547981-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbygning af fjernvarme i Veddelev (Hovedentreprise med projektoptimering)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbygning af fjernvarme i Veddelev (Hovedentreprise med projektoptimering)
BeschreibungUdbuddet omhandler udbygning af fjernvarme i Veddelev. Arbejderne skal udføres i perioden fra år 2026-2027. Arbejdet omfatter i hovedtræk jord-, beton-, belægnings-, montage- og smedearbejde samt levering af præisolerede fjernvarmerør og komponenter. Arbejderne omfattet af kontrakten omfatter udover aktiviteter på selve arbejdsstedet også ydelser såsom deltagelse i projektoptimeringsfasen, indhentning af gravetilladelser, kontakt til vejmyndigheder, kontakt til berørte kunder, kontakt til politi, kontakt til berørte myndigheder, rørstatiske beregninger, udarbejdelse af trafik- og skilteplaner mv. Kort om projekteringsoptimeringsfasen: Projektoptimeringsfasen gennemføres på baggrund af APP Projektudvikling, som er tillægsbetingelser til AB18. Samarbejdet er inddelt i følgende faser: Fase I: Optimeringsfasen I denne fase, skal Entreprenøren gennemgå det udbudte projekt med henblik på at fremkomme med forslag til optimering af projektet med hensyn til tid, pris og kvalitet, herunder forslag om alternative løsninger, materialer og byggeproces. Dette sker i et samarbejde med Bygherren og totalrådgiveren i forbindelse med nogle workshops og projektmøder. Fase II: Udførelsesfasen Denne fase omfatter udførelse, hvor det aftalte projekt udføres, testes, og afleveres af Entreprenøren. En detaljeret beskrivelse af indholdet og omfanget af arbejderne fremgår af det vedlagte udbudsmateriale.
Interne Kennung401010
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09323000 Fernwärme, 09324000 Fernheizung, 44163120 Fernheizungsleitungen, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232100 Nebenarbeiten für Wasserrohrleitungen, 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen
5. Los
LosLOT-0000