See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Asuinrakennushankkeen KVR-toteutus, Kuopion Opiskelija-asunnot Oy
Beschreibung: Kuopion Opiskelija-asunnot Oy haluaa toteuttaa VARKE:n korkotuella rahoitettavan opiskelija-asuntokohteen alla esitetyillä vähimmäisvaatimuksilla. Kyseinen sijainti lisää opiskelijoiden mahdollisuuksia autottomaan liikkumiseen ja samalla vähentää oppilaitosten ja muiden palveluntarjoajien autopaikoituksen tarvetta. Opiskelijoiden asumistukiin tehdyt leikkaukset lisäävät omalta osaltaan tarvetta kohtuuhintaiselle asuntotuotannolle Kuopiossa. Vähimmäisvaatimukset - Tontin tulee sijaita Kuopiossa ja postinumeroalueella 70200 - Tontti voi olla oma tai vuokratontti - Rakennustyypin tulee olla opiskelija-asumiseen sopiva asuinkerrostalo - Hankkeen koon tulee olla 6000-8000 kerrosalaneliömetriä - Tontin sijainti oltava alueellisesti keskeisellä paikalla kohtuullisten liikenneyhteyksien varrella: • enintään 2 km:n päässä Kuopion keskustasta(torista), rautatieasemasta ja Itä-Suomen Yliopiston Savilahden kampuksesta • enintään 150 metrin kävelyetäisyydellä julkisen liikenteen pysäkiltä hankkeessa toteutettavan asuintalon käyttöönottohetkellä - Tontin ja kohteen tulee olla hintatasoltaan korkotukivuokratuotantoon (VARKE-hintataso) soveltuva - Hankkeen tilaohjelman ja asuntojen keskipinta-alan tulee olla muokattavissa Kuopion Opiskelija-asunnot Oy:lle soveltuviksi - Hankkeella on A-energialuokan passiiviasuinkerrostalovaatimus - Hankkeen käynnistämisen edellytyksenä on tontin, suunnitelmien ja kustannusten hyväksyminen VARKE:ssa - Hankkeen rakentaminen tulee voida aloittaa vuoden 2026 aikana Osallistuja voi tarjota toteutettavaksi hankkeeksi toisistaan riippumattomia, vierekkäisiä tontteja. Hankkeen tontinhankinta, suunnittelu ja toteutus ovat KVR-urakoitsijan vastuulla. Neuvoteltavat asiat - autopaikoitus - kaavoitus - tehokkuusnäkökulmat - laatu- ja varustetaso - tontti Hankkeen soveltuvuus ja laatutaso Kuopion Opiskelija-asunnot Oy:lle sovitaan neuvotteluvaiheessa Kuopion Opiskelija-asunnot Oy:n asettamien vaatimusten pohjalta. Hankintayksikkö tulee pyytämään osallistumishakemuksen perusteella neuvotteluihin kutsutuilta ehdokkailta alustavat tarjoukset. Erillisiä tarjouspyyntöasiakirjoja ei lähetetä osana tätä osallistumispyyntöä. Mikäli menettelyssä saadaan vain yksi osallistumishakemus, Hankintayksikkö voi valita alustavan tarjouksen ilman neuvottelua.
Interne Kennung: 586251
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: HANKINTAMENETTELYN KÄYTTÖPERUSTE Hankintaan kuuluu suunnittelua ja innovatiivisia ratkaisuja. Kaikki suunnittelu, myös innovatiivinen suunnittelu, kuuluu KVR -urakkaan.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000