550244-2026 - Wettbewerb
Schweden – Werbe- und Marketingdienstleistungen – Kommunikationstjänster
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kommunikationstjänster
Beschreibung: Räddningstjänsten Östra Götaland (RTÖG) inbjuder er att lämna anbud på Kommunikationstjänster. Kommunikationstjänster innefattar sex (6) uppdragsområden: KommunikationskonceptGrafisk formgivning och originalproduktionRedaktionell kommunikationWebb och digitala kanalerProduktion av foto och rörlig bildFörvaltning av webbplats RTÖG:s kommunikation grundar sig på RTÖG:s uppdrag, verksamhetsplan, aktivitetsplaner och grafiska profil. Aktiviteterna ska leda till en ökad kunskap och förmåga hos mottagarna. Internt ska kommunikationen även bidra till en stolthet för uppdraget och arbetsplatsen. För RTÖG är det viktigt att bygga en aktiv dialog med sina målgrupper och att kommunikationen vid behov berör relevanta kommunikationskanaler från webb och sociala media till traditionella media som print. Det är viktigt att utgå från ett helhetsperspektiv. Kompetens inom digitala kommunikationskanaler och digital produktion är viktigt och grundläggande för RTÖG. RTÖG bedriver kommunikationsverksamhet med intressenter inom ett flertal kärnområden och leverantören ska vara ett stöd i kommunikations- och marknadsarbetet. Leverantören ska fungera som en fullservicebyrå som ligger i framkant vad gäller de digitala kanalerna och som brinner för kreativ kommunikation, tydlighet, trovärdighet och tillgänglighet till den breda allmänheten och till specifika målgrupper.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124934:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79342000 Marketing, 79822500 Dienstleistungen im Grafik-Design
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikationstjänster
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 79342000 Marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning