550805-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Müllsäcke und -beutel aus Polyethylen – EU-udbud af Grønne madaffaldsposer til Aalborg Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af Grønne madaffaldsposer til Aalborg Kommune
BeschreibungNordværk har behov for indgå en rammeaftale vedrørende indkøb af grønne madaffaldsposer til Aalborg Kommune (herefter benævnt ”Rammeaftalen”). Nordværk gennemfører derfor nærværende offentlige udbud i henhold til afsnit II i Udbudsloven med henblik på at indgå denne Rammeaftale. Det skal indledningsvist bemærkes, at nærværende udbud er et genudbud. Nordværk har således tidligere igangsat udbud af Rammeaftalen, som Nordværk af flere omgange har valgt at annullere. Nordværk har i forbindelse med dette genudbud foretaget en række ændringer i det samlede udbudsmateriale. Tilbudsgiver opfordres derfor til at læse udbudsmaterialet grundigt igennem i sin helhed inden afgivelse af tilbud. Rammeaftalen omfatter en pligt for den vindende tilbudsgiver til at levere grønne madaffaldsposer til Nordværk i henhold til de årlige leveringsplaner, som Nordværk og den vindende tilbudsgiver løbende aftaler (første gang i forbindelse med indgåelse af Rammeaftalen). De grønne madaffaldsposer skal leveres til et anvist sted i Aalborg Kommune. De grønne madaffaldsposer skal leveres i pakker bestående af én, to og tre ruller madaffaldsposer. Hver rulle skal bestå af 50 poser. Den endelige pakning aftales mellem Nordværk og den vindende tilbudsgiver i forbindelse med fastlæggelse af leveringsplan. Den vindende tilbudsgiver kan dog kræve, at en leverance af en bestemt pakning som minimum består af en container. Der henvises til det øvrige udbudsmateriale – heriblandt navnlig dokumentet ”Kravsspecifikation” – for en nærmere beskrivelse af de krav, som Nordværk stiller til den vindende tilbudsgiver og til de grønne madaffaldsposer. Nordværk vil tildele Rammeaftalen til én leverandører. Den tilbudsgiver, som har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud, vil blive tildelt Rammeaftalen. Rammeaftalen træder i kraft, når denne underskrives af Nordværk og den vindende tilbudsgiver. Rammeaftalen træder dog tidligst i kraft den 1. februar 2026. Rammeaftalen har herefter en løbetid på 24 måneder, idet Nordværk har mulighed for at forlænge denne af to omgange i op til 12 måneder pr gang. Rammeaftalens maksimale løbetid er således 48 måneder. Nordværk har estimeret Rammeaftalens samlede økonomiske værdi til at være DKK 32,00 mio. Den estimerede værdi er baseret på baggrund af tilgængelige oplysninger på udbudstidspunktet om prisniveau og den forventede indkøbsvolumen. Det kan imidlertid ikke afvises, at det i Rammeaftalens løbetid er nødvendigt at indkøbe mere end oprindeligt forudsat. Rammeaftalens maksimale værdi er således DKK 40,00 mio. Nordværk har valgt at opdele sit behov for indkøb af (madaffalds)poser til sine ejerkommuner i en række delaftaler. Nærværende udbud omfatter således udelukkende indkøb af grønne madaffaldsposer til Aalborg Kommune. Nordværk forventer i løbet af efteråret 2025 at gennemføre et særskilt EU-udbud vedrørende køb af sorte affaldsposer til Aalborg Kommune, ligesom Nordværk i efteråret 2025 tillige forventer at gennemføre særskilt EU-udbud vedrørende køb af affaldsposer til (visse) af sine øvrige ejerkommuner. Omfanget og indholdet af disse særskilte udbud er endnu ikke fastlagt. Nordværk har imidlertid valgt, at nærværende udbud ikke opdeles i yderligere delaftaler. Dette er begrundet i, at en samlet aftale for både produktion og levering af de grønne madaffaldsposer vurderes at være mest hensigtsmæssig. En opdeling i delaftaler vil desuden kunne komplicere projektet unødigt og øge risikoen for koordineringsproblemer mellem flere leverandører. En samlet løsning giver den bedste garanti for rettidig levering, forsyningssikkerhed og ensartet kvalitet.
Interne Kennung549711
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 19640000 Müllsäcke und -beutel aus Polyethylen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenNordværk har, som en option, mulighed for at tilkøbe, at informationsmaterialet påtrykkes et indstikskort, som lægges ind i pakken. Indstikskortet skal være af FSC-certificeret papir eller papir certificeret i henhold til tilsvarende certificeringsordninger. Papirets kvalitet skal leveres i 120g offset eller 150g silk. Trykfeltet skal være så stort som muligt, uden at kortet skal foldes. Nordværk vil i forbindelse med fastlæggelse af leveringsplanen, jf. Rammeaftalens pkt. 6, beslutte, hvorvidt optionen skal benyttes eller ej.