550260-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Schneeräumung – LEVERING AF VINTERTJENESTEYDELSER TIL BOLIGSELSKABET SJÆLLAND
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLEVERING AF VINTERTJENESTEYDELSER TIL BOLIGSELSKABET SJÆLLAND
BeschreibungOrdregiver er forpligtet til at skabe fremkommelighed og sikkerhed på arealer omkring Ordregivers boliger ved at sørge for saltning og snerydning i vinterperioden. Ordregiver udbyder derfor en rammeaftale om udførelse af Vintertjenesteydelser, herunder saltning og snerydning på gangarealer, indgange, veje og P-arealer i Boligselskabet Sjælland. Udbuddet danner baggrund for en rammeaftale med 7 delaftaler. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én, flere eller alle delaftaler. I Bilag 2 - Tilbudsliste, fane Prioritet, kan tilbudsgiver med et kryds ”X” markere, hvilke delaftaler, der ønskes som henholdsvis 1, 2 og 3 prioritet.Tilbudsgivers prioriteringsønsker er vejledende for Ordregivers tildeling.Ordregiver ønsker høj leveringssikkerhed samt at undgå leverandørafhængighed. Derfor vil det kun være muligt af få tildelt tre (3) delaftaler som Prioritet 1 (tilbud vurderet ud fra det økonomisk mest fordelagtige tilbud under hensyntagen til pris og kvalitet).Det højeste antal delaftaler, som kan tildeles til én tilbudsgiver er 4. Rammeaftalen træder i kraft den 01-10-2026 og ophører uden varsel den 30-09-2029. Ordregiver har en option på forlængelse af rammeaftalen på 1 x 12 måneder.
Interne Kennung284760837
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. Udbudsloven, LBK nr. 116 af 03/02/2025, hvilket betyder at alle interesserede tilbudsgivere kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
LosLOT-0001
TitelDA 1 - Roskilde 1
BeschreibungOrdregiver er forpligtet til at skabe fremkommelighed og sikkerhed på arealer omkring Ordregivers boliger ved at sørge for saltning og snerydning i vinterperioden. Ordregiver udbyder derfor en rammeaftale om udførelse af Vintertjenesteydelser, herunder saltning og snerydning på gangarealer, indgange, veje og P-arealer i Boligselskabet Sjælland. Ydelserne under rammeaftalen samt yderligere oplysninger om Ordregivers behov og ønsker er yderligere beskrevet i Bilag 1 – Kravspecifikation. Bilag 2 - Tilbudsliste samt Bilag 4 - Oversigt over områder og arealer omfatter Ordregivers afdelinger, der er tilknyttet nærværende rammeaftale.
Interne Kennung284772939-0
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har en option på forlængelse af rammeaftalen på 1 x 12 måneder.
LosLOT-0002
TitelDA 2 - Roskilde 2
Interne Kennung285002006-1
LosLOT-0003
TitelDA 3 - Roskilde 3
Interne Kennung285003644-2
LosLOT-0004
TitelDA 4 - Ringsted
Interne Kennung285004841-3
LosLOT-0005
TitelDA 5 - Holbæk og Tølløse
BeschreibungOrdregiver er forpligtet til at skabe fremkommelighed og sikkerhed på arealer omkring Ordregivers boliger ved at sørge for saltning og snerydning i vinterperioden. Ordregiver udbyder derfor en rammeaftale om udførelse af Vintertjenesteydelser, herunder saltning og snerydning på gangarealer, indgange, veje og P-arealer i Boligselskabet Sjælland. Ydelserne under rammeaftalen samt yderligere oplysninger om Ordregivers behov og ønsker er yderligere beskrevet i Bilag 1 – Kravspecifikation. Bilag 2 - Tilbudsliste samt de 7 områdespecifikke Bilag 4 - Oversigt over områder og arealer omfatter Ordregivers afdelinger, der er tilknyttet nærværende rammeaftale.
Interne Kennung285005179-4
LosLOT-0006
TitelDA 6 - Køge og Borup
Interne Kennung285006326-5
LosLOT-0007
TitelDA 7 - Viby
Interne Kennung285006896-6