See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Taakanalyse Bestuurder Voertuigautomatisering
Beschreibung: De opkomst van geautomatiseerde rij(hulp)systemen zoals Driver Control Assistance Systems (DCAS) en Automated Lane Keeping System (ALKS) verandert de rol van de bestuurder en stelt nieuwe eisen aan verkeersveiligheid en rijvaardigheid. Het CBR moet anticiperen op deze ontwikkelingen door te bepalen welke competenties nodig zijn voor veilige omgang met deze systemen en hoe die getoetst kunnen worden in het rijexamen. Het onderzoeksdoel: het ontwikkelde theoretisch basismodel met daarin een gedetailleerd overzicht van taken, competenties en leerdoelen voor bestuurders van voertuigen met geautomatiseerde rij(hulp)systemen valideren middels een grootschalig veldexperiment. Het richt zich op twee type rij(hulp)systemen: DCAS (en vergelijkbare Advanced Driver Assistance Systems, ofwel ADAS-combinaties) en ALKS. De geraamde waarde voor deze opdracht ligt tussen de €80.000 en €125.000 exclusief btw.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Er is gekozen voor deze procedure omdat er naar verwachting maar één partij op de markt is die deze opdracht kan uitvoeren en kan voldoen aan de eisen zoals hieronder benoemd. Specifiek dient de beoogd opdrachtnemer te beschikken over de combinatie van onderstaande, voor het project noodzakelijke kwalificaties: Ruime ervaring met het opzetten en uitvoeren van grootschalige praktijktests om theoretische constructen te valideren; Ervaring met het vertalen van theoretische kennis van onderdelen van de rijtaak naar praktische validatie; Specifieke ervaring en expertise op het onderwerp (1) operationalisering van rijtaken én (2) voertuigautomatisering, specifiek de taken/competenties/leerdoelen met SAE L2 (DCAS en aanverwante) en L3 (ALKS) systemen; Specifieke ervaring en expertise op (3) het ontwikkelen van wetenschappelijk gefundeerd en reproduceerbare onderzoeksopzetten voor grootschalige veldexperimenten; Beschikken over de combinatie van human factors en verkeerspsychologische kennis over rijgedrag en over voertuigautomatisering, en technische kennis over voertuigautomatisering zowel DCAS als ALKS en gelijksoortige rijsystemen; Ruimschoots technische ervaring met voertuigautomatisering op zowel DCAS, ALKS en gelijksoortige rijsystemen om de juiste voertuigen te kunnen selecteren; Beschikken over eigen geïnstrumenteerde voertuigen met een variëteit aan sensoren en log data en het beschikken over de kennis en ervaring om voertuigen te instrumenteren voor grootschalig praktijkonderzoek; Beschikken over een eigen ethische commissie in verband met proefpersoon onderzoek; Beschikken over ISO certificering voor data management en het veilig en verantwoord bewaren van onderzoeksdata,conform de GDPR. In staat is om uiterlijk zomer 2026 de veldexperimenten voor zowel DCAS als ALKS af te ronden; In staat is het onderzoek met eigen mensen uit te voeren, zonder gebruik te maken van onderaannemers. De rapportages zijn in het Nederlands.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73100000 Dienstleistungen im Bereich Forschung und experimentelle Entwicklung, 73200000 Beratung im Bereich Forschung und Entwicklung, 73300000 Planung und Ausführung von Forschung und Entwicklung
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: De opkomst van geautomatiseerde rij(hulp)systemen zoals Driver Control Assistance Systems (DCAS) en Automated Lane Keeping System (ALKS) verandert de rol van de bestuurder en stelt nieuwe eisen aan verkeersveiligheid en rijvaardigheid. Het CBR moet anticiperen op deze ontwikkelingen door te bepalen welke competenties nodig zijn voor veilige omgang met deze systemen en hoe die getoetst kunnen worden in het rijexamen. Het onderzoeksdoel: het ontwikkelde theoretisch basismodel met daarin een gedetailleerd overzicht van taken, competenties en leerdoelen voor bestuurders van voertuigen met geautomatiseerde rij(hulp)systemen valideren middels een grootschalig veldexperiment. Het richt zich op twee type rij(hulp)systemen: DCAS (en vergelijkbare Advanced Driver Assistance Systems, ofwel ADAS-combinaties) en ALKS.
Interne Kennung: 1