549157-2026 - Ergebnis
Finnland – Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Straßen und anderen Einrichtungen – Maanteiden hoitourakka Ii 2026-2031
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Maanteiden hoitourakka Ii 2026-2031
Beschreibung: Maanteiden hoitourakka on tavoitehintainen palvelusopimus, jossa korostetaan tilaajan ja urakoitsijan välistä sopimuksen aikaista yhteistyötä. Maanteiden hoitourakassa urakoitsijalle kuuluvat hoidonjohtotehtävät, hoitotöiden hankinnat ja sopimuksenmukaiset hoitotyöt. Sopimus kattaa maanteiden talvi- ja kesähoidon sopimusasiakirjojen mukaisesti. Sopimukseen sisältyy Iin urakka-alueella sijaitsevien maanteiden kesä- ja talvihoito. Sopimukseen kuuluvaa tiestöä on yhteensä noin 590 kilometriä, josta Ise 2-ajorataista noin 10 km, Is 1-ajorataista noin 50 km, sorateitä noin 140 km ja kävely- ja pyöräilyväyliä noin 50 km. Urakkaan sisältyy ympäristövastuualueen tehtäviä. Urakka on vaativuudeltaan perusurakka.
Interne Kennung: PSU/434/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Osana hankintamenettelyä Väylävirasto, joka vastaa maanteiden hoitourakoiden valtakunnallisesta asiakirjakehittämisestä ja laatuvaatimuksista, järjestää tarjoamisesta kiinnostuneille yrityksille tiedotustilaisuuden urakoiden vaatimuksiin valtakunnallisesti tehdyistä muutoksista torstaina 23.10.2025 klo 14.00-15.00. Tilaisuuteen osallistuminen on vapaaehtoista, eikä osallistuminen ole edellytyksenä tarjouksen jättämiselle. Lisätietoa tiedotustilaisuudesta ja osallistumisohjeet löytyvät verkkosivulta: https://vayla.fi/palveluntuottajat/hankinnat/tieurakat
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50230000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Straßen und anderen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000