See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizarea fructelor (mere), laptelui UHT și produselor de panificație în cadrul Programului pentru școli al României, pt preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat și pt elevii din învățământul primar și gimnazial de stat, precum și pt preșcolarii și elevii incluși în învățământul special din jud Maramureș în anii şcolari 2026-2029, în limita unei valori zilnice/preșcolar/elev
Beschreibung: Acordarea gratuită pentru preşcolarii din grădiniţele cu program normal de 4 ore de stat şi pentru elevii din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum și pt preșcolarii și elevii incluși în învățământul special, de fructe şi legume proaspete, lapte şi produse lactate și produse de panificaţie în limita unei valori zilnice/ preşcolar/ elev. Limita valorică zilnică cuprinde preţul integral de achiziţie a produselor, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cheltuielile de transport, distribuţie şi depozitare a acestora, după caz. Pt anii școlari 2026-2029, în unitățile de învățământ din jud Maramureș se vor distribui: - lapte UHT, fără adaos de zahăr sau alți îndulcitori, și fără adaos de cacao, cu un conținut de minimum 3,2% proteine și de minimum 1,8% grăsime; Porția de lapte UHT are 200 ml. - mere, gata de consum în stare proaspătă, din categoria ,,Extra” și/sau categoria ,,I”, conf standard de comercializ specific prev în părţile 1, 6, 8 şi 9 din partea B a anexei I la Regulam delegat (UE) 2023/2.429 al Comisiei din 17 august 2023 de completare a Regulament (UE) nr. 1.308/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului în ceea ce priveşte standard de comercializ pt sect fructelor şi legum, pt anumite produse din fructe şi legume prelucrate şi pt sect bananelor. Porția de mere distribuită are cel puțin 100 grame și conține o singură specie de fructe, gata de consum în stare proaspătă. Fiecare porţie de fructe va fi ambalată individual sau, după caz, pentru fructe ambalajele pot conţine mai multe porţii. - corn sau baton ambalat, din făină integrală/dietetică, care nu sunt produse pe bază de aluat congelat, al cărui conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025. - covrigi simpli sau biscuiți uscați, ambalați, din făină integrală/ dietetică, care nu sunt produși pe bază de aluat congelat, al căror conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025. La cererea motivată a părinților, preșcolarii sau elevii care suferă de intoleranță la gluten și/sau lactoză și/sau la orice alt ingredient sau compus și/sau la orice produs distribuit conform prev. art. 3 alin. (3) sau degustat conf prev. art. 5 alin. (3) vor beneficia de produse adecvate situației acestora, în limita valorii zilnice prev. la art. 3 alin. (1) din HG nr. 652/2023. Prin lotizare au fost stabilite mai multe zone de distribuție pe raza județului, prin divizarea teritoriului acestuia, astfel încât să fie asigurate condițiile optime pt asigurarea distribuirii produselor către beneficiari. Astfel este stabilit un lot pt distribuția laptelui UHT, lot care acoperă suprafața întreg județ, un lot care acoperă teritoriul întreg județ pt distribuția fructelor-merelor și au fost stabilite 4 loturi aferente celor 4 zone de distribuţie pt produs de panificație – corn/baton ambalat/biscuiți. Prin stabilirea acestor loturi s-a urmărit ca produsele să fie furnizate cât mai eficient, ținând cont de distanțele de parcus, de perioadele de garanție ale produselor, de respectarea unui orar zilnic de distribuție (între orele 07-10), de o calitate cât mai bună, în funcţie de gradul de concentrare pe zonele geografice a unităţilor şcolare. Datorită numărului redus de caractere permis informații complete se găsesc în fișierul Instructiuni pt ofertanti.pdf. Orice solicit de clarific trebuie transm în SEAP la adresa https://e-licitatie.ro. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor stabilit de către autoritatea contractantă este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 3627315_2026_PAAPD
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15511210 UHT-Milch
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1 - Lotul 1-Zona 1 Contract Lapte UHT
Beschreibung: Se va furniza lapte UHT pe suprafața întregului județ. Pentru perioada 2026-2029, respectiv anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în unitățile de învățământ din județul Maramureș cuprinse în Programul pentru școli al României se va distribui lapte UHT, fără adaos de zahăr sau alți îndulcitori, și fără adaos de cacao, cu un conținut de minimum 3,2% proteine și de minimum 1,8% grăsime. Porția de lapte UHT are 200 ml. Estimări ale cantităților min și max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: cant. min. 7.292.800 buc. și cant. max. 21.878.400 buc. Val. min. 7.730.368,00 lei și val. max. 23.191.104,00 lei. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe fiecare an școlar pentru fiecare lot și tip de produse (fructe/mere, produse lactate – lapte UHT și produse de panificație) și pe întreaga perioadă a acordului-cadru de maxim 35 luni. Cantitatea minimă a unui singur contract subsecvent este de 7.120.800 bucăți lapte UHT. Cantitatea maximă a unui singur contract subsecvent este de 7.292.800 bucăți lapte UHT.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse, 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63110000 Frachtumschlag und -lagerung
Los: LOT-0002
Titel: Lotul 2-Zona 2 Contract FRUCTE/MERE
Beschreibung: Pentru perioada 2026-2029, respectiv anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în unitățile de învățământ din județul Maramureș cuprinse în Programul pentru școli al României conform legii, se vor distribui mere. Merele se vor distribui în zilele de joi și vineri. Estimări ale cantităților min și max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: cant. min. 3.052.800 buc. și cant. max. 9.158.400 buc. Val. min. 2.198.016 lei și val. max. 6.594.048,00 lei. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe fiecare an școlar pentru fiecare lot și tip de produse (fructe/mere, produse lactate – lapte UHT și produse de panificație) și pe întreaga perioadă a acordului-cadru de maxim 35 luni. Cantitatea minimă a unui singur contract subsecvent este de 2.070.000 bucăți mere. Cantitatea maximă a unui singur contract subsecvent este de 3.052.800 bucăți mere.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 03222321 Äpfel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03220000 Gemüse, Obst und Schalenfrüchte, 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63110000 Frachtumschlag und -lagerung
Los: LOT-0003
Titel: Lotul 3-Zona 2 Produse de panificație Zona 2 (Sighetu Marmației-Tisa-Mara)
Beschreibung: Pentru perioada 2026-2029, respectiv anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în unitățile de învățământ din județul Maramureș cuprinse în Programul pentru școli al României conform legii, se vor distribui: - corn sau baton ambalat, din făină integrală/dietetică, care nu sunt produse pe bază de aluat congelat, al cărui conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025; - covrigi simpli sau biscuiți uscați, ambalați, din făină integrală/ dietetică, care nu sunt produși pe bază de aluat congelat, al căror conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025. Se vor furniza produse de panificație, 5 zile pe săptămână, astfel: 3 zile corn/baton (luni, marți, miercuri) și 2 zile biscuiți uscați/covrigi simpli (joi și vineri). Estimări ale cantităților min și max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: cant. min. 1.186.800 buc. și cant. max. 3.560.400 buc. Val. min. 807.024,00 lei și val. max. 2.421.072,00 lei. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe fiecare an școlar pentru fiecare lot și tip de produse (fructe/mere, produse lactate – lapte UHT și produse de panificație) și pe întreaga perioadă a acordului-cadru de maxim 35 luni. Cantitatea minimă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 702.000 bucăți (din care 421.200 buc. corn și 280.800 buc. biscuiți uscați). Cantitatea maximă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 1.186.800 bucăți (din care 690.000 buc. corn și 496.800 buc. biscuiți uscați).
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 15811000 Brotwaren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15811300 Croissants, 15820000 Zwieback und Kekse; haltbares Gebäck und Kuchen, 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport), 63110000 Frachtumschlag und -lagerung
Los: LOT-0004
Titel: Lotul 4-Zona 3 Produse de panificație Zona 3 (Borșa-Valea Vișeului-Valea Izei)
Beschreibung: Pentru perioada 2026-2029, respectiv anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în unitățile de învățământ din județul Maramureș cuprinse în Programul pentru școli al României conform legii, se vor distribui: - corn sau baton ambalat, din făină integrală/dietetică, care nu sunt produse pe bază de aluat congelat, al cărui conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025 pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor şi a principiilor care stau la baza unei alimentaţii sănătoase pentru copii şi adolescenţi în unităţile de învăţământ preuniversitar; - covrigi simpli sau biscuiți uscați, ambalați, din făină integrală/ dietetică, care nu sunt produși pe bază de aluat congelat, al căror conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025. Se vor furniza produse de panificație, 5 zile pe săptămână, astfel: 3 zile corn/baton (luni, marți, miercuri) și 2 zile biscuiți uscați/covrigi simpli (joi și vineri). Estimări ale cantităților min și max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: cant. min. 1.668.400 buc. și cant. max. 5.005.200 buc. Val. min. 1.134.512,00 lei și val. max. 3.403.536,00 lei. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe fiecare an școlar pentru fiecare lot și tip de produse (fructe/mere, produse lactate – lapte UHT și produse de panificație) și pe întreaga perioadă a acordului-cadru de maxim 35 luni. Cantitatea minimă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 1.053.000 bucăți (din care 631.800 buc. corn și 421.200 buc. biscuiți uscați). Cantitatea maximă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 1.668.400 bucăți (din care 970.000 buc. corn și 698.400 buc. biscuiți uscați).
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Lotul 5-Zona 4 Produse de panificație Zona 4 (Tg Lăpuș-Baia Sprie-Copalnic-Baia Mare-Seini)
Beschreibung: Pentru perioada 2026-2029, respectiv anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în unitățile de învățământ din județul Maramureș cuprinse în Programul pentru școli al României conform legii, se vor distribui: - corn sau baton ambalat, din făină integrală/dietetică, care nu sunt produse pe bază de aluat congelat, al cărui conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025 pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor şi a principiilor care stau la baza unei alimentaţii sănătoase pentru copii şi adolescenţi în unităţile de învăţământ preuniversitar; - covrigi simpli sau biscuiți uscați, ambalați, din făină integrală/ dietetică, care nu sunt produși pe bază de aluat congelat, al căror conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025. Se vor furniza produse de panificație, 5 zile pe săptămână, astfel: 3 zile corn/baton (luni, marți, miercuri) și 2 zile biscuiți uscați/covrigi simpli (joi și vineri). Limita valorică zilnică a produselor distribuite este de 0,76 lei pentru porția de produse de panificație. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achiziție a produselor, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cheltuielile de transport, distribuție și depozitare a acestora, după caz. Estimări ale cantităților min și max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: cant. min. 3.354.000 buc. și cant. max. 10.062.000 buc. Val. min. 2.280.720,00 lei și val. max. 6.842.160,00 lei. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe fiecare an școlar pentru fiecare lot și tip de produse (fructe/mere, produse lactate – lapte UHT și produse de panificație) și pe întreaga perioadă a acordului-cadru de maxim 35 luni. Cantitatea minimă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 2.223.000 bucăți (din care 1.333.800 buc. corn și 889.200 buc. biscuiți uscați). Cantitatea maximă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 3.354.000 bucăți (din care 1.950.000 buc. corn și 1.404.000 buc. biscuiți uscați).
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Lotul 6-Zona 5 Produse de panificație Zona 5 (Chioar-Codru)
Beschreibung: Pentru perioada 2026-2029, respectiv anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, în unitățile de învățământ din județul Maramureș cuprinse în Programul pentru școli al României conform legii, se vor distribui: - corn sau baton ambalat, din făină integrală/dietetică, care nu sunt produse pe bază de aluat congelat, al cărui conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025 pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor şi a principiilor care stau la baza unei alimentaţii sănătoase pentru copii şi adolescenţi în unităţile de învăţământ preuniversitar; - covrigi simpli sau biscuiți uscați, ambalați, din făină integrală/ dietetică, care nu sunt produși pe bază de aluat congelat, al căror conţinut de zaharuri, grăsimi şi sare să nu depăşească limitele prevăzute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii nr. 541/2025. Se vor furniza produse de panificație, 5 zile pe săptămână, astfel: 3 zile corn/baton (luni, marți, miercuri) și 2 zile biscuiți uscați/covrigi simpli (joi și vineri). Estimări ale cantităților min și max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: cant. min. 1.083.600 buc. și cant. max. 3.250.800 buc. Val. min. 736.848,00 lei și val. max. 2.210.544,00 lei. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe fiecare an școlar pentru fiecare lot și tip de produse (fructe/mere, produse lactate – lapte UHT și produse de panificație) și pe întreaga perioadă a acordului-cadru de maxim 35 luni. Cantitatea minimă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 702.000 bucăți (din care 421.200 buc. corn și 280.800 buc. biscuiți uscați). Cantitatea maximă ce poate face obiectul unui contract subsecvent este de: 1.083.600 bucăți (din care 630.000 buc. corn și 453.600 buc. biscuiți uscați).
Interne Kennung: 6