548061-2026 - Wettbewerb
Polen – Datenanalyse – Usługa identyfikacji klas pokrycia terenu przy wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji (AI) na potrzeby aktualizacji Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUsługa identyfikacji klas pokrycia terenu przy wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji (AI) na potrzeby aktualizacji Systemu Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS)
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie, uruchomienie oraz świadczenie przez Wykonawcę na rzecz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa usługi informatycznej w modelu SaaS, umożliwiającej automatyczną identyfikację klas pokrycia terenu na podstawie danych geoprzestrzennych, z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji, zgodnie z Opisem Usługi stanowiącym Załącznik nr 1 do projektowanych postanowień umowy (dalej: „ppu”) stanowiących Załącznik nr 9 do specyfikacji warunków zamówienia (dalej: „SWZ”) oraz Formularzem Ofertowym (Załącznik nr 1 do SWZ). Klasy pokrycia terenu: 1.1 Podstawowe klasy pokrycia terenu (dalej: „klasy podstawowe”) – tj. obligatoryjne, wymagane przez Zamawiającego, klasy pokrycia terenu dla których minimalne wskaźniki jakości klasyfikacji wynoszące co najmniej: Overall Accuracy 0,85; Recall 0,80; Precision 0,80.: a) Tereny komunikacyjne – (Pola Zagospodarowania (dalej: „PZ”) : K) b) Lasy – (PZ: L, Z, ZS, O, R) c) Tereny przemysłowe i zurbanizowane – (PZ: U) d) Siedliska z budynkami – (PZ: D). Uwaga: Dla klas podstawowych (klasy a-d) wysokości wskaźników jakości klasyfikacji (Overall Accuracy; Recall; Precision) będą obowiązywały Wykonawcę zgodnie z deklaracją złożoną przez Wykonawcę w Formularzu Ofertowym. 1.2 Premiowane klasy pokrycia terenu (dalej: „klasy premiowane”) – tj. nieobligatoryjne, zaoferowane dodatkowo przez Wykonawcę w ramach kryteriów oceny ofert (rozdz. IX pkt 2.2 i 2.3 SWZ), za które oferta otrzyma dodatkowe punkty, to: e) Wody – (PZ: W, OM, OW, R2, R10), f) Inne tereny nierolnicze – (PZ: I). Uwaga: Dla klas premiowanych (klasy e i f) minimalne wysokości wskaźników jakości klasyfikacji (Overall Accuracy; Recall; Precision) nie zostały określone, lecz ich wysokość będzie obowiązywała Wykonawcę jedynie w przypadku zaoferowania ich na poziome co najmniej jak dla klas podstawowych, zgodnie z deklaracją dla poszczególnych klas złożoną przez Wykonawcę w Formularzu Ofertowym. W Umowie będą brane pod uwagę klasy premiowane o ile spełnią minimalne wskaźniki jakości klasyfikacji określone dla klas podstawowych. 2. Zakres zamówienia obejmuje przetwarzanie danych geoprzestrzennych w formatach rastrowych i wektorowych oraz generowanie wyników w postaci warstw wektorowych przedstawiających klasy pokrycia terenu, wraz z przypisaniem poziomu ufności klasyfikacji dla każdego obiektu. Wytworzone dane muszą cechować się poprawnością geometryczną oraz spójnością topologiczną. Identyfikacja klas pokrycia terenu realizowana jest zgodnie z klasyfikacją stosowaną w Systemie Identyfikacji Działek Rolnych (LPIS) i obejmuje pełny zakres wymaganych klas oraz ich odwzorowanie w postaci obiektów przestrzennych. Funkcjonalność usługi obejmuje wizualizację danych przestrzennych, prezentację wyników identyfikacji, ich analizę i edycję, a także eksport danych wynikowych w standardowych formatach oraz integrację z innymi usługami i źródłami danych przestrzennych. Przetwarzanie danych powinno umożliwiać obsługę dużych wolumenów z wykorzystaniem mechanizmów przetwarzania równoległego, przy zachowaniu wymaganej wydajności. 3. W ramach zamówienia Wykonawca zapewnia środowisko przetwarzania danych, oprogramowanie oraz komponenty niezbędne do realizacji procesu identyfikacji, w tym modele sztucznej inteligencji oraz mechanizmy ich działania. 4. W ramach realizacji zamówienia należy zapewnić możliwość wyboru źródeł danych wejściowych, ich importu oraz przetwarzania w zakresie określonym przez użytkownika, zarówno dla całych zbiorów danych, jak i ich wyodrębnionych części, z uwzględnieniem wykorzystania danych wspomagających proces identyfikacji. Przewiduje się wykorzystanie modeli sztucznej inteligencji oraz udostępnienie metryk oceny ich jakości, w szczególności Overall Accuracy, Precision oraz Recall, wraz z możliwością ich analizy i raportowania. 5. Zamawiający wymaga zapewnienia odpowiedniego poziomu dostępności, bezpieczeństwa i niezawodności, w szczególności w zakresie uwierzytelniania i autoryzacji użytkowników, zarządzania uprawnieniami, szyfrowania danych oraz ciągłości działania. 6. Wykonawca zobowiązany jest do świadczenia wsparcia technicznego, dostarczenia dokumentacji użytkowej i technicznej oraz przeprowadzenia szkoleń dla użytkowników. 7. Wykonawca w ramach Umowy zapewni Zamawiającemu do 50 roboczogodzin konsultacji w zakresie świadczonej Usługi, w okresie, o którym mowa w § 3 ust. 1 ppu. 8. Wykonawca dostarczy Zamawiającemu dokumentację użytkową i techniczną opisaną w pkt 6.4 Załącznika nr 1 do ppu oraz materiały edukacyjne/instrukcje niezbędne do korzystania z Usługi, w terminie uruchomienia Usługi, o którym mowa w § 3 ust. 2 ppu. 9. Usługa konsultacji, o której mowa w pkt 8 będzie świadczona przez Wykonawcę w języku polskim, w tym interfejs (GUI, ang. Graphical User Interface) do Usługi, a także dokumentacja, o której mowa w pkt 8 - muszą być przygotowane przez Wykonawcę w języku polskim. 10. Wykonawca jest obowiązany do przedstawienia wyników identyfikacji klas pokrycia terenu dla zbioru podlegającego ocenie, wraz z danymi wynikowymi oraz macierzami pomyłek poprzez zapisanie ich w dedykowanej przestrzeni roboczej, zgodnie z procedurą opisaną w rozdz. I.1.1 SWZ, na potwierdzenie spełnienia minimalnych wskaźników jakości klasyfikacji określonych dla klas podstawowych. 11. Zamawiający wymaga, aby wykonanie przedmiotu zamówienia nastąpiło na warunkach i zasadach określonych w projektowanych postanowieniach umowy wraz z załącznikami (dalej: ppu) stanowiących Załącznik nr 9 do SWZ.
Interne KennungDZP.2610.11.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensI. Zawartość ofert: 1. Ofertę należy złożyć pod rygorem nieważności w formie elektronicznej, podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby upoważnione do tych czynności. Wykonawca składa ofertę na Formularzu Ofertowym wg Załącznika nr 1 do SWZ za pośrednictwem Platformy Zakupowej. 2. Wykonawca obowiązany jest złożyć wraz z ofertą następujące dokumenty: 2.1. Odpis lub informację z Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub innego właściwego rejestru, w celu potwierdzenia, że osoba działająca w imieniu Wykonawcy jest umocowana do jego reprezentowania. 2.2. Pełnomocnictwo lub inny dokument potwierdzający umocowanie osoby działającej w imieniu Wykonawcy do jego reprezentowania, jeżeli oferta nie została podpisana przez osoby upoważnione do tych czynności dokumentem rejestracyjnym. 2.3. Dowód wniesienia wadium. Jeżeli Wykonawca wnosi wadium w formie gwarancji lub poręczenia Wykonawca przekazuje Zamawiającemu oryginał gwarancji lub poręczenia, w postaci elektronicznej. W przypadku wniesienia wadium w innej formie niż pieniądz, powinno ono obowiązywać przez cały okres związania ofertą. 2.4. Zobowiązanie podmiotów udostępniających zasoby do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że Wykonawca realizując zamówienie będzie dysponował niezbędnymi zasobami, jeżeli Wykonawca powołuje się na zasoby innych podmiotów. Zobowiązanie winno być podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentacji podmiotu udostępniającego zasoby. Zapisy pkt 2.1. i 2.2. oraz Rozdz. IV.5 SWZ stosuje się odpowiednio. 2.5. Aktualne na dzień składania ofert oświadczenie w formie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (dalej: „JEDZ”) sporządzone zgodnie ze wzorem standardowego formularza określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającym standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (Dz. Urz. UE L 3 z 06.01.2016, str. 16). Dokument JEDZ należy złożyć pod rygorem nieważności w formie elektronicznej. Dokument JEDZ musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 2.6. Oświadczenie Wykonawcy, w zakresie braku podstaw wykluczenia na podstawie art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 oraz art. 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 3 do SWZ. 2.7. Oświadczenie Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia w zakresie wskazania, które usługi wykonają poszczególni Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia (członkowie konsorcjum). Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 4 do SWZ. 2.8. W celu potwierdzenia zgodności oferowanego rozwiązania z wymaganiami zawartymi w Załączniku nr 1 do ppu Opisie Usługi/przedmiotu zamówienia w zakresie wymagań minimalnych dotyczących wskaźników jakości klasyfikacji oraz w celu potwierdzenia spełnienia wysokości wskaźników jakości klasyfikacji zadeklarowanych w ramach kryterium oceny ofert, o którym mowa w rozdz. XI. pkt 1.2 SWZ „dokładność modelu” - Zamawiający żąda złożenia następujących przedmiotowych środków dowodowych: 2.8.1. Opis proponowanej metodyki realizacji zamówienia powinien mieć charakter koncepcyjny i ogólny oraz przedstawiać sposób realizacji zamówienia przez Wykonawcę. Dokument powinien obejmować: koncepcję realizacji, podejście do wykorzystania AI, przetwarzanie danych źródłowych, zapewnienie jakości wyników, zapewnienie wydajności rozwiązania. Opis metodyki ma charakter ogólny i nie stanowi dokumentacji technicznej rozwiązania. Nie musi on zawierać szczegółów implementacyjnych. Może natomiast odwoływać się do rozwiązań stosowanych przez Wykonawcę na poziomie koncepcyjnym. Zamawiający nie wymaga ujawniania kodu źródłowego, architektury modeli, parametrów modeli czy szczegółowych algorytmów. Wzór Oświadczenia - Opis proponowanej metodyki realizacji zamówienia stanowi Załącznik nr 1.1 do SWZ. Opis proponowanej metodyki realizacji zamówienia powinien mieć objętość nie mniejszą niż 5 i nie większą niż 15 stron formatu A4. W przypadku przekroczenia maksymalnej objętości, Zamawiający dokona oceny wyłącznie w oparciu o pierwsze 15 stron dokumentu. 2.8.2. Wykonawca przed upływem terminu składania ofert przekazuje Zamawiającemu, wyniki identyfikacji klas pokrycia terenu dla zbioru podlegającego ocenie, wraz z danymi wynikowymi oraz macierzami pomyłek poprzez zapisanie ich w dedykowanej przestrzeni roboczej, o której mowa w rozdz. I.1.1. SWZ. UWAGA: W przypadku niezłożenia któregokolwiek z przedmiotowych środków dowodowych wskazanych w pkt 2.8.1 i 2.8.2 powyżej lub gdy wymagane środki dowodowe są niekompletne, zgodnie z art. 107 ust. 3 ustawy, Zamawiający nie wezwie do ich złożenia lub uzupełnienia. II. Sposób udostępnienia przez Zamawiającego próbki danych (dalej: „próbka danych” lub „część SWZ”), stanowiących część SWZ. 1. Zamawiający udostępni próbkę danych obejmującą; 1.1. dane referencyjne (wektory reprezentujące poszczególne pola zagospodarowania stanowiące reprezentację klas pokrycia terenu objętych zamówieniem), 1.2. dane rastrowe (ortofotomapy). 2. Z uwagi na znaczącą objętość zawartych w próbce danych, których nie można przekazać przy użyciu środków komunikacji elektronicznej Zamawiający mając na uwadze art. 133 ust. 2 ustawy w związku z art. 65 ust. 1 pkt 4 ustawy, informuje, że próbka danych będzie dostępna do pobrania z lokalizacji sieciowej (chmurowej) na wniosek (prośbę) Wykonawcy złożony w postaci elektronicznej za pośrednictwem Platformy Zakupowej na adres: https://platformazakupowa.pl/pn/arimr. Wniosek Wykonawcy powinien zawierać co najmniej: nazwę (firmę) Wykonawcy, adres siedziby, nr KRS i oznaczenie Sądu Rejonowego prowadzącego rejestr przedsiębiorców lub informacje z innego właściwego rejestru, nr REGON, NIP, adres poczty elektronicznej oraz wskazanie osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wykonawcy. Ciąg dalszy w pkt 2.1.4.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72316000 Datenanalyse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 71356300 Technische Unterstützung, 71621000 Technische Analysen oder Beratung
5. Los
LosLOT-0001