftaler. Ordregiver vil indgå aftale med to tilbudsgivere på delaftale 2. Der henvises til det fulde udbudsmateriale for en mere detaljeret beskrivelse af opgaverne.
Vorherige Bekanntmachung: 143130-2025
Interne Kennung: 437779
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 71550000 Schmiedearbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1
Beschreibung: Delaftale 1 omfatter mindre driftsopgaver, herunder opgravning og håndtering af brud på alle dimensioner og tidspunkter på døgnet, etablering af flyvestik, nye stik, omlægninger af stik samt brøndrenoveringer. Delaftale 1 løber over 3 år med mulighed for 2 + 2 + 1 års forlængelse på uændret vilkår. Ordregiver vil indgå rammeaftale med én entreprenør på delaftale 1.
Interne Kennung: 437780
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delaftale 1 løber over 3 år med mulighed for 2 + 2 + 1 års forlængelse på uændret vilkår.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2
Beschreibung: Delaftale 2 omfatter større projekter som udførelse af erhvervsstik, byggemodninger, gaskonverteringer samt renovering af ledningsnet. Delaftale 2 løber over 2 år med mulighed for 2 + 2 + 2 års forlængelse på uændret vilkår. Ordregiver vil indgå aftale med to tilbudsgivere på delaftale 2. Tildeling af konkrete opgaver mellem de to tilbudsgivere under delaftale 2 fremgår af udkast til Rammeaftale om Grave – og smedarbejder for TREFOR Varme A/S (Delaftale 2), afsnit 7.
Interne Kennung: 437781
Beschreibung der Optionen: Delaftale 2 løber over 2 år med mulighed for 2 + 2 + 2 års forlængelse på uændret vilkår.