548398-2026 - Wettbewerb
Polen – Verteilerkästen – Dostawa rozdzielnicy GIS 110 kV dla podstacji trakcyjnej Szczecin Wstowo
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDostawa rozdzielnicy GIS 110 kV dla podstacji trakcyjnej Szczecin Wstowo
BeschreibungPrzedmiotem Zamówienia jest dostawa rozdzielnicy GIS 110 kV dla zadania: Rozbudowa i modernizacja podstacji trakcyjnej Szczecin Wstowo wykorzystującej medium izolujące alternatywne do gazu SF6, zgodne z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające Rozporządzenie (UE) nr 517/2014. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia zawiera OPZ wraz z załącznikami - stanowiący Załącznik nr 1 do SWZ.
Interne KennungPOST/HZ/EO/HZL/00244/2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensNiniejsze uzasadnienie wykazuje zaistnienie przesłanki „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia”, o której mowa w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp. Celem jest skrócenie terminu składania ofert z zachowaniem pełnej legalności procedury oraz ochrony interesu ekonomicznego Zamawiającego. Zamawiający dochował należytej staranności w planowaniu procesu zakupowego. Pierwotne postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.:"Zakup rozdzielnicy GIS 110 kV dla zadania – Rozbudowa i modernizacja podstacji trakcyjnej Szczecin Wstowo", o numerze: POST/HZ/EO/HZL/00002/2026 zostało wszczęte w dniu 28.04.2026 r. z zachowaniem bezpiecznego bufora czasowego. Postępowanie to zostało unieważnione w dniu 14.07.2026 r. na podstawie art. 255 pkt 1 ustawy Pzp – brak ofert. Unieważnienie pierwszego przetargu nastąpiło z przyczyn całkowicie niezależnych od Zamawiającego, wynikających z aktualnej koniunktury rynkowej i zachowań Wykonawców. Sytuacja ta stworzyła stan obiektywnej niemożliwości przewidzenia obecnego harmonogramu. Konieczność pilnego udzielenia zamówienia wynika bezpośrednio ze sztywnych zobowiązań kontraktowych łączących Zamawiającego z podmiotami trzecimi PKP PLK S.A. oraz Enea Operator Sp. z o.o. Zamawiający jest stroną umów przyłączeniowych, które nakładają na niego bezwzględny obowiązek realizacji infrastruktury i dokonania przyłączenia. Zastosowanie standardowego, 35-dniowego terminu składania ofert, w połączeniu z czasem niezbędnym na badanie ofert, wybór najkorzystniejszej oferty oraz ustawowe terminy zawarcia umowy doprowadzi do całkowitego niedotrzymania terminów przyłączeniowych. Skutki finansowe i operacyjne niezastosowania procedury pilnej: • Kary umowne: Ryzyko naliczenia przez kontrahentów kar umownych z tytułu opóźnienia w wykonaniu przyłączy. • Roszczenia odszkodowawcze: Potencjalne procesy cywilne o odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści przez kontrahentów, którzy nie mogą uruchomić swoich instalacji. Skrócenie terminu składania ofert do 15 dni w realiach niniejszej sprawy nie narusza zasady uczciwej konkurencji. Przedmiot zamówienia, Specyfikacja Warunków Zamówienia (SWZ) oraz wymagania techniczne są tożsame do dokumentacji z unieważnionego postępowania. Potencjalni Wykonawcy posiadają już pełną wiedzę o specyfice tego zamówienia, analizowali dokumentację w poprzedniej procedurze i są strukturalnie przygotowany do szybkiego złożenia ofert. Wystąpienie skumulowanych okoliczności: unieważnienia poprzedniego przetargu bez winy Zamawiającego oraz nieuchronnego ryzyka strat finansowych wynikających z umów przyłączeniowych, wyczerpuje znamiona „pilnej potrzeby”. Zwłoka wywołana stosowaniem terminów standardowych grozi Zamawiającemu rażącą szkodą majątkową. Mając na uwadze powyższe, w celu ochrony interesu gospodarczego spółki, w pełni uzasadnione i konieczne jest skrócenie terminu składania ofert do 15 dni na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31213100 Verteilerkästen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungPrzedmiotem Zamówienia jest dostawa rozdzielnicy GIS 110 kV dla zadania: Rozbudowa i modernizacja podstacji trakcyjnej Szczecin Wstowo wykorzystującej medium izolujące alternatywne do gazu SF6, zgodne z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające Rozporządzenie (UE) nr 517/2014. Zamawiający nie dopuszcza zastosowania w rozdzielnicy gazu SF6 jako medium gaszeniowego. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia zawiera OPZ wraz z załącznikami - stanowiący Załącznik nr 1 do SWZ.