550942-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reparatur- und Wartungsdienste – Ilmanvaihtotyöt, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja nuohous sekä ilmanvaihdon säätötyöt
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ilmanvaihtotyöt, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja nuohous sekä ilmanvaihdon säätötyöt
Beschreibung: Tällä tarjouspyynnöllä Rovaniemen kaupungin hankintapalvelut pyytää tarjouksia Rovaniemen kaupungin tilapalvelukeskuksen kiinteistöjen ilmanvaihtokanavien ylläpitoa koskevista palveluista. Hankinta on jaettu kolmeen (3) osa-alueeseen: - Osa-alue 1: Ilmanvaihtotyöt - Osa-alue 2: Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja nuohous - Osa-alue 3: Ilmanvaihdon säätötyöt Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on kuvattu tässä tarjouspyynnössä sekä liitteissä "Hankinnan kohteen kuvaus" ja "Nuohous- ja säätöohjeet". Tarjouskilpailun tuloksena jokaiseen osa-alueeseen muodostetaan puitejärjestely tilaajan ja valittujen toimittajien kesken. Etusijajärjestys on kuvattu tarkemmin sopimuksessa ja liitteessä "Etusijajärjestys". Sopimuskausi on määräaikainen neljä (4) vuotta. Optiokausia ei sisälly hankintaan. Tarjouspyyntö muodostuu tästä tarjouspyyntödokumentista ja sen liitteistä.
Interne Kennung: ROIDno-2026-534
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi asianosaisille 6. Solmii sopimuksen valitun tarjoajan kanssa. Hankintapäätös lähetetään sähköisesti tarjoajan ilmoittamaan sähköpostiosoitteeseen. Tarjoajan katsotaan saaneen päätöksen tiedoksi sähköpostin lähettämispäivänä. Tarjoaja on vastuussa siitä, että antamansa yhteystieto on oikea ja virheetön ja sitä luetaan säännöllisesti koko hankintaprosessin ajan. Sopimus ei synny hankintaa koskevalla päätöksellä tai sen tiedoksiannolla. Sopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. Sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla vain suomen kielellä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 50712000 Reparatur und Wartung von mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ilmanvaihtotyöt
Beschreibung: Ks. liite "Hankinnan kohteen kuvaus".
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja nuohous
Beschreibung: Ks. liite "Hankinnan kohteen kuvaus" ja "Nuohous- ja säätöohjeet".
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Ilmanvaihdon säätötyöt
Interne Kennung: 3-2