2. Verfahren
Verfahren
Titel: Danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl.
Beschreibung: Hjørring Kommune udbyder levering af danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. i henhold til lov om danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. (LBK nr. 448 af 16. april 2026) samt de til enhver tid gældende regler på området.Leverandøren skal levere danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. under hensyn til Hjørring Kommunes integrationspolitiske målsætninger. Undervisningen skal understøtte deltagernes muligheder for aktiv deltagelse i samfunds-, arbejds- og hverdagslivet.Kontrakten løber fra den 1. juli 2027 til den 30. juni 2030 med option på forlængelse i op til 24 måneder, enten som 2 x 12 måneder eller 1 x 24 måneder.
Interne Kennung: 288551223
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter udbudslovens afsnit III (light-regimet), jf. §§ 186-189.Efter tilbudsfristens udløb forventer Hjørring Kommune at gennemføre en forhandlingsfase med tilbudsgiverne.Forhandlingsmøder forventes afholdt den 1. og 2. oktober 2026.Herefter vil tilbudsgiverne blive opfordret til at afgive endeligt tilbud.Nærmere oplysninger om proceduren fremgår af udbudsmaterialet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung, 80580000 Veranstaltung von Sprachkursen
5. Los
Los: LOT-0000