2. Verfahren
Verfahren
Titel: Koivupuhdon koulun irtokalustehankinta, Merijärvi
Beschreibung: Merijärven kunta rakennuttaa uutta Koivupuhdon koulua, joka sijaitsee osoitteessa Koulutie 7, 86220 Merijärvi. Koulu valmistuu 1.4.2027 ja otetaan käyttöön 1.8.2027. Koulu on yhtenäiskoulu, jossa opiskelee noin 180 0-9-luokkien oppilasta. Koulun hyötyala on 2467 m2 ja bruttopinta-ala 2722 m2. Koulukeskuksen tontilla on ennestään kolme rakennusta: Kilpukka (liikuntatilat, kotitalouden opetustilat, ruokasali ja keittiö), kirjasto ja päiväkoti. Koulun toimintaa on kuvattu tarkemmin liitteenä olevassa pedagogisessa suunnitelmassa. Irtokalustehankinta toteutetaan varhaisen vaiheen osallistavana käänteisenä kilpailutuksena, jolloin kustannustaso 125 000 € on lukittu etukäteen ja kalustetoimittajan valintaperusteena tarjoajien joukosta ovat etukäteen määritellyt hankintakriteerit. Kalustamisessa hyödynnetään myös olemassa olevia kalusteita tilakohtaisen suunnitelman (liite 3) ja siirrettävät kalusteet (liite 6) mukaisesti. Irtokalusteet hankitaan toimitettuna, puhdistettuna ja asennettuna paikoilleen. Irtokalusteiden toimitus ja asennus toteutetaan rakennuksen valmistumisen jälkeen eli 1.4.2027 alkaen. Lopullinen toimitus- ja asennusaikataulu sovitaan tilaajan kanssa kalustetoimittajan tultua valituksi. Kaikkien kalusteiden tulee olla asennettuna viimeistään 1.8.2027. Toimittajan tulee huolehtia tarpeellisesta suojauksesta asennustilassa ja kuljetusreiteillä (lattiat, seinät, ovet, kiintokalusteet ym.) huomioiden, että kalustetoimitus ja asennus toteutetaan uudisrakennukseen. Toimittajan tulee huolehtia pakkausjätteiden hallinta ja poiskuljetus siten, ettei kalustetoimituksesta tai - asennuksista aiheudu pölyä uudisrakennuksen tiloihin. Toimittajan tulee asennusten jälkeen poistaa toteutetut suojaukset ja siivota käyttämänsä tilat samaan kuntoon, jossa ne on toimittajalle luovutettu. Toimituksista ja asennuksista aiheutuneet vahingot rakennukseen ja sen kalusteisiin korvataan tilaajalle. Kalustetoimittajan ja tilaajan kommunikointikieli on suomi.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Irtokalustehankinta toteutetaan varhaisen vaiheen osallistavana käänteisenä kilpailutuksena, jolloin kustannustaso on lukittu etukäteen ja kalustetoimittajan valintaperusteena tarjoajien joukosta ovat etukäteen määritellyt hankintakriteerit. Tarjouksessa tulee huomioida myös tarjouspyynnössä tiloittain esitetyt tilojen ja toiminnan kuvaukset sekä pedagoginen suunnitelma. Tarjoajan tulee tehdä koulutiloista kalustesuunnitelma ja sen lisäksi projektisuunnitelma, josta ilmenee käyttäjien osallistaminen ja aikataulu koko koulun irtokalustamiselle. Tarjottujen tuotteiden takuu tulee olla vähintään viisi (5) vuotta kalusteiden toimitusajankohdasta alkaen. Kalustetoimittajille varataan kullekin 1,5 h suunnitelman esittelyaikaa. Esittelyt pidetään Koivupuhdon koululla 20.-21.5.2026. Kalustetyöryhmä arvioi ja pisteyttää kilpailussa saadut tarjoukset 22.5.2026. Kunnanhallitus tekee kalustetyöryhmän esityksen pohjalta valintapäätöksen kalusteiden toimittajasta kesäkuussa 2026. Hankintapäätöksen tekemisen jälkeen tehdään hankintaa koskeva kirjallinen hankintasopimus. Hankintasopimus voidaan allekirjoittaa sen jälkeen, kun hankintapäätös on saanut lainvoiman. Sopimuksessa noudatetaan tarjouspyynnössä ja sen liitteissä todettuja ehtoja ja muilta osin JYSE 2014 tavarat-sopimusehtoja. Tarjous tulee jättää sähköisesti Hilmassa. Muulla tavalla jätettyjä tarjouksia ei hyväksytä. Tarjoaja vastaa siitä, että tarjous on perillä määräaikaan mennessä. Jättämällä tarjouksen tähän tarjouspyyntöön tarjoaja hyväksyy tarjouspyyntöasiakirjoissa olevat ehdot. Tarjous on tarjoajaa sitova. Tarjoaja vastaa tarjouksen oikeellisuudesta. Tarjoajan ei ole mahdollista muuttaa tarjoustaan jälkikäteen. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajien soveltuvuuden tarkistaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 4. Tarjousten pisteytys 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen 6. Hankintasopimuksen solmiminen Viimeistään ennen sopimuksen allekirjoittamista tarjouskilpailun voittaneelta tarjoajalta tarkistetaan Tilaajavastuulain mukaiset selvitykset.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39160000 Schulmöbel, 39130000 Büromöbel
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-044016-LOT-0001