549586-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Schaltbretter – Udbud af eltavler
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af eltavler
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af eltavler til Novafos A/S og dennes koncernforbundne selskaber jf. bilag 2. Udbuddet skal sikre levering af eltavler til Novafos’s projekter omhandlende renovering af ”Novafos standard pumpestationer”. Dette omfatter Novafos husstandspumpestationer, KAT I, KAT II, samt KAT III pumpestationer. Opgaver i forbindelse med rammeaftalen vil være følgende: Indkøb af nødvendige materialer med henblik på konstruktion af eltavler. Inklusiv håndtering af eventuelle bygherreleverancer. Konstruktion af eltavler i henhold til Novafos konstruktionsmanualer. Tilpasning af dokumentation ved eventuelle ændringer under konstruktionsperioden. Test og afprøvning af eltavler i henhold til gældende lovgivning og Novafos krav. Fragt af eltavler fra produktionssted til angivet Novafos lokation. Konstruktion af el-diagrammer generelt. Ordregiver ønsker at indgå aftale med 3 økonomiske aktører og vil tildele opgaver i henhold til den i rammeaftalen angivne tildelingsprocedure. Den anslåede værdi af Rammeaftalen (i alt 4 år inklusive mulighed for forlængelser) udgør 20.000.000 kr. eksklusiv moms, baseret på historiske data og ordregivers forventning til fremtidigt forbrug. Den maksimale værdi af Rammeaftalen (i alt 4 år inklusive mulighed for forlængelser) er anslået til 35.000.000 kr. eksklusiv moms.
Interne Kennung770224
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør kan afgive tilbud. Den udbudte aftale er en Rammeaftale Ordregiver ønsker at indgå aftale med 3 økonomiske aktører og vil tildele opgaver i henhold til den i rammeaftaleudkastet angivne tildelingsprocedure
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31211100 Schaltbretter
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31210000 Elektrische Geräte zum Schalten oder Schützen von Stromkreisen, 31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen, 31211110 Steuertafeln, 31211000 Schalttafeln und Sicherungskästen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen indeholder mulighed for forlængelse med 1X12 måneder.