548461-2026 - Wettbewerb
Finnland – Planungsleistungen im Bauwesen – Byggnadstekniska planeringstjänster
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggnadstekniska planeringstjänster
Beschreibung: Ramavtal för byggnadstekniska planeringstjänster. Planeringarna kan gälla byggnader, återvinningsstationer och tekniska stålkonstruktioner. Puitesopimus rakennesuunnittelupalveluista. Suunnitelmat voivat koskea rakennuksia, kierrätysasemia ja teknisiä teräsrakenteita.
Interne Kennung: 617866
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ramavtal tecknas inom båda planeringsområdena.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71323200 Planung von Werksanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Planering av byggnader Rakennuksien suunnittelu
Beschreibung: Uppgörande av ARK och RAK ritningar. Gäller planering av grund och byggnadskonstruktioner. ARK ja RAK piirustusten laatiminen. Koskee perustuksien ja rakennusten suunnittelu.
Interne Kennung: ARK och RAK-0
Los: LOT-0002
Titel: Planering av stålkonstruktioner Teräsrakenteiden suunnittelu
Beschreibung: Uppgörande av konstruktions och tillverkningsritningar för i huvudsak stålkonstruktioner till biogasprocessen. Bioprosessiin tarkoitettujen, pääasiassa teräsrakenteiden suunnittelu- ja valmistuspiirustusten laatiminen.
Interne Kennung: Specialkonstruktioner Erikoisrakenteita-1
Haupteinstufung (cpv): 71323200 Planung von Werksanlagen