2. Verfahren
Verfahren
Titel: Fælleskommunalt udbud af helhedspleje samt personlig pleje og praktisk hjælp
Beschreibung: Dragør Kommune og Tårnby Kommune gennemfører udbuddet i fællesskab. Udbuddet omfatter levering af helhedspleje efter ældreloven, jf. ÆL §§ 5, 9, 10, 11 og 16. Det omfatter hjælp og støtte til personlig pleje, nødvendige praktiske opgaver, afløsning i hjemmet samt genoptræning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, som ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse. Derudover omfatter udbuddet levering af hjælp og støtte til nødvendige praktiske opgaver og hjælp og støtte til personlig pleje til borgere under folkepensionsalderen, jf. SEL § 83. Indsatserne leveres med fokus på forebyggelse og rehabilitering i tæt samarbejde med kommunens terapeuter. Opgaveoverdragede sygeplejeindsatser efter sundhedslovens §138 er ligeledes omfattet af udbuddet. Derudover omfatter udbuddet en obligatorisk option på almen sygepleje, som – i takt med ændringer i sundhedsloven – forventes senere at skulle leveres som en del af helhedsplejen. Kravene til ydelserne er nærmere beskrevet i kommunernes kravspecifikationer, der er vedlagt som bilag. Kontraktvilkår er fastsat i udbudsmaterialets kontrakter samt i de øvrige bilag til kontrakterne. Der findes én vinder af kontrakten i begge kommuner. Kommunerne indgår dog separate og individuelle kontrakter med den vindende tilbudsgiver, men på baggrund af det samme udkast til kontrakt. De faglige krav til leveringen af de af kontrakten omfattede ydelser, er fastsat af hver kommune og derfor er der vedlagt kommunespecifikke bilag til kontrakten for så vidt angår disse dele. Da borgerne har frit valg mellem den private leverandør og den kommunale leverandør, er omfanget af ydelser, der leveres under kontrakten dels afhængig af, hvor mange borgere der er berettiget til en visitation til helhedspleje eller praktisk og personlig hjælp mv., og dels af borgernes konkrete valg af leverandør. Ordregiver er således ikke forpligtiget til at aftage en bestemt mængde ydelser og den private leverandør er ikke sikret en bestemt omsætning i kontraktperioden. Antallet af borgere og timer afhænger af flere forhold, herunder den demografiske udvikling, visitationskriterier og hvor mange borgere, der vælger den private leverandør.
Interne Kennung: 88.12.28-Ø54-23-560123
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud med forhandling efter udbudslovens afsnit III. Alle interesserede økonomiske aktører kan derfor afgive tilbud i overensstemmelse med kravene i udbudsmaterialet. Ordregiver forbeholder sig retten til at gennemføre forhandlinger med en eller flere tilbudsgivere. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele aftalen på baggrund af de indledende tilbud uden at gennemføre yderligere forhandlinger. Såfremt der ikke tildeles på baggrund af indledende tilbud, gennemføres en individuel forhandling med hver af de tilbudsgivere, som har opnået mindst 6 point i den kvalitative evaluering.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal, 85141210 Medizinische Hausbehandlung, 85312200 Lebensmittel-Hauslieferungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten omfatter en option på ydelsen "almen sygepleje". Se udbudsmaterialet.