547957-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Betrieb von Häfen und Wasserstraßen und zugehörige Dienste – EU- udbud på driften af Skive Erhvervshavn og Molerkajen på Fur Havn
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU- udbud på driften af Skive Erhvervshavn og Molerkajen på Fur Havn
BeschreibungUdbuddet vedrører driften af Skive Erhvervshavn og Molerkajen på Fur Havn, hvor Skive kommune er udbyder. Kontrakten omfatter drift af havnene, herunder varetagelse af administrative, tilsynsmæssige, driftstekniske (losse og læsse assistance m.v), serviceholdige, vedligeholdelsesmæssige og renholdelsesmæssige opgaver. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til tilbudslisten (bilag 3) og kravspecifikationen/ydelsesbeskrivelse (bilag 2), samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Den udbudte aftale har en løbetid på 5 år. Aftalen kan forlænges i 3x12 måneder fremgår af aftalens pkt. 4.
Interne Kennung288488797
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivet art. 45 (Direktiv 2014/25/EU), hvilket betyder, at enhver, der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. punkt. 6 og opfylder eventuelle minimumskrav, kan afgive tilbud. Ordregiver har valgt ikke at opdele udbuddet i delaftaler, ud fra en vurdering af, hvad markedet kan levere, samt hvad der giver bedste økonomiske incitament herunder stordriftsfordele, og de bedste vilkår for både ordregiver og tilbudsgiver. Der afholdes ikke informationsmøde, men bydende opfordres til at besigtige havnearealerne som er angivet i Appendix 1.1 og 1.2 Kort over havnearealer Skive Erhvervshavn og Fur Havn. Havnen kan besigtiges på hverdage fra 8.00 til 16.00.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63721000 Betrieb von Häfen und Wasserstraßen und zugehörige Dienste
5. Los
LosLOT-0000