2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udostępnienie Systemu Rozliczania Podróży dla taryfy odległościowej w Komunikacji Miejskiej w Krakowie
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest: - dostarczenie Systemu obsługującego Taryfę Odległościową w Krakowie, - świadczenie usługi Operatora Sprzedaży na potrzeby aplikacji mKraków - kompleksowa obsługa zakupów biletów KMK (bilety do kasowania, bilety odległościowe) realizowanych poprzez aplikację mKraków (interakcja z Systemami obsługującymi sprzedaż ww. biletów, księgowanie, sprzedaż, reklamacje, raporty), - udzielenie licencji na poszczególne elementy zamówienia, - utrzymanie Systemu TO przez okres 3 lat (36 miesięcy), - świadczenie usług Operatora Sprzedaży przez okres 3 lat (36 miesięcy), - opcja na przedłużenie utrzymania Systemu TO o maksymalnie 1 rok (12 miesięcy), - opcja na przedłużenie świadczenia usługi Operatora Sprzedaży o maksymalnie 1 rok (12 miesięcy),. - opcja na świadczenie prac rozwojowych Systemu, - opcja na zwiększenie wynagrodzenia dla Agenta Rozliczeniowego.
Interne Kennung: TE.261.16.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Kluczowe znaczenie dla przygotowania postępowania miały okoliczności, które pozostawały poza wpływem Zamawiającego. Po rozpoczęciu prac nad dokumentacją doszło do istotnej zmiany założeń projektu w ramach programu „Komunikacja Miejska w Krakowie 2.0”. Decyzją Komitetu Sterującego rozszerzono zakres przedsięwzięcia o wdrożenie Operatora Sprzedaży oraz integrację z aplikacją mKraków, która miała stać się podstawowym kanałem sprzedaży biletów odległościowych. Zmiana ta wymagała przeprojektowania założeń technicznych zamówienia, opracowania nowych wymagań funkcjonalnych oraz ponownego uzgodnienia dokumentacji z pozostałymi uczestnikami projektu. Realizacja przedsięwzięcia uzależniona była od uzyskania stanowisk i uzgodnień Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakowa, będącego gestorem aplikacji mKraków. Zakres integracji, sposób komunikacji systemów, model wykorzystania SDK Operatora Sprzedaży, architektura wymiany danych oraz wymagania dotyczące interfejsów API były ustalane wspólnie przez wszystkie podmioty uczestniczące w projekcie. Zamawiający nie miał możliwości samodzielnego określenia tych elementów ani ich wcześniejszego przesądzenia, gdyż pozostawały one w kompetencji innych uczestników programu oraz wymagały osiągnięcia wspólnego stanowiska. Przedłużenie etapu przygotowania postępowania było zatem następstwem okoliczności niezależnych od Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, wynikających z konieczności dostosowania zakresu zamówienia do zmienionych założeń projektu oraz uzyskania uzgodnień z podmiotami współrealizującymi przedsięwzięcie. Okoliczności tych Zamawiający nie mógł przewidzieć na etapie planowania postępowania ani im zapobiec, a jednocześnie ich nieuwzględnienie skutkowałoby wszczęciem postępowania na rozwiązanie niespełniające rzeczywistych potrzeb projektu lub wymagające istotnych zmian już po jego ogłoszeniu. Harmonogram realizacji projektu został determinowany terminem wejścia w życie uchwały Rady Miasta Krakowa, który pozostaje niezależny od Zamawiającego i nie podlega zmianie w ramach prowadzonego postępowania. Po zakończeniu niezbędnych uzgodnień czas pozostający do uruchomienia systemu jest minimalny i wynika z obiektywnych wymagań technologicznych związanych z implementacją, integracją z systemami zewnętrznymi, przeprowadzeniem testów integracyjnych oraz przygotowaniem środowiska produkcyjnego. Skrócenie terminu składania ofert nie wynika z zaniedbań organizacyjnych Zamawiającego, lecz stanowi jedyny środek pozwalający na zachowanie ustawowego terminu wdrożenia rozwiązania przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej jakości realizacji zamówienia. Przyjęty harmonogram realizacji przedsięwzięcia wskazuje, że wykonawca będzie potrzebował co najmniej 4 msc na realizację prac wdrożeniowych, a następnie około 1 msca na przeprowadzenie testów, odbiorów oraz uruchomienie produkcyjne rozwiązania. Jednocześnie Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakowa oczekuje udostępnienia API (element przedmiotowego zamówienia) najpóźniej na początku września 2026, aby móc przeprowadzić prace integracyjne zgodnie z przyjętym harmonogram tj. najpóźniej do końca listopada 2026 roku. Oznacza to, że dla zachowania terminu wdrożenia taryfy odległościowej od dnia 4 stycznia 2027 r. konieczne jest niezwłoczne wszczęcie i przeprowadzenie postępowania. Zachowanie standardowego terminu składania ofert mogłoby doprowadzić do istotnego ograniczenia czasu przeznaczonego na realizację, integrację, testy oraz odbiory rozwiązania, a tym samym stworzyć realne ryzyko niewykonania w terminie obowiązków wynikających z uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednocześnie, ze względu na charakter zamówienia oraz fakt, że jest ono skierowane do profesjonalnych podmiotów działających na rynku usług informatycznych, przygotowanie ofert w terminie 15 dni nie powinno stanowić nadmiernego utrudnienia ani ograniczać konkurencyjności postępowania. Przedstawione okoliczności uzasadniają wystąpienie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72268000 Bereitstellung von Software
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72265000 Software-Konfiguration, 72263000 Software-Implementierung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 48800000 Informationssysteme und Server, 66133000 Bearbeitung und Clearing, 66172000 Bearbeitung und Clearing von Finanzgeschäften, 79941000 Gebührenerhebung, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia opcji, polegających na: - opcja na przedłużenie utrzymania Systemu TO o maksymalnie 1 rok (12 miesięcy), - opcja na przedłużenie świadczenia usługi Operatora Sprzedaży o maksymalnie 1 rok (12 miesięcy), - opcja na świadczenie prac rozwojowych Systemu, - opcja na zwiększenie wynagrodzenia dla Agenta Rozliczeniowego.