550722-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Port of Aalborg Logistics A/S - Udbud af rengøring 2025 - Prækvalifikationsfase
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPort of Aalborg Logistics A/S - Udbud af rengøring 2025 - Prækvalifikationsfase
BeschreibungServicemægleren A/S har glæden af at bistå Port of Aalborg Logistics A/S (Aalborg Havn) med at udbyde deres rengøringsydelse på flere adresser beliggende i Aalborg.Udbuddet vedrører rengøring af ca. 9.000 m2 (arbejdsgns. dagligt rengøringsareal) i henhold til programmeret rengøring.Bemærk i øvrigt at der er en del lokationer, der er med som option i udbuddet, som ikke er indregnet i ovennævnte tal. Der henvises til Bilag B - Kravspecifikation, afsnit 9 samt Bilag C - Tegningsmateriale og Bilag C1 - Elektronisk lokalefort. for yderligere information.Rengøringsopgaven omfatter forskellige opgaver relateret til rengøring i forskellige lokaletyper, der hovedsageligt er fokuseret omkring administrativ rengøring af lokaler såsom kontorer, toiletter, baderum, mødelokaler, gang- og opholdsarealer, kantinemiljøer og lignende.
Interne Kennung261136425
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter forsyningsvirksomhedsdirektivet.Udbuddet er opdelt i en prækvalifikationsfase, en tilbudsfase og en forhandlingsfase, hvorefter man forventer at indhente BAFO.Der forventes at blive prækvalificeret seks (6) ansøgere. Udbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for Port of Aalborg Logistics A/S.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler. Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.Ordregiver har af tekniske årsager været nødt til at klikke ja til successive reduktioner ved forhandling via bekendtgørelsen, men der anvendes ikke successive reduktioner i forhandlingen.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911200 Gebäudereinigung, 90919100 Reinigung von Büroausstattung, 90919200 Büroreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer indgår diverse optionspriser i udbudsmaterialet, herunder bl.a. optionstimepriser, forskellige serviceydelser og udvidelses- og reduktionspriser. De konkrete optionspriser findes i Bilag B.