54843-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen – Udbud af drift og bemanding af sundheds- og tandlægeklinikken i Gjilan Fængsel i Kosovo
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung als Aufruf zum Wettbewerb – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af drift og bemanding af sundheds- og tandlægeklinikken i Gjilan Fængsel i Kosovo
BeschreibungUdbuddet omfatter drift og bemanding af sundheds- og tandlægeklinikken i Gjilan fængslet i Kosovo samt online psykiaterkonsultationer. Klinikken skal varetage sundheds- og tandlægefaglige ydelser til et kontinuerligt omfang af 300 udvisningsdømte indsatte i fængslet i Kosovo. Der er tale om indsatte, der kommer fra ikke-EU eller ikke-EØS lande, og ikke har dansk ophold. Antallet kan dog i perioder være lavere, hvorfor der i perioder kan være behov for at op- eller nedskalere bemandingen. Der forventes ligeledes en indfasningsperiode på op til 5 kvartaler, før fængslet bliver fuldt besat med alle 300 pladser. Sundhedsklinikken i fængslet i Kosovo vil være underlagt dansk jurisdiktion og leverandøren skal efterleve gældende retningslinjer for sundheds- og tandlægebehandling, herunder tilsyn fra diverse styrelser under Sundhedsministeriet samt eksempelvis ombudsmanden, arbejdstilsynet ol. Sundhedsklinikken skal etableres med dansk autoriseret sundhedspersonale, der kan varetage de indsattes sundheds- og tandfaglige problemstillinger. Sundhedsklinikken skal være bemandet alle døgnets 24 timer – som udgangspunkt ved fysisk tilstedeværelse af både sygeplejerske og læge. Sundhedsklinikkens opgaver vil svare til dem i lægepraksis i et dansk fængsel - med tillægsfunktion af ”miniskadesstue”, samt ugentligt fremmøde af tandlæge samt et antal online psykiaterkonsultationer. Akut behandling (miniskadesstue) og transportledsagelse i ambulance/liggende transport vil kunne forekomme og således være en del af opgaveporteføljen.
Interne Kennung404992
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbud af drift og bemanding af sundheds- og tanlægeklinikken til Gjilan Fængsel i Kosovo er omfattet af reglerne i udbudslovens afsnit III om sociale og andre specifikke tjenesteydelser. Efter disse regler har ordregiver frihed til at tilrettelægge en procedure for gennemførelse af udbuddet under overholdelse af de grundlæggende EU-retlige principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet. Denne forhåndsmeddelelse offentliggør udbuddet, og der vil ikke ske yderligere offentliggørelser af udbuddet. Med denne forhåndsmeddelelse opfordres interesserede virksomheder at tilkendegive deres interesse. Denne forhåndsmeddelelse danner grundlaget for udvælgelse af virksomheder til at deltage i den videre proces. Virksomheder udvælges på baggrund af de oplysninger, som virksomhederne har angivet i ESPD'et (det vil sige, at der skal udelukkende indsendes udfyldt ESPD i forbindelse med interessetilkendegivelsen). Der kan ikke inddrages nye virksomheder under processen. Der afholdes et online informationsmøde den 19. februar 2026 kl. 10.00-11.30, hvor processen forklares yderligere, samt de krav der stilles for at kunne anmode om at deltage i den videre proces. Der tages forbehold for, alt afhængig af antal tilmeldte, at informationsmødet kan blive afholdt fysisk på Danmarks Fængslers adresse: Strandgade 100, 1401 København K. Tilmelding til informationsmødet skal ske via udbudssystemets spørgsmål/svar funktion. Processen forventes gennemført på følgende måde: - Offentliggørelse af forhåndsmeddelelse med henblik på modtagelse af interessetilkendegivelser - Udvælgelse af egnede virksomheder der har ansøgt om at deltage i processen - Udsendelse af udkast til relevante dele af udbudsmaterialet og opfordring til at deltage i dialog til de udvalgte virksomheder (marts 2026) - Individuelle dialogmøder om specifikke dele af opgavens løsning med de udvalgte virksomheder på baggrund af udkast til udbudsmateriale. Dialogmøderne afvikles med henblik på, at ordregiver i forlængelse af møderne kan færdiggøre det samlede udbudsmateriale (2. kvartal 2026) - Udsendelse af det samlede udbudsmateriale med henblik på afgivelse af tilbud (2.-3. kvartal 2026) - Modtagelse af tilbud (3. kvartal 2026) Ordregiver forbeholder sig ret til efter modtagelse af tilbud at gennemføre skriftlige eller mundtlige forhandlinger, hvis der vurderes behov herfor. Ved gennemførelse af forhandlinger vil processen efterfølgende forløbe således: - Individuelle forhandlingsmøder med tilbudsgiverne (3. kvartal 2026) - Opfordring til at aflevere endeligt tilbud (4. kvartal 2026) - Aflevering af endeligt tilbud (4. kvartal 2026) - Evaluering og tildeling af kontrakt (4. kvartal 2026) Udbuddet forventes gennemført i henhold til ovenstående proces og tidsangivelser. Ordregiver forbeholder sig ret til at ændre i processen og tidsangivelser. Ændringer vil blive meldt ud hurtigst muligt via udbudssystemet. Kontrakten vil blive tildelt den virksomhed, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud ud fra tildelingskriteriet "Bedste forhold mellem pris og kvalitet".
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85112200 Ambulante Behandlungen, 85121000 Dienstleistungen von Arztpraxen, 85121100 Dienstleistungen von praktischen Ärzten, 85121270 Dienstleistungen von Psychiatern oder Psychologen, 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85131000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen, 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal
5. Los
LosLOT-0000