551195-2026 - Wettbewerb
Finnland – Werbe- und Marketingdienstleistungen – Käyttöoikeussopimus Helsingin yliopiston metroaseman lippuhallin mainospintojen kaupallistamisesta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Käyttöoikeussopimus Helsingin yliopiston metroaseman lippuhallin mainospintojen kaupallistamisesta
Beschreibung: Kiinteistö Oy Kaisaniemen Metrohalli (jäljempänä “Hankintayksikkö”) pyytää tarjouksia Helsingin yliopiston metroaseman lippuhallin tiloissa sijaitsevien mainospaikkojen käyttöoikeuden luovuttamisesta mainostarkoituksiin. Valitulle toimittajalle siirtyy sopimukseen liittyvä liiketoimintariski. Valittu toimittaja vastaa mainospintojen kaupallistamisesta ja saa tulonsa pääosin kolmansilta (mainostajat), eikä hankintayksikkö takaa tiettyä tuottotasoa tai käyttöastetta. Sopimukseen liittyy siten olennainen kysyntäriski, joka kuuluu valitulle toimittajalle. Valittu toimittaja tulee vastaamaan kaikista mainoslaitteisiin liittyvistä investoinneista, mukaan lukien laitteiden hankinta, asennus sekä asennukseen liittyvät tekniset toteutukset (kuten tietoliikenne- ja sähkökaapeloinnit). Valittu toimittaja vastaa mainoslaitteiden ylläpidosta, kunnossapidosta ja huollosta koko sopimuskauden ajan. Vastuu kattaa myös mahdollisesta ilkivallasta tai muusta vahingonteosta aiheutuvat kustannukset. Hankintayksikkö vastaa mainoslaitteiden käyttämän sähkön kustannuksista. Hankintayksikkö sitoutuu sopimuksen myötä olemaan tekemättä sopimuskauden aikana vastaavaa mainospaikkojen jälleenvuokrausta koskevaa sopimusta toisen samaa toimintaa harjoittavan toimijan kanssa. Mainosratkaisun tulee perustua digitaalisiin näyttöihin (sähköiset näytöt). Näyttöjen määrän, laadun ja sijoittelun tulee olla kokonaisuutena tarkoituksenmukainen suhteessa lippuhallin tilaan, matkustajavirtoihin sekä ympäristön vaatimuksiin. Tässä hankinnassa on tehty markkinakartoitus ennen tämän tarjouspyynnön julkaisua.
Interne Kennung: 619035
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä. Hankintayksikkö pidättää oikeuden keskeyttää hankinnan missä vaiheessa tahansa ennen sopimuksen allekirjoitusta julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) säännösten mukaisesti. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000