548515-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Wärmedämmarbeiten – Executie lucrari suplimentare la obiectivul de investitii `` Cresterea eficentei energetice a cladirilor - Scoala Generala Sigmir
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executie lucrari suplimentare la obiectivul de investitii `` Cresterea eficentei energetice a cladirilor - Scoala Generala Sigmir
Beschreibung: Primăria Municipiului Bistrița are în derulare contractul de lucrări nr. 126/L/04.07.2024 încheiat cu asocierea Regal House SRL – Arhicris Logistic SRL, lider asociere Regal House SRL, prin care executantul se obligă să presteze serviciile de elaborare a proiectului tehnic, asistență tehnică de specialitate respectiv să execute lucrările la obiectivul de investiții Executie lucrari suplimentare la obiectivul de investitii “Cresterea eficentei energetice a cladirilor - Scoala Generala Sigmir”. După semnarea contractului de lucrări (în perioada de elaborare a proiectului tehnic), pentru asigurarea unui nivel calitativ superior al obiectivului de investiții, primăria Bistrița a solicitat proiectantului completarea /îmbunătățirea soluțiilor prevăzute anterior în Documentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenție, documentație în baza căreia s-a făcut achiziția publică. Aceste completări, preluate în cadrul proiectului tehnic, constau în: lucrari de reabilitare termica, realizare sistem producere caldura cu pompe apa-aer, realizarea lucrărilor și montarea echipamentelor aferente instalațiilor de detectie, semnalizare, alarmare la incendiu respectiv achiziționarea de dotări. Având în vedere că până la această dată contractul de lucrări încheiat cu asocierea Regal House SRL – Arhicris Logistic SRL a fost suplimentat cu un procent de 14,89 %, considerăm necesară demararea unei noi proceduri de achiziție a restului lucrărilor impuse prin proiectul tehnic, rămase de executat. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari de catre operatorii economici, inainte de data limita de depunere a ofertelor : 13 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la toate solicitarile de clarificari si/sau informatii suplimentare primite de la operatorii economici, in legatura cu documentatia de atribuire, cu 6 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Plata lucrărilor se va face intr-un termen corelat cu mecanismul de decontare prin PNRR, în termen de maxim 60 de zile calendaristice de la data înregistrării facturii la registratura autoritatii contractante, avand in vedere faptul că lucrările sunt finanțate de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei prin PNRR și vor fi decontate în baza unor cereri de plată care vor fi transmise Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei și de faptul că este posibil ca acesta să nu vireze în cont sumele aferente facturilor depuse într-un termen definit, din motive cum ar fi anumite solicitari de clarificari, lipsa unor documente justificative, erori, etc. Executantul va realiza lucrările în limita fondurilor anuale alocate prin PNRR, de către ordonatorul principal de credite Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, și comunicate de către Primăria mun. Bistrița. Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul întârzierii alocării fondurile sau în cazul în care contractul nu va avea finanțare integrală. Ofertanții participanți la această procedură acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Interne Kennung: 4347569_2026_PAAPD1606040
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45321000 Wärmedämmarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Execuția lucrărilor suplimentare la obiectivul de investiţii: “Cresterea eficientei energetice a cladirilor - Scoala Generala Sigmir”. Primăria Municipiului Bistrița are în derulare contractul de lucrări nr. 126/L/04.07.2024 încheiat cu asocierea Regal House SRL – Arhicris Logistic SRL, lider asociere Regal House SRL, prin care executantul se obligă să presteze serviciile de elaborare a proiectului tehnic, asistență tehnică de specialitate respectiv să execute lucrările la obiectivul de investiții “Cresterea eficientei energetice a cladirilor - Scoala Generala Sigmir”, iar lucrarile suplimentare se vor executa in paralel cu cele din contractul in derulare. Clădirile studiate, se află într-o stare normala de uzură care este corespunzătoare duratei de viață a clădirii. De-a lungul timpului au fost executate lucrări de întreținere și reparații curente, neexistând intervenții de genul reparațiilor capitale sau reabilităre. Nivelul de confort în clădire este redus datorită protecției termice inexistente, a tâmplăriei exterioare ineficiente termic. De asemenea, finisajele exterioare prezintă zone degradate. Clădirea studiata înregistreaza importante pierderi de energie prin pereții exteriori, ferestre, planseu. Aceste pierderi de energie determina costuri ridicate cu încălzirea spațiilor în perioada de iarnă. De asemenea, consumul de energie electrică este ridicat datorită performanțelor scăzute a corpurilor de iluminat existente. De asemenea, clădirea prezintă degradări, precum: - se constata degradari si deplasari la trotuarul de protectie din jurul cladirii, - infiltratii de apa si degradari la planseul din lemn peste parter - deficiențe ale sistemului de colectare și evacuare a apelor pluviale, - degradări ale finisajelor exterioare la pereți și soclu, - degradări ale elementelor șarpantei, - degradări ale instalațiilor de toate tipurilre. Din raportul de expertiză tehnică întocmit de către expert tehnic prof. Dr. Ing. Vasile Păcurar reiese că structura de rezistență a clădirii nu este în pericol și nu sunt necesare lucrări de consolidare/reparații care să condiționeze realizarea proiectului . La această dată în baza contractului încheiat cu Asocierea Regal House SRL - Arhicris Logistic SRL, au fost finalizate serviciile de proiectare lucrările aflându-se în execuție.
Interne Kennung: 1