549393-2026 - Ergebnis
Finnland – Bedarfspersonenbeförderung – Mankalan koulun väistökuljetukset
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mankalan koulun väistökuljetukset
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat väistökuljetukset Mankalan koululta, Kytötie 73, Järvenpää – Vehkatie 53, Järvenpää. Hankinnan tarkempi kuvaus reitteineen on liitteessä 1 Palvelukuvaus. Väistökuljetukset toteutetaan koulun toiminta-aikojen mukaisesti, lukujärjestyksiä noudattaen. Koulupäivä voi satunnaisesti olla lauantai. Kuljetusten aikataulut ja oppilasmäärät ovat liitteessä 3 Kuljetusten aikataulut ja oppilasmäärät. Hankintaan sisältyy optio, jonka kesto on enintään 12 kuukautta, mikäli Mankalan koulun remontin valmistuminen viivästyy. Optio voidaan ottaa käyttöön myös lyhyempänä, todelliseen palvelutarpeeseen perustuvana ajanjaksona. Hankinnan arvioitu enimmäisarvo sisältäen option on enintään 400 000 euroa (alv 0 %). Palvelusta maksetaan toteutuneiden kuljetuspäivien mukaisesti ja hankinta ei sisällä määräostovelvoitetta. Toimittajaksi valitaan yksi (1) hinnaltaan edullisin tarjoaja. Sopimuksen alustava kesto on 3.8.2026 - 31.12.2027.
Interne Kennung: JARDno-2026-343
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Järvenpään kaupunki käyttää julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, jäljempänä hankintalaki) mukaista sähköistä huutokauppaa tässä kilpailutuksessa. Menettelyn kulku on seuraava: 1. Hankintailmoituksen ja tarjouspyyntöasiakirjojen julkaisu eli Tarjouspyyntökierros (huutokauppaa alustava kierros) 2. Kysymysten esittäminen ja niihin vastaaminen 3. Tarjousten jättäminen määräaikaan mennessä 4. Mahdollisten täsmennysten pyytäminen tarjoajilta 5. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi 6. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 7. Kutsutaan tarjoajat huutokauppakierrokselle 8. Tarjousten vertailu 9. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen 10. Voittaneen tarjoajan pakollisten poissulkuperusteiden tarkastaminen 11. Hankintasopimuksen solmiminen. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan perustellusta ja todellisesta syystä (Hankintalaki). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Palvelun siirtyminen, peruuntuminen, tai hankkimatta jättäminen ei aiheuta hankintayksikölle korvausvelvollisuutta. Hankintayksiköllä on oikeus tarkastaa tarjoajan tarjousasiakirjoissaan ilmoittamat tiedot ennen hankintapäätöksen tekemistä. Mikäli annetut tiedot eivät pidä paikkaansa, tarjoaja suljetaan pois tarjouskilpailusta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
Los: LOT-0000