See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af billetkontrol og kvalitetskontrol
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter 2 delaftaler, og der indgås én samlet kontrakt med én leverandør. Delaftale 1 omfatter billetkontrol i Aarhus Letbane og bybusserne i Aarhus med udførelse af 12500 kontroller i Aarhus Letbane og 66250 kontroller i bybusserne årligt. Delaftale 2 omfatter billetkontrol i busser uden for Aarhus med udførelse af 23800 kontroller årligt, samt kvalitetskontroller i busser i hele Midttrafiks område med udførelse af 6000 kontroller årligt. Kontrakten er en tidsubegrænset kontrakt, hvor begge parter har mulighed for at opsige kontrakten med minimum 6 måneders varsel for Midttrafiks vedkommende og 18 måneders varsel for leverandørensvedkommende. Kontrakten kan dog tidligst opsiges til udløb den 31.12.2031. Kontrakten løber således indtil en af parterne opsiger den. Der er krav om virksomhedsoverdragelse af de medarbejdere (pt. 17) der i dag udfører billetkontrol i bybusserne i Aarhus.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling. Såfremt, der er flere konditionsmæssige og egnede ansøgere end ordregiver har angivet at ville prækvalificere, vil ordregiver på baggrund af en saglig og objektiv vurdering af de modtagne ansøgeres egnethed udvælge de ansøgere, der vil blive inviteret til at afgive tilbud. Udvælgelsen sker på baggrund af de oplysninger, ansøgerne har afgivet i ansøgningen, og udvælgelsen vil således ske på baggrund af følgende: - at de anførte referencer for udførelsen billet- og kvalitetskontrol eller tilsvarende eller sammenlignelige ydelser, såsom adgangskontrol ved virksomheder eller festivaler er sammenlignelige i størrelse og omfang, - at de anførte referencer for udførelsen billet- og kvalitetskontrol eller tilsvarende eller sammenlignelige ydelser, såsom adgangskontrol ved virksomheder eller festivaler viser erfaring med konflikthåndtering og forebyggelse samt minimering af konfliktsituationer og kundeservice, herunder med at skabe sikkerhed og tryghed som en del af opgaveudførelsen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63712000 Hilfstätigkeiten für den Straßenverkehr
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Deltale 1 - Billetkontrol i Aarhus Letbane og bybusserne i Aarhus
Beschreibung: Delaftale 1 omfatter billetkontrol i Aarhus Letbane og bybusserne i Aarhus.
Haupteinstufung (cpv): 63000000 Hilfs- und Nebentätigkeiten im Bereich Verkehr; Reisebürodienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på ændring af omfanget af hver kontroltype med op til 50 % i løbet af kontraktperioden, dog maksimalt 25 % pr. driftsår, det vil sige at det samlede antal årlige kontroller ikke kan overstige 118.125. Option på tilkøb af kontrolopgaver i relation til arrangementer jf. Årshjul. Option på tilkøb af bodycams til kontrollørerne.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Billetkontrol i busser uden for Aarhus, samt kvalitetskontroller i busser i hele Midttrafiks område
Beschreibung: Delaftale 2 omfatter billetkontrol i busser uden for Aarhus, samt kvalitetskontroller i busser i hele Midttrafiks område.
Beschreibung der Optionen: Option på ændring af omfanget af hver kontroltype med op til 100 % i løbet af kontraktperioden, dog maksimalt 25 % pr. driftsår, dvs. at det samlede antal kontroller ikke kan overstige 59.600. Option på tilkøb af ad hoc kvalitetskontrol på ruter/busser i B-kontrakter